Açık Gazete: 20 Mart 2017

Açık Gazete: 20 Mart 2017

20 Mart 2017
Açık Gazete podcast servisi: iTunes / RSS

Günün Sözü: "Aslında kardeş olanlar iktidarlar, başkanlar; bu kardeşlikten yararlananlar da onlar."

İnsan hakları alanında uluslararası camiada ismini duyurmuş Azerbaycanlı avukat İntigam Aliyev, iki ülkenin kardeş olarak anılmasına rağmen,  ne medyanın, ne partilerin ne de sivil toplumun birbirini tanıdığını söylüyor ve kardeşliğin nerede olduğuna işaret ediyor.

(Cumhuriyet)

Irak Ordusu Bağdadi'nin “halifelik” ilan ettiği camiye yaklaştı
http://www.dw.com/tr/irak-ordusu-bağdadinin-halifelik-ilan-ettiği-camiye-yaklaştı/a-38014598

Şam'ın dış mahallelerinde şiddetli çarpışmalar
http://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-39322596

Yemen Ordusu'nun uzun menzilli balistik füzelerle Suudi Arabistan başkenti Riyad yakınlarındaki Kral Selman Havalimanı'nı hedef aldığı bildirildi.
http://haber.sol.org.tr/dunya/yemen-suudi-arabistanin-baskentini-uzun-me...

Uluslararası Göç Örgütü Kızıldeniz'de Somalili mültecileri taşıyan bir tekneye helikopter ile düzenlenen saldırıda ölü sayısının 42'ye yükseldiğini açıkladı.Birleşmiş Milletler (BM) Kenya'da yaşanan kuraklığın etkisini hafifletmek ve açlık tehdidi altındaki 3 milyon insana yardım ulaştırmak üzere 165 milyon dolar bağış toplanması için uluslararası topluma çağrıda bulundu.

http://www.hurriyet.com.tr/bmden-acil-yardim-cagrisi-3-milyon-insan-4039...

Kanada, iç savaş ve açlıktan ölümlerin arttığı Afrika ülkelerinden Somali, Güney Sudan, Yemen ve Nijerya’ya toplam 119,25 milyon dolar yardımda bulundu.
http://www.ntv.com.tr/dunya/kanadadan-afrikada-yasanan-insani-krize-120-...

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, AB ve Türkiye arasında 1 yıl önce imzalanan sığınmacı anlaşmasının Ankara'nın tehditleri sonrasında tehlikede olduğunu düşünmediğini söyledi.
http://www.dw.com/tr/juncker-ab-türkiye-sığınmacı-anlaşması-tehlikede-değil/a-38012807

Avusturya Dışişleri ve Entegrasyon Bakanı Sebastian Kurz, sosyal güvenlik sisteminin suistimal edilmemesi için Avrupa Birliği'nin birlik üyesi ülkelerden gelen göçmenlere sosyal yardımları sınırlaması çağrısında bulundu.
http://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-39323006

Cumhurbaşkanı Erdoğan daha önce Almanya Başbakanı Merkel'in tepkisine neden olan "Nazi" nitelemesini yineledi. Erdoğan Avrupa'ya hitaben "Utanmasalar, yeniden gaz odalarını, toplama kamplarını gündeme getirecekler" dedi.
http://www.dw.com/tr/erdoğandan-merkele-nazi-uygulaması-yapıyorsun/a-38014668

Almanya Başbakanı Merkel, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kendisine yönelik suçlamalarına yanıt verdi. Merkel, Türk politikacıların referandum kampanyaları için verdikleri iznin 'açık çek' olmadığını da vurguladı.
http://www.dw.com/tr/merkel-provokasyon-yarışına-girmeyeceğim/a-37987328

ABD Başkanı Donald Trump, Merkel'in ziyaretinin ardından attığı tweet'te Almanya'nın NATO ve ABD'nin kendisine sağladığı savunma için borçlarını ödemesi gerektiğini söyledi.
http://www.birgun.net/haber-detay/trump-tan-merkel-e-tweet-almanya-borcl...

Diyarbakır’ın Lice ilçesi kırsalında iki ayrı noktada PKK’lılarla çıkan çatışmada iki asker şehit oldu.
http://t24.com.tr/haber/diyarbakirda-iki-ayri-noktada-catisma-2-asker-se...

MHP Genel Başkanlığı’na aday olduktan sonra partiden ihraç edilen Meral Akşener’e Mersin'de konuşma yapacağı Yenişehir Kültür Merkezi'nde 100 kişilik bir grup tepki gösterdi. Binaya girmek isteyen gruba polis müdahalede bulundu. Akşener'in konuşma yapacağı kültür merkezi polis barikatlarınca çevrelendi. 
http://t24.com.tr/haber/meral-aksenere-ikinci-saldiri-girisimi,394589

Eski MHP milletvekili Meral Akşener’in mitinginin OHAL gerekçesiyle engellendiği Niğde’de Başbakan Binali Yıldırım miting yapacak.
http://www.diken.com.tr/yasak-biter-basbakan-baslar-aksenerin-engellendi...