Açık Gazete: 25 Ekim 2018

Açık Gazete: 25 Ekim 2018

26 Ekim 2018

ADALARDAN BİR UYARI GELİR BİZLERE!...

25 Ekim 2018 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.
Açık Gazete podcast servisi: iTunes / RSS

Hawaii takımadalarından 44 bin 500 metrekarelik bir adacık, çok güçlü Walaka kasırgası yüzünden koptu ve denize gömülerek haritadan silindi. Ekolojik açıdan çok önemliydi. Sadece 1,400 üyesi kalmış keşiş foku burada yavruluyor, deniz yeşil kaplumbağaları ve albatroslar da burada barınıyordu.

Okyanus ve Atmosfer araştırmaları kuruluşunun uzmanlarından Randy Kosaki “iklim değişikliği gerçek, o şimdi ve burada” diye yakınırken, yazar ve aktivist Bill McKibben, adanın yokoluşunun insanlığa bir uyarı olduğunu yazdı twitter hesabından: “Önümüzdeki yıllarda bu hikâyelerin bini bir para olacak ve her biri büyük hüzün getirecek”

(Guardian, Common Dreams)

 

Böcek öldürücüler (pestisitler) üzerine yapılmış yeni dev bir araştırma (meta analiz), bütün bir pestisit kategorisinin kadınlar ve çocukları üzerinde öylesine büyük zararı olduğunu ortaya koydu ki, şimdi uzman toksikologlardan oluşan bir kurul, hepsinin derhal yasaklanmasını önerdi. Her yıl pestisit zehirlenmesi ve pestisit içerek intihar edenlerden dolayı 310 binden fazla insanın hayatını kaybettiği hesaplanıyor. Bu facia bir yana, ana karnındayken etkilenen bebeklerin doğduktan sonra zekâ geriliklerine uğrayacağı, bunun çocukların yetenek ve becerilerini etkileyeceği, sonuçta toplumda ortalama zekâ seviyesinin düşeceğini, bunun da ağır ekonomik vb. etkileri olacağı belirtiliyor. (Guardian)

 

Kuzey kutbu (Arktik), gezegenin geri kalan kısmının 2 katı ısınırken, buzulların ve buzların erimesiyle tüm sahil kentleri deniz seviyesi yükselmeleri sonucu büyük tehlikeye girerken, fırtınadan yokolan adalarla birlikte ABD toprakları azalırken, ABD başkanı sessiz sedasız bir kararla Alaska açıklarındaki Kuzey Kutup (Buz) denizi sularının altında büyük bir petrol şirketine yeni petrol sondajı iznini onayladı. Sondaj projesinin adı, kolaylıkla tahmin edilebileceği gibi, “Özgürlük Projesi” (Liberty Project). İleride en yüksek seviyesine çıktığında, çıkarılacak ham petrolün günde 70 bin varili bulması bekleniyor. Petrol ruhsatının aynı zamanda felakete davetiye çıkarmakla tamamen eş anlamlı olduğnu söyleyen birçok çevreci ve bilim insanı var. (Common Dreams)

 

Süper tayfun Yuku, saatte 290 kilometreye yaklaşan hızıyla aşırı tehlikeli 5. kategoriye ulaştı ve o hızla Pasifik’te ABD’ye bağlı Guam ve Kuzey Mariana adalarının üstünden silindir gibi geçti. K. Mariana’da yaşayan 50 bin kişinin suyunun ve elektriğinin bulunmadığı, kritik altyapı tesislerinin harap olduğu, limanlarının kapandığı, bazı gölgelere ulaşılamadığı, halkın önümüzdeki haftalar ya da belki aylar boyunca elektrik ya da akar suya erişemeyeceği belirtiliyor. İklim bilimciler küresel ısınmanın okyanus yüzeyi ısısını yükselttiğini ve artan enerji yüzünden daha güçlü fırtınalar doğduğunu söylüyorlar. (DemocracyNow!)

 

ABD, Kanada, Fransa, Britanya, İspanya, Rusya, Çin liderleri, Kaşıkçı’nın öldürülmesinden duydukları derin üzüntüyü belirtip, gazeteci Kaşıkçı’yı İstanbul’daki başkonsoloslukta hunharca öldüren rejimle ilişkilerini sürdürmekte, petrol alıp silah satmakta, Yemen’de yeryüzünün en büyük facialarından birini yaratan bombardımanlarda kullanılan silahları satıp petrol alarak, milyarlarca dolarlık bu muazzam ölümcül ticareti sürdürmekte azimli olduklarını çeşitli vesilelerle açıklarken, “Çölde Davos” adı verilen büyük yatırım konferansına katılan Batılı şirket ve siyaset liderleri, sürpriz ziyarette bulunan Veliaht Prensi dakikalarca ayakta alkışladılar!

(DemocracyNow!)

 

Dünyada ekonomi tıkırında!

 

Vakanüvis ÖM