Açık Gazete: 17 Ekim 2017

Açık Gazete: 17 Ekim 2017

17 Ekim 2017
17 Ekim 2017 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.

Haftanın ikinci Açık Gazete'sinin ilk yarım saatine Türkiye'den ve Dünyadan savaş durumlarını anlatarak başladık. İkisi Türkiye, dördü de Irak sınırlarında olmak üzere 6 TSK mensubu hayatını kaybetti. Kerkük'te Peşmerge ve Irak ordusuna bağlı birlikler arasında çıkan çatışmalarda da 17 peşmerge öldü, peşmerge kuvvetleri şehri terketti, binlerce sivil şehirden kaçtı. Akşam sokağa çıkma yasağı çıkan şehirde tansiyonun yüksek olduğu belirtildi. Tarihinin en kanlı bombalı saldırısını yaşayan Somali'de ise ölü sayısının 300'ü geçtiği söylenmekteydi.

 
İkinci yarım saat içerisinde ise dünyanın dört bir tarafından gelen "doğal" afetlerin listesini tutmaya çalıştık. ABD'nin California Eyaletinde söndürülemeyen yangınlarda onbinlerce hektarlık alan yanmış, Portekiz'in orta ve kuzey bölgelerindeki orman yangınlarında hayatını kaybedenlerin sayısı 35'e çıkmıştı. Ayrıca sellerin etkilediği Vietnam'da büyük miktarlarda verimli topraklar kaybolmuş, 75 kişi de hayatını kaybetmişti. Çin'in Hubey eyaletinde etkili olan şiddetli yağışların yol açtığı sel nedeniyle 5 kişi öldü, 26 bin 700 kişi güvenli yerlere tahliye edildi. İrlanda'da etkisini sürdüren Ophelia Kasırgası nedeniyle 1'i kadın 3 kişi hayatını kaybetti. 
 
Türkiye'de de durum pek farklı değildi. Antalya'nın Kaş ve Manavgat ilçelerindeki orman yangınlarında ormanlık araziler içlerindeki canlılar ile birlikte kül oldu. Artvin’in Borçka ve Murgul ilçelerinde sürdüren sağanak yağış nedeniyle bazı evler sular altında kaldı, Rize'nin Fındıklı ilçesinde şiddetli yağmurla taşan Çağlayan deresinin sürüklediği odunları toplamaya çalışırken suya kapılan 53 yaşındaki Erol Çabuk kayboldu.
 
Ahmet İnsel ile Ufuk Turu köşemizde, Liberya ve Avusturya saçimlerini, Myanmar'daki son durumu ve Malta'nın Panama belgeleriyle bağlantısını ortaya çıkartan gazeteci Daphne Caruana Galizia'nın bombayla katledilmesini konuştuk.
 
Güven Güzeldere ile Açık Bilinç’te Turgay Aytaç'la bilgiye özgür erişim ve internet'in geleceğine dair çok önemli bir konu olan Ağ Tarafsızlığı (“Net Neutrality”) meselesini ele aldık.
Playlist:
Şarkıcı / YorumcuParça Adı
Jimmy Buffett
Cultural Infidel
The Turtles
Eve of Destruction