Açık Gazete: 19 Ağustos

Açık Gazete: 19 Ağustos

19 Ağustos 2016
Şener Yılmaz Aslan (MOKU)
Açık Gazete podcast servisi: iTunes / RSS

Günün Sözü: "Bir ay içinde  bir tane bile insani yardım konvoyu kuşatılmış alanlara giremedi... Neden? Tek bir şeyden ötürü: çatışmalar!"

Birleşmiş Milletlerin Suriye özel temsilcisi Staffan de Mistura, Suriye'de çatışmaların içinde kalmış sivillere erişilememesinin sebebini açıklıyor.
(commondreams.org)

 

Iraq opens airspace to Russia after Iran deployment 
http://europe.newsweek.com/iraq-opens-airspace-russia-after-iran-deploym...

IŞİD'ı işgal ettiği Musul'tan çıkarmak amacıyla Irak ordusu tarafından hazırlık yapılırken harekata destek amacıyla Musul sınırında örgüte yönelik etkili operasyonlar yapan Kürt ordusuna Almanya 70 bin ton silah gönderildi.
http://www.milliyet.com.tr/almanya-dan-pesmerge-ye-70-ton-dunya-2297291/

Ankara; İsrail ve Rusya’nın ardından Irak'la da ilişkilerin düzelmesi için adım atıyor. Al Jazeera’ye konuşan Irak’ın Ankara Büyükelçisi El Alawi, Başika krizinin çözümü için yapılan görüşmelerde ilerleme sağlandığını, yakında iki ülke arası üst düzey ziyaretlerin yeniden başlayacağını söyledi. http://www.aljazeera.com.tr/al-jazeera-ozel/irakla-yeni-sayfa

Irak'ın kuzeyindeki Salahaddin vilayetinde, ülke içinde göç etmek zorunda kalan sivillerin kaldığı bir merkeze düzenlenen saldırıda 12 kişinin öldüğü, 35 kişinin yaralandığı bildirildi.
http://www.kanalahaber.com/haber/dunya/irakta-siginmacilarin-kaldigi-mer...

Suriye'de hükümete ait savaş uçakları, ülkenin kuzeydoğusunda PYD'nin silahlı kolu YPG'nin kontrolünde bulunan Haseke'yi vurdu. YPG Sözcüsü saldırıda ölen ve yaralananlar olduğunu açıkladı.
http://www.cnnturk.com/dunya/suriyede-esad-pydnin-kontrolundeki-hasekeyi...

İşkence, dayak ve açlık yüzünden Suriye cezaevlerinde 18 bine yakın tutuklunun öldüğünü açıklayan Uluslararası Af Örgütü, dünya devletlerinin duruma seyirci kalamayacağını duyurdu.
http://www.ntv.com.tr/dunya/suriyede-18-bin-sivil-gozaltinda-olduruldu,3...

PKK'nın bombalama eylemleri nedeniyle son birkaç günde 12 kişi yaşamını yitirirken, sivillerin de olduğu 300’e yakın kişi yaralandı. Uzmanlara göre, bölgede şiddetin dili bir kez daha siyasetin dilini yenmiş gözüküyor.
http://www.dw.com/tr/güneydoğuda-şiddetin-dili-siyaseti-yeniyor/a-19486037

Elazığ'da Emniyet Müdürlüğü binası önünde patlatılan bomba yüklü araç, 3 polisin hayatını kaybetmesine, çok sayıda kişinin de yaralanmasına yol açtı.
http://www.bbc.com/turkce/37115504

Özgür Gündem Gazetesi’ne polis baskınında gözaltına alınan 20'si gazeteci 22 kişi Savcı Umut Tepe, Metin Küçükerdem ve Emin Aydinç’e ifade verdi. Gazeteciler ifadelerinin ardından serbest bırakıldı.
http://bianet.org/bianet/insan-haklari/177932-ozgur-gundem-den-gozaltina...

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, kapatılan ve çalışanları gözaltına alınan Özgür Gündem gazetesiyle ilgili sorulara “Bağımsız bir medya kuruluşunun kapatıldığını gördüğümüzde her zaman endişe duyarız. Türkiye’yi duyarlı olmaya çağırıyoruz” diye yanıt verdi.
http://www.diken.com.tr/abdden-ozgur-gundem-yorumu-turkiyeyi-duyarli-olm...

Damadı 'FETÖ' operasyonu kapsamında gözaltına alınan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, "17/25 Aralık'tan sonra damadım bu ihanet şebekesi ile yollarını ayırdığını beyan etti.Yargı süreci elbette gerçeği ortaya çıkaracaktır. Eğer damadım beyanının aksine davranmışsa hak ettiği cezayı çekecektir" dedi.
http://t24.com.tr/haber/damadi-fetoculukle-suclanan-topbas-ihanet-sebeke...

Kayseri’de kurulu İstikbal, Bellona ve Mondi gibi ünlü markaların içinde bulunduğu Boydak Holding’e 'FETÖ' soruşturması kapsamında 5 kişilik kayyum atandı.
http://t24.com.tr/haber/feto-sorusturmasinda-boydak-holdinge-kayyum-atan...

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, İstanbul Adli Tıp Kurumu'nda Gülen Cemaati yapılanmasına yönelik yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan profesör ve doktorlardan oluşan 50 kişinin tutuklanmalarını istedi.
http://t24.com.tr/haber/savcilik-istanbul-adli-tiptan-50-doktorun-tutukl...

İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği, yakılarak öldürülen Hande Kader için Taksim’de 21 Ağustos’ta yürüyüş düzenleyecek. LGBTİ bireylerle basın toplantısı düzenleyen CHP’li Selina Doğan da toplumsal cinsiyet dersinin zorunlu hale getirilmesini önerdi.
http://www.diken.com.tr/katledilen-hande-kader-icin-yuruyus-cagrisi-hand...

 

Playlist:
Şarkıcı / YorumcuParça AdıAlbüm AdıSüre
Black Blood
A. I. E.
Black Blood - A. I. E.
2:53
Cream
Crossroads
Crossroads
4:18
Ginger Baker Trio
Falling Off the Roof
Falling Off the Roof
3:59