Açık Gazete: 20 Şubat 2017

Açık Gazete: 20 Şubat 2017

20 Şubat 2017
Reuters
Açık Gazete podcast servisi: iTunes / RSS

Somali'nin başkenti Mogadişu'da bir pazar yerinde bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda en az 16 kişi hayatını kaybetti, 40'tan fazla kişi da yaralandı.
http://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-39021783

Iraklı güçler, 10 Haziran 2014'te IŞİD'in kontrolüne geçen ülkenin en büyük ikinci kenti Musul'u geri almak için ikinci aşamayı başlattı. Irak Başbakanı Haydar İbadi'nin ofisinden yapılan "Başbakan ve Başkomutan Haydar İbadi, Musul'un batı yakasının kurtarılmasına yönelik askeri operasyon için düğmeye bastı" açıklamasını takiben Iraklı güçler harekete geçti.
http://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-39019892
http://www.dw.com/tr/irak-ordusundan-musul-operasyonu/a-37620783

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Suriye’nin kuzeyinde terörist bir devlet ya da kantona tahammül gösterilmeyeceğini söyledi. Bakan Çavuşoğlu ABD’den Suriye’ye daha fazla asker göndermesini istediklerini açıkladı.
http://www.dw.com/tr/t%C3%BCrkiye-abdden-asker-istedi/a-37623216

Kerkük'te düzenlenen bir operasyonun ardından yakalanan iki IŞİD'li teröristlerden biri olan Amar Hussein 500 kişiyi öldürdüğünü, 200 kadına tecavüz ettiğini soğukkanlılıkla anlatırken yaptıklarının 'normal' olduğunu savundu.
http://t24.com.tr/haber/isidli-terorist-500-kisiyi-oldurdum-200-kadina-t...

ABD Başkanı Donald Trump, göreve geldiği 20 Ocak’tan bu yana medyaya yönelik en ağır eleştiriyi yaptı: “Medya, artık problemin büyük bir parçası haline geldi ve aynı zamanda yozlaşmış sistemin de bir parçası.”
http://www.diken.com.tr/trumpa-gore-medya-hem-problemin-hem-de-yozlasmis...

Donald Trump'un twitter üzerinden yayınladığı mesajı eleştiren Cumhuriyetçi Senatör John McCain NBC televizyonuna verdiği demeçte, "Diktatörler de benzer ifadelerle yola koyulmuştu. Tarihte de diktatörler de ilk iş olarak medyayı susturmuştu. Başkan Trump'un diktatör olduğunu kastetmiyorum. Sadece tarihten ders almamız gerektiğini savunuyorum” dedi.
http://www.dw.com/tr/trump-yine-medyaya-sald%C4%B1rd%C4%B1/a-37622238

Florida'da "Amerika için kampanya" mitinginde konuşan ABD Başkanı "Almanya'da neler olduğuna bir bakın. İsveç'te dün akşam ne olduğuna bir bakın. İsveç, kim inanabilir? İsveç. Çok sayıda (mülteci) kabul ettiler. Hiç hayal etmedikleri kadar sorunla karşı karşıyalar" ifadelerini kullandı.
http://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-39021782
http://www.gazeteduvar.com.tr/dunya/2017/02/19/trump-enkaz-devraldim-fab...

17-19 Şubat tarihleri arısnda yapılan 53. Münih Güvenlik Konferansı'nda Ortadoğu barış süreci, ABD-İran ilişkileri, Suriye savaşı konuşuldu.
http://bianet.org/bianet/siyaset/183789-53-munih-guvenlik-konferansi-bit...

Manisa'da konuşan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel anketlere göre yüzde 34'ün kesin 'Evet', yüzde 42'nin ise kesin 'Hayır' dediğini söyledi.
http://t24.com.tr/haber/chpli-ozel-referandum-icin-yapilan-anket-sonucun...

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği'ni ziyaretinde yaptığı konuşmada "Evet demek vicdanımızın gereğidir, hayır demek vicdanımızın sesidir. Ama hayırda da evette de vicdanı ve aklımızı iyi değerlendirmemiz lazım" dedi.
http://t24.com.tr/haber/bakan-muezzinoglu-hayir-demek-de-vicdanimizin-se...

Başbakan Binali Yıldırım, PKK, ‘FETÖ’, CHP ve HDP’nin referandumda ‘Hayır’ diyeceğini savunarak, ‘terörle ilgisi olmayanların’ tercihine saygı duyacağını söyledi.
http://www.diken.com.tr/basbakan-yildirim-terorle-ilgisi-olmayanin-terci...

‘Partili cumhurbaşkanlığı’nı hedefleyen anayasa değişikliği referandumunda yurttaşlardan ‘Evet’ oyu istemek için ‘sahaya inen’ Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, CHP ve HDP’li seçmenlerden de oy istedi.
http://www.diken.com.tr/sahaya-inen-erdogan-vites-yukseltti-chp-ve-hdpli...

Cerattepe'de madene karşı yapılan protestoların yıldönümü dolayısıyla Artvin Gençlik Platformu üyeleri Atmaca'da buluştu.  Platform sözcüsü Aydan Yerlikaya "Direndik ve kazandık. Biz kararımızı verdik. Madene hayır" dedi.
http://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2017/02/19/artvinliler-cerattepe-ic...

Artvin’in Kafkasör Yaylası Cerattepe Mevkii’nde Cengiz Holding’e ait Eti Bakır A.Ş.’nin madencilik faaliyetlerini protesto eden yurttaşların yerdeki karın üzerine yazdıkları ‘Hayır’ yazısını polis sildi.
http://www.diken.com.tr/izine-de-tahammul-yok-cerattepede-polis-kar-uzer...