Açık Gazete: 21 Kasım 2017

Açık Gazete: 21 Kasım 2017

21 Kasım 2017

Gezegene bakışlar: NASA'nın 20 yıllık uydu görüntülerinden hazırlanmış zaman-atlamalı (time-lapse) videosun yeryüzünün insana hayranlık veren bir şekilde nefes alıp verdiği, nabzının attığı, mevsimlerle birlikte değiştiği; güneşe, rüzgârlara, okyanus akıntılarına ve hararet değişikliklerine cevap verdiği görülüyor.

21 Kasım 2017 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.
Açık Gazete podcast servisi: iTunes / RSS

Yeni araştırmalar, ABD'de -ve aslında her yerde- eşitsizliğin habis bir tümör gibi büyüyüp kontroldan çıktığını, en zengin %1lik kesimin bu yıkım karşısında tamamen duyarsız kaldığını ortaya koyuyor. Vergi cennetlerine giderek vergiden kaçınan servet sahiplerini devletten faiz geliri elde ettikleri açıklanıyor.

Aktivistler başta Bonn olmak üzere her yerde COP23 iklim zirvesinin "iklim - enerji - eşitsizlik" üçüz krizine cevap vermekteki çaresizliğini protesto ediyor. Nebraska'da en kirli fosil yakıtın taşınması için petrol boru hattı çekecek şirketin yasağı kaldırılıyor ve petrol akmasına yeniden izin çıkıyor. Başta yerli kabileleri olmak üzere tüm çevreci gruplar "bu daha başlangıç, mücadeleye devam" diye ant içiyor.

ABD'de yapılan araştırmalar Amerikan halkının ilk kez yarısından fazlasının iklim değişikliği ve insan (fosil yakıt) sorumluluğu hakkında ciddi kaygılandıklarını belirtiyor. İklim zirvesinde Ankara'nın para ve termik santral yapımına devam konusundaki 3 maddelik taleplerinin reddedilmesi üzerine Türkiye'nin dünyaya rest çekerek toplantıdan ayrıldığını Çevre ve Şehircilik Bakanı açıklıyor ve ülkenin "haklılığını anlatamazsa geri adım atmayacağını" cümle âleme ilan ediyor.

ABD'de Sarraf/Zarrab davasına bakışlar: Jüri seçimi bir hafta erteleniyor. Cumhurbaşkanı sözcüsü bu davayla Erdoğan'ın itibarına zarar vermeye çalıştıklarını söylüyor, Hükümet sözcüsü birilerinin Sarraf'ı itirafa zorladıklarını söylüyor, AKP'li milletvekili Zarrab hakkında şaibeli şeyler olduğunu söylüyor, gazeteciler Zarrab'ın bu olayda nokta değil, virgül olduğunu, ardında başka şeyler, komplolar aramak gerektiğini belirtiyor. Ayrıca, Sabah, Akşam, Star ve Yeni Şafak gazetelerinde Sarraf davasının Türkiye'ye karşı kurulmuş açık ABD kumpası olduğu yazılıyor.

Ahmet İnsel ile "Ufuk Turu"nda Kamboçya'da 33 yıllık tek adam iktidarının muhalefeti tamamen susturması, Zimbabwe'de 37 yıllık tek adam iktidarının sarsılması ama tek adamın TV'de beklenen veda konuşmasını yaparken konuşma metnini değiştirivermesi ve şimdilik kalması, Şili seçimlerinde sürpriz: milyarder sağcı adayın beklediği oyu alamaması, Almanya'da sürpriz: koalisyon görüşmelerinin çökmesi üzerine azınlık hükümeti ya da yeni seçim seçeneklerinin ortaya çıkması konuşuldu.

Güven Güzeldere ile "Açık Bilinç" te "Alternatif Tıp" serimize devam ederek, Dr. Çağrı Yalgın'la plasebo etkisinin tarihçesi, önemi, ve (örneğin, akupunktur konusunda) fizyolojik mekanizmaları üzerine konuşuldu.

Playlist:
Şarkıcı / YorumcuParça Adı
Antonin Dvorak
9. Senfoni (Yeni Dünyadan) 4. muvman (Berlin Filarmoni, şef: Claudio Abbado)
Feyruz
Eih fi amal