Açık Gazete: 2 Kasım 2017

Açık Gazete: 2 Kasım 2017

02 Kasım 2017
02 Kasım 2017 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.
Açık Gazete podcast servisi: iTunes / RSS

İlk yarım saat: Kan gövdeyi götürürken gezegenimden insan manzaraları: New York'ta, mezuniyet yıldönümlerinde bisikletle tatil yapan turistler dahil 8 kişiyi kamyonla ezip geçen, 11 kişiyi yaralayan IŞİDci Özbek katilin haftalarca planlama yaptığı ortaya çıktı. Afganistan başkenti Kabil'de 8 sivili parçalayarak öldüren, en az 11 kişiyi yaralayıp sakatlayan IŞİD intihar bombacısının 12 ya da 13 yaşında bir çocuk olduğu bildirildi. Yemen'de ABD destekli Suudi hava saldırısında vurulan otel ve pazar yerinde en az 29 pazarcı, işçi ve mahalle sakini öldü, pek çok insan yaralandı, eriye bir çukur, otel enkazı ve metal yığınları kaldı. Honduras'ta tanınmış yerli çevre aktivisti Berta Caceres'i evinin önünde katledenlerin, onun karşı çıktığı Honduras baraj inşaat şirketi DESA'nın yöneticilerinden emir aldıkları uluslararası hukukçuların soruşturmasında ortaya çıktı. Suriye'de sadece geçen Ekim ayında  209'u çocuk, 923 sivilin öldürüldüğü açıklandı. Günde 7'si sivil, 31 kişi katlediliyordu. Her gün. Saatte 1,3 insan. Her saat. Yarım saatin sonlarında Türkiye-Rusya arasındaki PYD düğümü, Cumhurbaşkanı'nın AKP dışındaki partilere "sorunlu" belediyelerine
"müdahale" çağrısı ve yoksa gereğinin yapılacağı "uyarısı" üzerinde konuştuk.

İkinci yarım saat: Hukuk ve yargı sistemi sallanırken memleketimden insan manzaraları: Delilsiz suçlama, haksız tutuklama, konuşma engelliye slogandan ceza, işkenceyle alınan tanıklıkların itirafına rağmen 17 aydır devam eden tutukluk... Uluslararası örgütlerden Yücel davasına ortak mütalaa. Anadolu Kültür, Diyarbakır Sanat Merkezi ve DEPO çalışanlarının, YK başkanları ve çalışma arkadaşları olan Kavala için mesaj: "Onun bir an evvel aramıza, çalışmalarının başına dönmesini istiyoruz."(Bkz:Günün Sözü) Prof. Ayşe Buğra'dan da mesaj vardı: "Tutuklamayla yitirdiğimiz yegâne şey, eşim Osman Kavala'nın özgürlüğü değil, demokrasiye dair umutlarımızdır."

Fikret Adaman ve Bengi Akbulut ile "Bildiğimiz Ekonominin Sonu"nda: Mert Kaya ile Boğaziçi Üniversitesi Mezunları Tüketim Kooperatifi'ni (BÜKOOP), gezici kantinleri, kabak çorbalarını, ülkede toplumsal muhalefetin geleceğini konuştuk.

Son yarım saatte: Önce Seçil Türkkan'la "Soma Nöbeti"nde Avukat Can Atalay ile mağdur aile savunmacılarının reddi hakim talebinin gerekçelerini konuştuk. Ardından, Atina'nın göbeğinde göçmenlerin Almanya'daki ailelerinin yanına gitme talebiyle açlık grevine başlamaları üzerine durumu yerinden bildiren Dimitri Agadis ile görüştük.

Playlist:
Şarkıcı / YorumcuParça Adı
Udi Hrant
Kemâni Tatyos'un Hüseyni Saz Semaisi
The Coasters
Along Came Jones
The Coasters
Yakety Yak