Açık Gazete: 16 Nisan 2018

Açık Gazete: 16 Nisan 2018

16 Nisan 2018

“Hayatta onurlu bir amaç, ölümde de onurlu bir amacı getirir.”

16 Nisan 2018 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.
Açık Gazete podcast servisi: iTunes / RSS

ABD’nin önde gelen LGBTİ hakları ve çevre hakları avukatlarından David Buckel ekolojik yıkımı protesto etmek için kendine kıydı. Yılların aktivisti avukat, insanların kullandığı fosil yakıtların başlıca kaynağını oluşturduğu iklim felaketini ve küresel ısınmayı protesto ederek kendini fosil yakıtla yaktı. 60 yaşındaki avukatın kömürleşmiş kalıntıları New York’taki Brooklyn Prospect Park’ta sabahın erken saatlerinde (06:30) koşucuların ve bisikletçilerin kullandığı patikada bulundu.

Kalıntıların az ilerisinde, Buckel’ın bir alışveriş arabasının içine bıraktığı intihar mektubu da bulundu. Buckel bu mesajı –herhalde sağlama almak, kaybolup gitmesini önlemek ve/ya elden ele geçip spekülasyona konu olmasını önlemek için olsa gerek– saat 5.55’te aralarında New York Times’ın da bulunduğu bazı  medya kuruluşlarına e-posta olarak göndermişti.

New York Times ve Daily News gazetelerine göre e-mail kopyası kendilerine ulaşan intihar mektubunda şu cümleler yazıyordu:

“Az önce protesto eylemi olarak kendimi yakarak öldürdüm... Kirlilik, havaya, toprağa, suya ve iklime sızarak gezegenimizi yok ediyor. Gezegendeki insanların çoğu, fosil yakıtlarla sağlıksız hale gelen havayı soluyor ve bunun sonucu olarak erken ölüyor – benim fosil yakıtlarla gerçekleşen erken ölümüm de kendimize yaptıklarımızı yansıtıyor... Ölümümün onurlu bir ölüm olduğunu ve başka insanlar için yarar getireceğini umuyorum. Hayatta onurlu bir amaç, ölümde de onurlu bir amacı getirir.”

“Hayatını başkalarına yardım ederek geçiren birçok insan, yardıma ihtiyaç doğuran sorunun sebebini değiştiremediklerini genellikle fark ediyor” diyen Buckel, derneklere bağış yapmanın yeterli olmadığını da mektubuna ekliyor.

Buckel, notunda “son ânında sağlıklı olma ayrıcalığına sahip” olduğunun altını çizerken, ölümünün bu konuda eyleme geçilmesine vesile olmasını istediğini de son cümlesinde şöyle vurguluyor: “Hayatta onurlu (haysiyetli) bir amaç, ölümde de onurlu (haysiyetli) bir amacı getirir.”

İntihar Protesto eylemini gerçekleştiren aktivist avukatın New York Belediye Başkanlığı Ceza Yargılaması Dairesi başdanışmanlığı görevini yürüten eski meslekdaş ve can dostlarından Susan Sommer, Buckel için şöyle diyor: O, ömrü boyunca adalet peşinde koşarken, aynı zamanda insan olmanın anlamı peşinde de koşmaktaydı.”

Lambda Legal adlı LGBTİ kuruluşunda onunla birlikte çalışmış olan ve halen derneğin anayasal yargılama bölümünün direktörlüğünü yürüten Camilla Taylor da verdiği demeçte şunları ekliyor: “Bu, bizim Lambda Legal ailemiz için olduğu kadar, tüm sosyal adalet hareketi için de muazzam bir kayıp... Bir hareket liderini, bir meslekdaşımızı ve dostumuzu yitirdik. Onun hayatını, daha iyi bir dünya için verdiği mücadeleyi sürdürmekle onurlandıracağız.”

(Daily News, New York Times, Guardian, Bianet, Common Dreams)

***

1960’ların başlarında ABD istilasına karşı kendilerini yakarak kurban eden Vietnamlı Budist rahipleri, 2009’dan sonra Çin Halk Cumhuriyeti’nin işgaline karşı yine aynı şekilde kendilerini yakarak kurban eden Tibetli budist rahipleri biliyoruz. Hatta, onların ardından giden intihar protestocusu Amerikalı erkekleri, genç öğrencileri ve yaşlı kadınları da biliyoruz..

Ne var ki, antropojenik (insan kaynaklı) iklim yıkımına sebep olan fosil yakıt şirketlerinin gezegeni işgal ve istilasına karşı laik bir bireyin kendini yakarak kurban etme eyleminin, bilebildiğimiz ilk örneği ile karşı karşıya olmamız ihtimali hayli kuvvetli.

Trajik, radikal bir protesto eylemi gerçekleştiren Buckel’ın hayatını, arkadaşı Camilla Taylor’ın dediği gibi, “daha iyi bir dünya için verdiği mücadeleyi sürdürmekle onurlandırmak”tan başka çaremiz var mı sahi?

Başka sorumuz yok. Tanık sizin.

Vakanüvis ÖM

 

 

 

Playlist:
Şarkıcı / YorumcuParça Adı
The Beach Boys
Cuckoo Clock
Erkan Oğur
Nilüfer
Sun Ra
Smile