Açık Gazete: 24 Ağustos 2017

Açık Gazete: 24 Ağustos 2017

24 Ağustos 2017
The Canadian Press
24 Ağustos 2017 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.
Açık Gazete podcast servisi: iTunes / RSS

İlk yarım saatte hızla artan kıyamet alametlerini konuşmaya devam ettik: Kuzey Kutbu'nda ve Alaska'da sürekli donmuş topraklar (permafrost) diğer yerlerin 2 katı hızla eriyip çözülüyor ve bu da artacak küresel ısınmanın sebebi. Bilim insanları "yerin altındaki karbon binlerce yıldır derin dondurucudaydı, dondurucu artık buzdolabına dönüşüyor" diye uyardı. Asya'da son iki haftada sellerden ölenlerin sayısı bine yaklaştı, 1 milyon kişi yerinden oldu, toplamda 24 milyon insan etkilendi. Etiyopya'da kuraklıktan dolayı acil yardım alan insan sayısı 8 milyona dayandı. Kalahari çölünde iklim yıkımı ölümcül kuraklık getirdi aardvark karınca yiyenleri tükeniyor. Kuzey Kore'de kuraklık kıtlığa dönüyor, Kanada'nın bir bölümünde süregelen 138 orman yangını yüzünden OHAL de sürüyor, Dubai'de sıcak dalgası: öğlen 50,5 derece. Exxon petrol şirketinin iklim değişikliğini bildiği ve 37 yıldır dünyadan gizlediği Harvard araştırmasında doğrulandı.

İkinci yarım saatte:  Savaş ve güvenlik devletleri tehlikesinin her yerde hızla artışını konuştuk: Türkiye'de son 6 yılda TSK'nın ardından 2. büyük silahlı güç: Özel Güvenlik ordusu. Sayısı 6 yılda % 92 artarak 285 bin kişiye yaklaştı. Son 9 yılın vergilerden alınan kaynaklarla yapılan özel güvenlik harcama bilançosu: en az 7 milyar TL.Trump'ın son 2 kamusal konuşmasında "kafayı yemiş, ful sabuklama modunda olduğu, "utanmaz, arlanmaz beyaz ırkçılığı" yaptığı yazıldı. Irkçılık ve Antifaşist (Antifa) gösteriler de sürdü. Trump gösterileri ile 1933 Almanyası ve Hitler gösterileri karşılaştırmaları yaygınlaştı. Britanya'da İşçi lideri Corbyn, Afganistan'da 16 yıl sonunda Taliban'ın alt edilemediğini, terörizm tehdidinin ülkelerde sürdüğünü, Britanya hükümetinin de savaş eforuna asla destek vermemesi gerektiğini söyledi. Yemen'de 1 otele yapılan S. Arabistan hava saldırısında 70'ten fazla sivilin öldüğü belirtildi. Savaşın en büyük üç felaketi S. Arabistan ablukası altındaki Yemen'in tümünde yaşanmaya devam etti: Göç, açlık ve kolera. Irak'ta operasyonların sürdüğü Telafer'de 30 bin sivilin  mahsur kaldığı ve canlı kalkan yapıldığı haberleri...

"Bildiğimiz Ekonominin Sonu" programında programcımız Bengi Akbulut'un, "Çağımızın Robin Hood'u" diye bilinen Katalan anti-kapitalist aktivist Enric Duran ile İntegral Kooperatif, alternatif para birimi, gıda alanında özyönetim vb. konularındaki çarpıcı röportajının 1. bölümü yayınlandı. (II. Bölüm: 25 Ağustos Cuma)

Son yarım saatte konuştuklarımız şunlar oldu:Türkiye-Almanya ve AB ile yükselen gerilim, Bakanların beyanat ve yazıları, Almanya yurttaşı yazar Doğan Akhanlı'nın iktidar yanlısı kimi gazeteler tarafından kanıtsız olarak hırsız ve katil ilan edilmesi, Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü'nün (RSF) Türkiye'de tutuklu Almanya yurttaşı Meşale Tolu'nun savcılıkça inandırıcı kanıt sunulmadan tutukluluğunun sürdürülmesine ilişkin eleştirileri, Büyükada'da "gizli tanık" ifadelerinden başka kanıt olmadan gözaltına alınıp tutuklanan hak savunucularından Nalan Erkem'in genel cerrah tarafından kelepçesinin çıkartılmaması ve muayene de edilmemesi, mide kanama raporu sabit olmasına rağmen, hastaneye sevki için 2 ay 1 hafta sonraya gün verilmesi, yazar Orhan Pamuk'un Slate.com internet gazetesine verdiği mülakatte: "sokaklara çıkıp tankları durduran insanlara hâlâ minnettar olduğunu, ancak hükümetin darbeyi liberallerin çoğunu tasfiye etmek için kullandı"ğını belirtmesi. "Türkiye, Erdoğan ya da AKP'den ibaret değil, cesur liberaller, korkmadan mücadele eden insanlar var... Bu yüzden buradayım, ve tabii ki, burası benim ülkem..."

Playlist:
Şarkıcı / YorumcuParça Adı
Kino
Gruppa Krovi
Tommy Steele
Water Water
John Lee Hooker
Boom Boom