Açık Gazete: 16 Şubat 2017

Açık Gazete: 16 Şubat 2017

16 Şubat 2017
Açık Gazete podcast servisi: iTunes / RSS

7 Haziran seçimlerinde AKP'den milletvekili aday adayı olan AKP Manisa İl Başkan Yardımcısı Ozan Erdem, anayasa değişikliği referandumda hayır çıkması ihtimalini işaret ederek, "Bu referandum oylamasında başarısız olursak iç savaşa hazırlanın" dedi.
http://t24.com.tr/haber/akpli-il-baskan-yardimcisi-referandumda-evet-cik...

Diyarbakır'ın Ergani İlçesi'nde 3 eşli Mustafa Çelik, resmi nikahlı olan eşi Songül Çelik'ten 20 gün önce dünya gelen kız çocuğuna 'Evet' adını verdi. Bunun öğrenen AKP İlçe Başkanı Şükrü Sayar,bebeği ziyaret ederek çeyrek altın taktı.
http://t24.com.tr/haber/cocuguna-evet-adini-verdi-akp-ilce-baskani-altin...

ABD Başkanı Donald Trump, İsrail ve Filistinliler arasında "gerçekten harika bir barış anlaşması" için çok çalışacağını söyledi. 
http://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-38987058

ABD Savunma Bakanı James Mattis, NATO üyesi ülkeler yıl sonuna kadar savunma harcamalarını artırmazsa ABD‘nin NATO'daki angajmanını düşüreceğini bildirdi.
http://www.dw.com/tr/abd-savunma-bakanından-nato-ortaklarına-rest/a-37569792

Rusya’nın tek uçak gemisi Amiral Kuznetsov’un baş kaptanı Komutan Sergey Artamonov, Suriye sularına girişi ve Suriye’den geri dönüşü sırasında gemiye, NATO’dan 50’yi aşkın NATO gemisinin eşlik ettiğini söyledi.
https://tr.sputniknews.com/karikatur/201702141027215029-suriye-nato-amir...

TBMM Genel Kurulu'nda dün kabul edilen Rusya ile şehitlik anlaşması ile bugün kabul edilen adli yardımlaşma anlaşmalarının görüşmelerinde Türkiye-Rusya ilişkileri tartışıldı. AK Parti'nin söz almadığı görüşmelerde, muhalefet partileri iki ülke ilişkileriyle ilgili endişelerini dile getirdi.
https://tr.sputniknews.com/turkiye/201702151027235805-tbmm-rusya-turkiye...

Türkiye'de 14 gazeteci ve yazarın yargılandığı, altı yıldır süren Odatv davası bugün sanıkların savunmasının alınmasının ardından 12 Nisan'a ertelendi.
http://www.bbc.com/turkce/haberler-turkiye-38980638

ODTÜ Bileşenleri kampüste biraraya geldi, “Meslektaşlarımızı, hocalarımızı hak ihlalleriyle karşı karşıya bırakan bu süreç, ülkemizin akademik birikimini ve gençlerimizin gelecek beklentilerini de yok etmektedir” dedi.
http://bianet.org/bianet/insan-haklari/183683-odtu-lulerden-akademideki-...

Ankara Üniversitesi Kadın Çalışmaları öğrencileri ve mezunları, iki hocalarının ihraç edildiğini, iki hocalarının emeklilik kararı almak zorunda kaldığını, protestolar sırasında öğrencilerinin gözaltına alındığını söyledi.
http://bianet.org/bianet/insan-haklari/183685-ankara-kadin-calismalari-o...

Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nden ihraç edilen akademisyenlerden Yrd. Doç. Kıvılcım Turanlı, Yrd. Doç. Ozan Devrim Yay ve Yrd. Doç. Pelin Yalçınoğlu yaşananları bianet’e anlattı.
http://bianet.org/bianet/insan-haklari/183682-eskisehir-de-ihrac-edilen-...

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden akademisyenler, mezunlar ve öğrenciler fakültelerinden ihraç edilen üç akademisyenle dayanışmak için biraraya geldi, akademisyenlerin üniversiteye geri dönmelerini beklediklerini duyurdu.
http://bianet.org/bianet/insan-haklari/183679-marmara-iletisim-de-akadem...

Yayıncı-yazar Tanıl Bora, Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesinde, 15 yıldan bu yana yüksek lisans öğrencilerine verdiği "Türkiye’de Siyasi Düşünceler" dersini “içime sindiremedim” diyerek kapattı.
http://bianet.org/bianet/insan-haklari/183676-tanil-bora-mulkiyedeki-der...

4 Kasım 2016’da tutuklanarak Kandıra F Tipi Cezaevi’ne gönderilen HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encü için tahliye kararı verildi.
http://bianet.org/bianet/insan-haklari/183691-hdp-li-ferhat-encu-icin-ta...