Açık Gazete: 23 Ağustos 2017

Açık Gazete: 23 Ağustos 2017

23 Ağustos 2017
23 Ağustos 2017 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.
Açık Gazete podcast servisi: iTunes / RSS

İlk yarım saate felaket ve çözüm haberleriyle başladık: "İklim yıkımına karşı tüm enerji sistemlerimizi kömür, petrol ve doğal gazdan kurtarıp rüzgâr, güneş ve su gücüne dayalı % 100 yenilenebilir enerji sistemine dönüştürmek tek çözüm. Bunu 25 yıl önce yapmalıydık. Ama 2. en iyi seçenek olarak mümkün olan en büyük insanî hızla hemen şimdi yüzde 100 yenilenebilir enerjiye geçmemiz şart" diye yeni bir makale yazan aktivist-yazar Bill McKibben'ın sözlerini özetledik. Ayvalık'taki yangınla ilgili sivil toplum çağrıları ve Orman ve Su Bakanı'nın vaadlerinden bahsettik. Sonra savaş ve barış meseleleri: Rakka'da müttefik bombardımanlarında son 8 günde ölen 170 sivil, Afganistan'daki sonsuz savaşta müttefik bombardımanlarında geçen ay son 5 yılın rekoru kırıldı: 389 hava bormbardımanı, ölen sayısız sivil. Artan çocuk bombaları, artan kadın bombaları... Ayrıca, ABD'den Çin ve Rus şirketlerine Kuzey Kore yaptırımları, karşı gösteriler, Çin'den "hatayı düzeltin" uyarıları.

İkinci yarım saatte  Dünyadaki sellerin yanı sıra Zonguldak'ta da yıldırımdan ölenler ve seller: Vatandaşlar caddelerdeki araçlarına yüzerek ulaşıyor, yeni İmar planlarıyla İstanbul'da adalara "idam fermanı": Adalar nüfusu 14 binden, 77 bine çıkarılıyor. Beşiktaş'taki metro kazısında çıkan 6 bin yıllık tarihi kalıntılar için konuşan turizm müdürünün: "Türkiye, dünya ve insanlık tarihi açısından da önemli" açıklaması. 50 yıl ömürlü Ilısu barajının tamamlanması ile sular altında kalacak 12 bin yıllık Hasankeyf'teki medeniyet izlerinin silinmesine ilişkin bir açıklama yapılmamasını konuştuk. Cumhurbaşkanı'nın çok sayıda ağacın kesildiği 3. Havalimanı projesine karşı çıkanları kastederek "Bu komünistler, bu sol görüşlüler vatansever değildir!" şeklindeki açıklamasını naklettik. Açlık Grevinin 168. gününde akademisyen Gülmen ve öğretmen Özakça'ya hak ihlallerinin artmakta olduğu iddiaları ve doktorların "zorla müdahale" tehditleri konusunda avukatlarının iddialarını konuştuk.

Cengiz Aktar'la "Nereye Doğru"da, Türkiye ile Almanya, Avrupa ve AB ülkeleri arasında gittikçe gerginleşen, kriz haline dönüşen ve artık kopma noktasına gitmekte olan ilişkileri analiz ettik.

Son yarım saatte, 2001: Eski Türkiye'nin Son Yılı adlı inceleme kitabı yeni yayımlanan gazeteci, yayıncı Mirgün Cabas konuğumuz oldu. Kendisi ile "31 Kısım Tekmili Birden" 16 yıllık Eski - Yeni Türkiye karşılaştırmasını  yaptık: Krizler, yolsuzluklar, mafiosi ilişkileri...
 

Playlist:
Şarkıcı / YorumcuParça Adı
Joaquin Sabina
Juana la loca
John Lee Hooker
Boogie Chillun
Vera Lynn
Auf Wiedersehen, Sweetheart