Açık Gazete: 17 Ağustos 2017

Açık Gazete: 17 Ağustos 2017

17 Ağustos 2017

1999 büyük deprem felaketinin yıldönümünde, 18 yıl sonra yalnız İstanbul'un değil, Türkiye’nin 17 Ağustos depremindeki durumdan daha iyi olmadığını, afet toplanma alanlarının kalmadığını,  yeni bir deprem halinde kentlerin "ölüler şehri"ne (nekropolis) döneceğini belirten uzman kuruluş ve kişi raporlarını konuştuk.

17 Ağustos 2017 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.
Açık Gazete podcast servisi: iTunes / RSS

İlk yarım saatte: 1999 büyük deprem felaketinin yıldönümünde, 18 yıl sonra yalnız İstanbul'un değil, Türkiye’nin 17 Ağustos depremindeki durumdan daha iyi olmadığını, afet toplanma alanlarının kalmadığını,  yeni bir deprem halinde kentlerin "ölüler şehri"ne (nekropolis) döneceğini belirten uzman kuruluş ve kişi raporlarını konuştuk.

Güneydoğu'da 12 bin yıllık medeniyetleri ebediyen sular altında bırakacak Hasankeyf'i inceleyen uzmanların tarihî mağaraların hasar gördüğü tespitine ve Hasankeyf için "Villa tipi evler yapıldığı" iddiası üzerine TBMM'ye verilen 27 soru önergesine değindik. Mezopotamya medeniyetleri tarihi sulara gömülürken, İstanbul'da Beşiktaş metro kazıları sırasında başka medeniyetlere ait 6 bin yıllık tarihî kalıntıların bulunmasıyla 3500 yıllık bilgi "boşluk"unun doldurulabilmesi olasılığını ele aldık.

İkinci yarım saatte: Afrika ve Asya'daki yüzlerce ölüme yol açan büyük sel ve heyelan felaketlerini, yeni sel beklenti ve korkularını, Rize selini, Yunanistan'da, Kaş ve Fethiye'deki orman yangınlarını özetledik. Ankara Tabip Odası'ndan 3 hekimin açlık grevindeki Gülmen ve Özakça ile görüşmesini, Özakça'ya "insanlara moral olma" soruşturması açıldığını, Süper Kupa futbol maçında "Nuriye-Semih Yaşasın" pankartı açan 10 taraftarın, Bylock soruşturmasında gözaltına alınan 11 gazeteciden 9'unun,  "Hero" tişörtü giyen sanığın avukatının tutuklandığını söyledik.

3. yarım saatte "Ekonomik Gidişat" programında Seyfettin Gürsel'le "İşsizlik düşüşünde sürpriz duraklama: N’oluyor?" makalesi üzerinde konuştuk.

Son yarım saatte ise: ABD'deki ırkçı-faşist saldırıları, Trump'ın ırkçı-faşistleri "kayıran" söylemlerini, buna gösterilen tepkileri, ABD'de ve G. Kore'de antifaşist ve savaş karşıtı gösterileri konuştuktan sonra yükselen dünya savaşı tehlikesini, II. Dünya Savaşı öncesi son barış yazı günleri(1939 Ağustos) ile bu yaz (2017 Ağustos) günleri arasındaki ürkütücü paralelliği ele aldık ve ürpertici gelişmeleri analiz eden 94 yaşındaki savaş kahramanı Harry Leslie Smith'in özlü yazısının tam çevirisini okuduk. 
 

Playlist:
Şarkıcı / YorumcuParça Adı
Nara Noïan
Partir
Elvis Presley
A Mess of Blues
Elvis Presley
I Gotta Know
Elvis Presley
Surrender