Açık Gazete: 22 Eylül 2017

Açık Gazete: 22 Eylül 2017

22 Eylül 2017

Bugün Açık Gazete'nin ilk bir buçuk saati dünyada ve ülkede savaş ve barış raporu halinde geçti. Önce tam bir "mikrokozmos" olayını ele aldık. Militarizm-Dinci faşizm-Neoliberalizm şeytan üçgeninde Arakanlılar.

22 Eylül 2017 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.
Açık Gazete podcast servisi: iTunes / RSS

İlk bir buçuk saat boyunca yayın dünyada ve ülkede savaş ve barış raporu halinde geçti. Önce tam bir "mikrokozmos" olayını ele aldık. Militarizm-Dinci faşizm-Neoliberalizm şeytan üçgeninde Arakanlılar. Tarihin en büyük etnik temizliklerinden birine maruz kalan Rohingya (Arakan) halkı, Burma (Myanmar) ordusunun ve Budistlerin (milliyetçi) ırza geçme, katliam ve kundaklama saldırıları yağmurundan kaçarken "dolu"ya tutuldu:  Bangladeş'te sığındıkları kamplar da iklim yıkımı sonucu sular seller altında boğuldu. Irak ordusundan Havice operasyonu başladı: 30 bini çocuk 85 bin kadar sivilin muazzam tehlike altında olduğu yardım kuruluşları tarafından açıklandı. Donald Trump ABD'yi hem Kuzey Kore, hem de İran'la tam bir savaşın eşiğine getiren, Venezuela'ya da ABD askeri müdahalesi olasılığını öngören açıklamalarını sürdürdü. Kuzey Kore, Pasifik'te hidrojen bombası denemesine girişebileceğini söyledi. İran da sert tepki gösterdi ve nükleer zenginleştirmeye başlayabileceğini ima etti. Türkiye'de sınırdaki askeri tatbikatla başlayan gerilim, hafta sonu TBMM'ye yapılan olağanüstü toplantı çağrısı ile arttı. TBMM, Kuzey Irak Kürdistanı referandumu öncesinde askeri müdahale, yani sınır ötesi harekât yetkisi talebiyle olağanüstü toplantıya çağrılırken, muhalefetten MHP tezkereye tam destek vereceğini derhal açıkladı, ana muhalefet partisi CHP de "MGK kararları yansıyabilir" diyerek tezkereye gene yeşil ışık yakabileceğini ima etti. Yazar ve aktivist Oya Baydar'ın bu gelişmelere karşı çıkan ve barış, adalet ve demokrasiyi savunan yazısı mikrofondan okundu: " 'Bunlar'a sınır ötesi harekât yetkisi vermek, Türkiye'ye kurşun sıkmaktır."  (T24)

Son yarım saatte Alp Ulagay'la "Spor"da Eurobasket 2017'de Slovenya'nın şampiyonluğu konuşuldu: Avrupa'nın en küçük nüfuslu ülkelerinden birinin, oynadığı güzel, istekli ve coşkulu oyunla seyircinin gönlünü kazanmasına ilaveten bir de Avrupa basketbol şampiyonu olmasının bir tür ilahî adalet (poetic justice) duygusu verdiği konuşuldu.

"Uzatmalar"da: Beş sivil kuruluşun nefret suçlarına karşı toplumun farklı kesimlerini bir araya getirdiği "Ortak Olmayız" başlıklı ortak basın açıklamasında yapılan konuşmalardan bir bölümünün ses kayıtlarından yarım saatlik bir kesim yayınlandı.

Playlist:
Şarkıcı / YorumcuParça Adı
Mercedes Sosa
Solo le Pido a Dios
Nick Cave and the Bad Seeds
Death is not the End
Colette Dereal
Les quatre saisons de Mozart