Açık Gazete: 20 Nisan 2017

Açık Gazete: 20 Nisan 2017

20 Nisan 2017
Açık Gazete podcast servisi: iTunes / RSS

Günün Sözü: "Oyların mühürsüz olması referandumu yargı denetiminden çıkarır... Burada anayasanın ihlali söz konusudur."

CHP, HDP ve Vatan Partisi'nin 16 Nisan'daki referandumda "tam kanunsuzluk" iddiasıyla YSK'ya yaptığı reddedilen başvurulara muhalif kalan tek isim, YSK üyesi yargıç Cengiz Topaktaş konuşuyor. (Cumhuriyet)

Türkiye'de çeşitli kentlerde başlayan ve 16 Nisan'daki referandumda mühürsüz oyların geçerli sayılmasına yönelik Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kararını protesto edenlerin katıldığı gösteriler dördüncü gününe girdi.
Türkiye genelinde birçok ilde düzenlenen protestolarda “Hayır, bitmedi” sloganları atılıyor.
http://t24.com.tr/haber/referandum-protestolari-dorduncu-gununde-bu-secim-mesru-degildir-hayir-biz-kazandik,400036

Yüksek Seçim Kurulu'nun mühürsüz pusula ve zarfları geçerli sayması sonrasında Türkiye'nin çeşitli illerinde başlayan protestolar sürüyor. İstanbul'da 19 kişi izinsiz gösteri düzenledikleri gerekçesiyle gözaltına alındı.
http://www.dw.com/tr/istanbulda-19-ki%C5%9Fi-g%C3%B6zalt%C4%B1na-al%C4%B1nd%C4%B1/a-38502360

Referandum gecesi başlayan ve dördüncü gününe giren protestolarda bu akşam 14 ilde gösteriler düzenlendi.
http://www.bbc.com/turkce/haberler-turkiye-39649030

Başbakan Binali Yıldırım, Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) referandum sonuçlarıyla ilgili olarak yapılan itirazların bir 'hak arama aracı' olduğunu söyleyerek, "Hak arama yolları bununla sınırlı kalmak zorundadır. Bunun dışına taşıp sokağa insanları davet etmek, bu yanlıştır" dedi.
http://www.bbc.com/turkce/haberler-turkiye-39640775

Vatan Partisi lideri Doğu Perinçek, referandumdaki ‘şaibe’ tartışmalarının ardından ülkenin birçok noktasında düzenlenen protestolar için “Sokağa çağrılar, Batı’nın kışkırtmalarıyla yapılıyor ama kimse sokağa dökülmez. PKK’nın çağrılarına kimse itibar etmeyecektir” dedi.
http://www.diken.com.tr/perincek-baskan-gibi-konustu-sokaga-cagrilar-batinin-kiskirtmalariyla-yapiliyor/

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 16 Nisan'daki anayasa değişikliği referandumunun iptali için üç siyasi parti tarafından yapılan başvuruları reddetti.
http://www.bbc.com/turkce/haberler-turkiye-39645404

Prof. Kemal Gözler yazdı: YSK'nın mühürsüz oy kararı hukuka uygun mu?
http://www.anayasa.gen.tr/muhursuz.html

CHP Sözcüsü Selin Sayek Böke, Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK), Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun'da geçersiz sayılan mühürsüz pusula ve zarfları son anda geçerli saymasının "seçimi şaibeli hâle getirdiğini" savunarak "Referandum yenilenmelidir, tekrar edilmelidir. CHP bu süreçte üzerine düşen her şeyi yapacaktır” dedi.
http://t24.com.tr/haber/chp-mykda-sine-i-milletin-dogru-olmayacagina-karar-verdik,399963

Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, AGİT’in referanduma ilişkin ara raporuna tepki gösterdi. Bakan aynı zamanda AB'nin idam açıklamalarına yönelik, "Yıllardır idam yoktu o zaman niye engellediniz" dedi.
http://www.dw.com/tr/%C3%A7avu%C5%9Fo%C4%9Flu-agit-raporunun-itibar%C4%B1-yok/a-38488689

TBB Başkanı Metin Feyzioğlu, YSK'nın 'mühürsüz oy' kararının hukuka aykırı olduğunu belirterek, Anayasa Mahkemesi'nin devreye girmesi gerektiğini vurguladı.
http://www.dw.com/tr/metin-feyzio%C4%9Flu-i%C5%9F-aymye-kalm%C4%B1%C5%9Ft%C4%B1r/a-38501832

9 Nisan'dan bu yana Türkiye'de idari gözetim altında tutulan İtalyan gazeteci ve belgeselci Gabriele Del Grande için İtalyan Senatosu'nda düzenlenen basın toplantısında, Del Grande'nin gözaltı koşullarının uluslararası hukuka aykırı olduğu belirtildi.
http://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-39645312

HDP Muş Milletvekili Burcu Çelik Özkan bugün Muş'ta tutuklandı. BBC Türkçe'ye bilgi veren Özkan'ın danışmanı Çağlar Kara, Özkan'ın bir basın açıkalamasında kullandığı ifadeler nedeniyle "terör örgütü propagandası" ile suçlandığını söyledi.
http://www.bbc.com/turkce/haberler-turkiye-39640230

Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü, yapılan incelemeler sonucuna İdlib'teki saldırıda kimyasal gaz kullanıldığının tespit edildiğini açıkladı.
http://www.dw.com/tr/opcw-idlibde-kimyasal-gaz-kullan%C4%B1ld%C4%B1/a-38499904