Açık Gazete: 16 Ekim 2018

Açık Gazete: 16 Ekim 2018

16 Ekim 2018

BİNDİĞİMİZ DALIN ÜZERİNDEN
İNSANLIK ALEMİNE BİR BAKIŞ

Açık Gazete podcast servisi: iTunes / RSS

Bugünkü Vakayiname’mizde canlılar alemindeki acayip vakalara ait birkaç haberin başlıklarını ve kimi halde altbaşlıklarını ve özetlerini sıralayarak manzara-i umumiyeye panoramik bir bakış atmaya çalışalım.

“Bilim insanlarından uyarı: İnsanlık ‘hayat ağacını kesip atıyor’.”
300’den fazla memeli türünü ortadan kaldıran insanlık yaban hayatını imha ederek, hayat ağacını baltayla kesmekte – kesilen dallara bindiğimiz dal da dahil.” (Guardian, 15.10.2018)

“Suudi Arabistan, Türkiye’nin İstanbul’daki konsolosluk binasını aramasına izin verdi.”
Türk yetkililer Suudileri Kaşıkçı’yı katledip [testereyle] kesmek ve cesedi parça parça konsolosluk binasından kaçırmakla suçluyordu. (Democracy Now, Headlines, 15.10.2018)

“‘Bunu istesen uyduramazsın!!!’”
“Suudi yetkililer Türk polisinin araştırma yapabileceğini söyledikten dakikalar sonra bir temizlik ekibi, kutu kutu kimyasallar, süpürgeler, çöp torbaları ve ... sütlerle konsolosluk binası önünde arz-ı endam etti.” (Common Dreams,15.10.2018)

“Suudi öncülüğündeki saldırılar durdurulmazsa, Yemen son 100 yılın en ağır kıtlığına girer.”
BM yetkilileri uyarıyor: Önümüzdeki üç ay içinde 13 milyon sivili açlık tehlikesine atacak kıtlık ülkeyi saracak.”  (Guardian, 15.10.2018)

“İdlib'den olası göç dalgası kontrol edilebilecek mi?”
“İdlib’de silahsız bölge oluşturulmasına çalışılırken Ankara da olası göç dalgasına karşı hazırlıklarını sürdürüyor. Ancak göç dalgasının kontrolü konusunda endişe büyük.”
(DW Türkçe, 15.10.2018)

“Gönderme söylemi ve ekonomik kriz, göçü tetikledi.” 
İzmir’de 22 mültecinin feci biçimde can vermesi gözleri bir kez daha mülteci geçişlerine çevirdi.... Eylül ayında 3 bin mülteci engellendi... Son 1 haftada en az 30 mülteci öldü...
Suriyeli Mültecilerle Dayanışma Derneği: ‘Göç olayı bitmez...Suriye’de savaş olduğu sürece devam eder. Geçişleri ne Türkiye ne de AB durdurabilir.”
(Evrensel, 15.10.2018)

“İtalya’da Salvini, göçmen çocuklarına yemekhane yasağını geri almak zorunda kaldı.”
“Aşırı sağcı bakan, yoksul göçmen çocuklarını fiili olarak okul yemekhanelerinden yararlanmaktan alıkoyan kararnameye karşı protesto hareketleri olmuştu.”
(Guardian, 15.10.2018)

“Macaristan'da evsizlik yasaklandı!”Ülkede bundan sonra polisler evsizleri yerinden kaldırma ve sokaklardaki barakaları yıkma yetkisine sahip.” Amaç ‘yurttaşların engellenmeden kamusal alanı kullanmasını garanti altına almak’.”(Gazete Duvar,15.10.2018)
“Alsancak neden kokuyor? İşte o kokunun nedeni.” Uzun süre limanda demirli gemide bekletilen hayvanların bir kısmının doğal sebeplerden öldüğü ve imha edilmek üzere gönderildiği de belirtildi. Geminin limana yanaşması ile çevreye yayılan ağır koku günlerdir sürüyor. Alsancaklılar, kokunun yayılmasıyla zor anlar yaşıyor.” (Ege Haber, 15.10.2018)
***

Panoramik bakış tamam. Burada keselim. Stop!

Vakanüvis ÖM