Açık Gazete: 18 Eylül 2017

Açık Gazete: 18 Eylül 2017

18 Eylül 2017
18 Eylül 2017 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.
Açık Gazete podcast servisi: iTunes / RSS

Haftanın ilk Açık Gazete'sinin, ilk yarım saatine yeni başlayan eğitim öğretim yılı ile alakalı haberleri ele alarak başladık. Protesto gösterileri, sistem değişikliği tartışmaları ve gazetelerin bu konuları ele alış tarzları üzerinde durduk.

İkinci yarım saatte gündemimizde iklim olayları vardı. Nijerya'da sellerden ötürü, Kenya'da ise yağışsızlıktan ötürü aç kalan onbinlerce insanın durumunu anlattık. Aynı zamanda Harvey ve Irma kasırgalarının etksinden yeni kurtulmuş olan Amerika kıtasının yüzleşmeye hazırlandığı diğer fırtınalardan bahsettik.

Ekonomi Politi köşesinde Ali Bilge ile yeni eğitim öğretim yılı üzerinden yaptığımız söyleşinin ardından, 9. Hrant Dink Ödül töreninde konuşan Rakel Dink'in sesine kulak verdik. Bu senenin ödül sahipleri Eren Keskin ve Ai Weiwei'nin mesajlarına yer verdiğimiz haftanın ilk Açık Gazete'sine, kapatılan Zaman gazetesinin eski yazar ve çalışanlarının da aralarında olduğu 31 ismin "darbe girişimi"nden yargılandığı davanın ilk duruşmasını duyurarak son verdik.

Playlist:
Şarkıcı / YorumcuParça Adı
Nirvana
Heart Shaped Box
Arto Tunçboyacıyan
Küçük Nil Büyük Irmak