Açık Gazete: 17 Şubat 2017

Açık Gazete: 17 Şubat 2017

17 Şubat 2017
Açık Gazete podcast servisi: iTunes / RSS

Irak'ın başkenti Bağdat'taki bir ikinci el araba pazarında havaya uçurulan bomba yüklü araç en az 48 kişinin ölümüne yol açtı.
http://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-38996577

Pakistan'ın güneyinde kalabalık bir Sufi türbesini hedef alan intihar saldırısında en az 70 kişi öldü.
http://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-38996578
http://www.dw.com/tr/pakistanda-sufi-t%C3%BCrbesine-sald%C4%B1r%C4%B1-70...

Kuzey Kıbrıs lideri Mustafa Akıncı, Kıbrıslı Rum lider Anastasiadis'in bugünkü görüşmeyi terk ettiğini söyledi. AFP haber ajansı ise Anastasiadis'in Akıncı'yı toplantıyı terk etmekle suçladığını aktardı.
http://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-38992427

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, İttifak’ın Karadeniz’deki askeri varlığını güçlendireceğini ilan etti. ABD Savunma Bakanı Mattis ise ortaklarına destek sözü verdi.
http://www.dw.com/tr/nato-karadenizdeki-askeri-varl%C4%B1%C4%9F%C4%B1n%C...

Öğrenci, işçi, asistan ve öğretim üyelerinden oluşan Koç Üniversiteliler Dayanışması, “Akademi Biat Etmez” sloganıyla akademideki ihraçları protesto ettiler. İstanbul Üniversitesi Beyazıt kampüsündeki eylem ile eş zamanlı düzenlenen eylemde, tüm üniversitelerdeki direnişlere dayanışma mesajı gönderildi.
http://bianet.org/bianet/ifade-ozgurlugu/183716-koc-universitesi-nde-aka...

Galatasaray Üniversitesi’nde, KHK’larla ihraç edilen akademisyenlere dair üniversitede bir basın açıklaması düzenlendi.
http://t24.com.tr/haber/galatasaray-universitesi-binasiz-universite-olur...

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Siyaset ve Sosyal Bilimler Anabilim dalı öncülüğünde düzenlenene Anayasa Sempozyumu başladı. İhraç edilen akademisyen Murat Sevinç ve Ayhan Yalçınkaya’nın açılışını yaptığı sempozyum üç oturumdan oluşacak. Öte yandan sempozyum için gelen konuklar ve gazeteciler  güvenlik görevlileri tarafından içeri alınmadılar. Görüşmelerin ardından girişlere izin verildi.
http://t24.com.tr/haber/basimiz-dik-gidiyoruz-bu-da-size-dert-olsun,389307

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, ‘FETÖ’ soruşturması kapsamında 51 gündür tutuklu bulunan Prof. Dr. İştar Gözaydın’ın ‘adaletli bir ülke’ temennisinde bulunduğunu söyledi.
http://www.diken.com.tr/prof-gozaydini-ziyaret-eden-tanrikulu-adaletli-b...

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Suriye'de yürüttüğü Fırat Kalkanı Harekâtı kapsamında düzenlenen "El Bab operasyonu" ile ilgili olarak "Arzu ettiğimiz sonucu tam olarak alamadık" dedi.
http://t24.com.tr/haber/milli-savunma-bakani-isik-el-babda-arzu-ettigimi...

ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford yarın Ankara'ya gelecek. Dunford'un Türkiye'ye ziyaretini Milli Savunma Bakanı Fikri Işık duyurdu.
http://t24.com.tr/haber/abd-genelkurmay-baskani-yarin-turkiyeye-geliyor,...

“Referandumda başarısız olursak iç savaşa hazır olun” dediği için istifası istenen Manisa İl Başkan Yardımcısı Ozan Erdem istifa etti.
http://www.diken.com.tr/referandumda-basarisiz-olursak-ic-savasa-hazir-o...

Uluslararası Şeffaflık Derneği’nin, ‘Anayasa Değişikliği Referandumu Kampanya İzleme Çalışması’na göre son bir ayda ‘Hayır’ kampanyası yürüten 80’in üzerinde kişi gözaltına alındı.
http://www.diken.com.tr/uluslararasi-seffaflik-dernegi-referandum-sureci...

Balıkesir Ayvalık'ın koruma statülerini değiştirerek yapılaşmaya açacak rapora karşı CHP'li Ayvalık Belediyesi ile AKP'li Balıkesir Belediyesi aynı fıkirde, ikisi de bu rapora karşı.
http://bianet.org/bianet/toplum/183709-ayvalik-in-imara-acilmasina-karsi...