Açık Gazete: 25 Ağustos 2017

Açık Gazete: 25 Ağustos 2017

25 Ağustos 2017
Greenpeace / Daniel Beltra

Şirketler kapitalizmi boyunduruğu altında tüketim kölesi halini almış insanın, evrenin en büyük "intihar bombacısı"na dönüşmekte olduğunu gösteren haberleri ele aldık: 1) Kuzey: Rus LNG tankeri rekor hızla, buz kırıcısı olmadan Kutup Denizi'ni geçti, çünkü "yeryüzünün kliması" sayılan kutuplarda buzlar rekor hızla erimekte. 

25 Ağustos 2017 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.
Açık Gazete podcast servisi: iTunes / RSS

İlk yarım saatte: Şirketler kapitalizmi boyunduruğu altında tüketim kölesi halini almış insanın, evrenin en büyük "intihar bombacısı"na dönüşmekte olduğunu gösteren haberleri ele aldık: 1) Kuzey: Rus LNG tankeri rekor hızla, buz kırıcısı olmadan Kutup Denizi'ni geçti, çünkü "yeryüzünün kliması" sayılan kutuplarda buzlar rekor hızla erimekte. 2) Güney: Brezilya'da "yeryüzünün akciğerleri" sayılan Amazon yağmur ormanlarında Danimarka büyüklüğünde dev bir koruma alanı, 20 maden, yol vs. şirketinin talebi üzerine "koruma alanı" olmaktan çıkarıldı. 3) Okyanusya: Avustralya'da, "yeryüzünün en büyük canlı organizması"nı imha etmekte olan küresel ısınmanın başlıca kaynaklarından kömür çıkarımına "yeşil ışık" yakıldı: 16 milyar dolarlık mega kömür madenine ruhsat çıkıyor. 4) Doğu: Halen dünyanın 1 no'lu atmosfer kirleticisi olan Çin'de rekor hız ve şiddette dev tayfun düzineyle ölüme, yüzbinlerce kişinin tahliyesine ve milyarlarca liralık maddi hasara yol açtı. 5) Batı: ABD'de Çevreyi korumakla görevli İçişleri Bakanlığı, dev ulusal parkları, anıtları ve koruma alanlarını, şirketlerin hizmetine açmak üzere Başkan Trump'a öneride bulundu. Irkçı ve köleci anıtlar korunurken, yerlilerin toprakları ve "doğal anıtlar"ının korumadan çıkarılması önerisi ahlaken eleştirildi. 6) Akdeniz havzası: "İklim krizi ve Türkiye" panelinde, kömür termik santrallerinin yapımına devam edilen ülkede çölleşme, sıcaklık artışı ve hava kirlenmesi rekorları kırıldığı, geri dönüşü olmayan noktaya ilerlendiği ortaya kondu, hava kirlenmesi olan Kocaeli'de kanser riskinin 8 yılda 4, Dilovası'nda 1 yılda 4 kat arttığı bilimsel raporla ortaya kondu. İlk yarım saatin "iyi haberi" de en sondaydı: ABD Stanford Üniversitesi Profesörü Mark Jacobson ile 26 araştırmacının birlikte hazırladıkları enerji yol haritaları raporunda en geç 2050'ye kadar (yani 33 yıl içinde) dünyanın 139 ülkesinin % 100 yenilenebilir enerjiye geçmesinin gayet mümkün ve sonsuz yararlı olduğu ortaya konuyordu. (Bkz.: "Günün Sözü")

İkinci yarım saatte: Dünyada ve ülke içinde çatışma-savaş ve barış meseleleri ele alındı: Uluslararası Af Örgütü'nün "Rakka'da kanlı bir trajedi yaşanıyor" uyarısı; BM'nin, sivil katliamını, azabını ve ıstırabını biraz olsun azaltabilmek için Rakka operasyonuna bir ara verilmesi çağrısı, ülke içinde MHP Genel Başkanı'nın Irak'ta referandum olması halinde Türkiye'nin savaşa girmesi gerektiği yolundaki çağrısı; Diyarbakır'da Sur ilçesinin Lalabey Mahallesi'nde yıkım ve zorla tahliye gerginliğinin yaşandığını, ülke içinde Kürtlere yönelik baskı ve tutuklamaların artarak devam ettiğini belirterek, bunların "Kürtlere karşı topyekûn seferberlik" olup olmadığını soran analizcilerin yazılarını ele aldık. Ayrıca, Trump'ın iadesini istediği tutuklu Protestan pastöre yeni tutuklama kararını, Trump'ın Nevada'da "tek millet, tek vatan, tek bayrak" konuşmasını, Malazgirt Zaferi'nin Muş'ta kutlanmasına başlanacak 946. yıldönümünde beklenen Alparslan silueti gösterimi, yarasa adamlar gökyüzü gösterilerini, at binilip ok atılmasını ve davetli Cumhurbaşkanı'nın Muş'ta beklenen "tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet"  konuşması üzerine konuştuk. Son olarak, 26 - 29 Ağustos günlerinde Çanakkale'de gerçekleştirilecek olan "Adalet Kurultayı"nın programını özetledik.

Sezin Öney'le "Seyyare"de Avrupa Birliği ile ilişkiler ve Almanya konusunu etraflıca yeniden ele almaya çalıştık. Almanya seçimleri de yaklaşırken ne oluyor, ne olabilir şeklinde özetlenebilecek hayati konuyu tartıştık ve... "iki tarafın da istediği oluyor esas mesele haklar-özgürlükler değildi; ekonomik ilişkiler iyi olursa iki taraf için de sorun yok" analizinden çok daha karmaşık bir tablo olduğu tespitini yaptık.

Alp Ulagay'la "Spor" da: GS'nin ardından FB'nin de Avrupa klasmanında en son sırada yer alan takıma yenilip elenmesi skandalı; Konyaspor-BJK maçında ve sonrasında yaşanan skandallar; Dünya Güreş Şampiyonası'nda ülke adına kazanılan ilk kadınlar altın madalyası, şampiyon Yasemin Adar'a törenin hemen ardından yapılan -ve kabul edilen- izdivaç teklifi, Adar'ın kadın hakları savunusu, erkeklerde ise altın madalya kazanan Rıza Kayaalp'in sağcı siyasi duruşu konuşuldu.

Playlist:
Şarkıcı / YorumcuParça Adı
Tang Ziyi
Shì shàng zhǐyǒu māma hǎo
The O'Jays
For the Love of Money