Açık Gazete: 24 Kasım 2017

Açık Gazete: 24 Kasım 2017

24 Kasım 2017

Haftanın son Açık Gazete'sini dünyadaki alışveriş ve tüketim çılgınlığını en iyi simgeleyen büyük İndirim ve Alışveriş Günü (Black Friday/Kara Cuma) haberleriyle açtık. Ardından, bunun tam karşısında duran Hiçbir Şey Satın Almama Günü etkinliklerine ilişkin haber ve şarkılarla devam ettik.

24 Kasım 2017 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.
Açık Gazete podcast servisi: iTunes / RSS

Derken, tüketimden, onun "kanka"sı sınırsız büyüme hırsına sıçradık. "Büyümenin gerekli olmadığı, sadece kendi kendine yeterliğin ve kamusal lüksün geçerli olduğu yeni bir dünyayı, felaket bizi buna mecbur bırakmadan inşa etme" zorunluluğundan, aksi takdirde bu tüketim ve büyüme hırsının "herkes ve herşey için yıkım formülü" olacağından (Monbiot) bahsettik.

Aç Kutup ayılarının göç ederek, bir koyun sürüsü gibi karadaki buzsuz topraklarda kendilerine kurmaya çalıştıkları yeni yaşamın (Cumhuriyet), ve önümüzdeki onyıllarda küresel ısınmanın yaratacağı insan göçü ve susuzluk felaketinin 5 milyarı aşkın insanı vurabileceği raporu (Uppsala Üniv., İsveç) üzerinde durduk.

İkinci yarım saatte, modern Türkiye tarihinin en büyük uluslararası skandalı olmaya aday Reza Zarrab/Rıza Sarraf davasındaki son gelişmelere eğildik: Ekonomi Bakanı, 2 yıl önce "ihracat şampiyonu" ödülü verdiği Sarraf'ı bu yıl cehenneme yolladı. ("Canı Cehenneme", Milliyet) Aynı Bakan, 1. sayfadan yayınlanan bu haberi, birkaç saat içinde yalanladı ve gazete de haberi internet sitesinden aynı anda sildi ("uçurdu"). Haberi yapan gazetecinin, gazetenin sahiplerinin, gazeteci dernekleri ile sendikalarının, okur temsilcisinin ve -en önemlisi- okurların olayı nasıl yorumladıkları öğrenilemedi. Eh, bize de, gazetenin logosunu bir ağızdan seslendirmek düştü: "Basında Güven"!... ABD'de yakında başlayacak bu tarihi davanın siyasi, ekonomik, mali, hukuki, cezai ve içtimai boyutlarının ele alındığı yazılardan bir bölümüne değinmeye çalıştık.

Sezin Öney'le "Seyyare"de dünyanın genel siyasi ve sosyal ortamının, I. Cihan Harbi öncesi bol entrikalı ve şiddet potansiyelli ortamı ile kaygı verici paralelliği üzerinde durduk, Srebrenitsa katliamından suçlu bulunan "Bosna Kasabı" Mladic'in UCM tarafından müebbed hapse mahkûm edilmesiyle "gecikmiş adalet"te bile moral bulunabileceğini, Chirac Vakfı Çatışmaların Önlenmesi Ödülü'nü Paris'te Hrant Dink Vakfı adına alan Rakel Dink'in, "yükselen sadece nefret söylemi değil, insan haklarını savunanların sesi de daha çok yükseliyor" dediği kabul konuşmasını da konuştuk.

Alp Ulagay ile "Spor"da futbolda Beşiktaş'ın Avrupa Şampiyonlar ligindeki tarihî başarısını, bu başarıda teknik direktörün rolünü, Mesut Özil'in Barcelona'ya transfer olduğu yolundaki menajer kaynaklı radyo haberinin doğruluğunu ve Galatasaray'ın farklı yenilgisi ile Başakşehir projesinin başarılı gelişmesini konuştuk.

Playlist:
Şarkıcı / YorumcuParça Adı
Chumbawamba
Buy Nothing Day
Queen
Is This the World We Created?
Queen
Under Stress