Açık Gazete: 22 Ağustos 2017

Açık Gazete: 22 Ağustos 2017

22 Ağustos 2017
22 Ağustos 2017 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.
Açık Gazete podcast servisi: iTunes / RSS

İlk yarım saatte önce göksel olaylar konuşuldu: "Tarihin en büyük tam güneş tutulması" yalnızca ABD'den gözlendi, 200 milyon kişi gözledi, Trump bilime, NASA'ya, medyaya, sağduyuya ve yardımcılarının uyarılarına meydan okuyarak tutulan güneşe çıplak gözle baktı. Sonra dünyada adalet olayları ele alındı: ABD'nin birçok şehrinde, Kanada'da, Avrupa'da ırkçılık karşıtı kitle gösterileri yapıldı. Sonra savaş ve barış meselesine geçildi: Trump, daha önce söylediklerinin tamamen aksine sonsuz savaşa karar verdi ve Afganistan'da askeri müdahaleyi genişleteceğini açıkladı. ABD-G.Kore ortak askerî tatbikatı, Kuzey ve Güney Kore'den ayrı ayrı gelen uyarılara ve tepkilere rağmen başladı. Barselona saldırısı zanlısı öldürüldü. Suudi Arabistan'da Şii çoğunluklu Awamiye'nin yerle bir edildiği, tamamen terkedilmiş olduğu görüntülendi. Silah Pazarının 5 yıl sonra iyice yükselişe geçtiği, pazarın savaşlara aç olduğu, hayatlarla beslendiği yolundaki analizler konuşuldu.

Ahmet İnsel'le Ufuk Turu: CHP Halk Partisi'nin çağrısıyla 26-30 Ağustos'ta yapılacak Adalet Kurultayı, tema'ları, atölye çalışmaları, HDP eşbaşkanı Demirtaş'ın Kurultay'a ve demokrasi cephesi kurulmasına destek çağırısı konuşuldu, ABD'de ve Avrupa'da ırkçılık karşıtı protestolar ve iffade özgürlüğünün anlamı ele alındı.

İkinci yarım saatte Türkiye'nin başta Almanya olmak üzere çeşitli Avrupa ülkeleriyle, AB ile ilişkilerinin gerildiği, üst düzeyde tehdit olaylarından bahsedildiği, siyasi ve ekonomik uyarıların geldiği, Alman basınında "Avrupa artık tehlikededir" şeklinde başlıklarla Türkiye konusunda uyarı ve eleştiriler yağdığı, CHP Genel Başkanının, ülkede hiç kimsenin can ve mal güvenliği olmadığını, kendisinin de her şeye hazırlıklı olduğunu söylediği konuşuldu. Eğitim kalitesinin düşmesi ve ülkedeki siyasi belirsizlik yüzünden genç nüfusun hızla yurtdışına yönlendiği yolunda haberler okundu. OHAL komisyonuna itiraz başvurularının 100 bini aşmasının beklendiği, bunun da Komisyonun 2 ay boyunca her gün günde 1666, her saat 166, her dakika 3 başvuruyu inceleyip sonuçlandırması anlamına geldiği hesaplandı...

Playlist:
Şarkıcı / YorumcuParça Adı
Edith Piaf
Ça ira
John Lee Hooker
Hobo Blues