Açık Gazete: 21 Ağustos 2017

Açık Gazete: 21 Ağustos 2017

22 Ağustos 2017
21 Ağustos 2017 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.
Açık Gazete podcast servisi: iTunes / RSS

Açık Gazete'de bugün ilk yarım saatte konumuz dünyada ve ülkemizde iklim kaosu idi: Kuzey kutup dairesi içinde yangın! Grönland'da buz örtüsünün yanı başında (buzlara 60-65 km mesafede) en az iki haftadır süren "otlak" yangını büyüyor ve dumanlar uzaydan görünüyor! 

(bkz.: https://www.theguardian.com/world/2017/aug/20/ice-and-fire-large-blaze-burns-in-greenland-for-two-weeks).

Gene kuzey kutbunda acayip kalın buzullar eriyor, yörede yaşam sönüyor, kutup ayılarının belki 20 yılı kalmış olabilir deniyor! Ayvalık'ta Cennet Koyu, yangınlarla bir anda küçük bir cehennem koyuna dönüşüyor. Sabotaj ve rant tartışmaları yapılıyor. Yunanistan'ta 10 yıl önce yanan Elia bölgesinde yeniden büyük yangın: 10 yaşındaki ağaçlar yanıyor! Hatay'da, Montana'da, Kaliforniya'da ve Oregon'da büyük yangınlar. Edirne'de Tunca nehri kurumakta... Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) kıdemli müdürü Türkiye'de iklim değişikliğinin gıda üretimini ve gıda güvenliğini tehdit edebileceğini söylüyor... İstanbul'un "akciğerleri" Kuzey Ormanları "kent ormanı" adı altında tahrip ediliyor... Ve, ABD'de 15 kişilik etkili federal iklim danışma komitesi, Başkan Trump tarafından dağıtılıyor.

İkinci yarım saat: ABD'nin birçok kentinde onbinlerce kişinin ırkçılık karşıtı dev protestoları, Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Almanya Dışişleri Bakanı'na sert tepki, Almanya vatandaşı Türkiye asıllı yazar Doğan Akhanlı'nın Türkiye'nin şikayeti üzeerine İnterpol üzerinden İspanya'da gözaltına aldırılması, yazarın Almanya'nın müdahalesiyle adlı kontrol şartıyla serbest kalması, Almanya Başbakanı Merkel'den Türkiye'ye tepki ve eleştiri, Avusturya'dan Erdoğan'a sert tepki, Türkiye'de güvenlik bürokrasisinin üst kademelerinde radikal değişikliklerle bağlantılı olarak ordu ve poliste kargaşa haberleri, açlık grevlerinde 166. günde protestolar ve polis müdahaleleri...

Ali Bilge ile "Ekonomi Politik"te, Cumhuriyet tarihi boyunca ordu ve siyaset ilişkisi, bu ilişkinin şimdi geldiği nokta: hiyerarşik kopukluk ve kaotik bir durum. İktidarın harbiye, mülkiye, adliye, ilmiye ve hariciye ile kısmen gerilimli ilişkileri...

Son yarım saatte ağırlıklı olarak "racon ve racon kesme" konularında muhabbet ve sohbet. Üst düzey yetkililerin son açıklamaları üzerinden ülkenin iç ve dış siyasetini bir arada ele alma şansı bulduk: Erdoğan: "Meydanı fitnecilere bırakmayız, kimse benim adıma racon kesemez... Eğer racon kesilecekse, bu raconu bizzat kendim keserim." CHP Parti Sözcüsü Tezcan: "Raconu mafya babaları keser... Devletin tepesinde racon kesilmez." HDP Eş Başkanı: "Ülkeyi racon kesenler mi yönetecek?" Başbakan Yıldırım: "Almanya, bütün AB benden sorulur havasında, birlik adına racon kesiyor." Erdoğan'dan Almanya Dışişleri Bakanı'na: "Sen kimsin? Yaşın Kaç? Türkiye Cumhurbaşkanı'na konuşuyorsun!" İçişleri Bakanı'ndan CHP Genel Başkanı'na: "Bizi bir kaşık suda boğmak isteyenlere mazeret taşıyor demektir... Çıkıp bu milletten özür dilemesi gerekir."

Playlist:
Şarkıcı / YorumcuParça Adı
Puppin Sisters
Wuthering Heights
The Marvelettes
Please Mr. Postman
The Clash
English Civil War (Traditional)
The Clash
I Fought the Law