Açık Gazete: 16 Ekim 2017

Açık Gazete: 16 Ekim 2017

16 Ekim 2017
16 Ekim 2017 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.
Açık Gazete podcast servisi: iTunes / RSS

İlk yarım saatte Dünyada iklim yıkımının getirdiği kaos konuşuldu: Kuzey California orman yangınları hâlâ durdurulamadı, 90 bin hektarlık alan yandı, en az 40 ölü, yüzlerce kayıp, 100 binden fazla tahliye, 5 binden fazla ev, bağ evi, çardak ve deponun kül olması, bağcılık ve şarapçılık endüstrisinde giderilmesi neredeyse olanaksız maddi zarar... Güneydoğu Asya, Asya Avrupa ve Afrika'da seller: Vietnam'da  en az 50 ölü, yüzlerce kayıp, su basan 30 bin ev, 40 bin hayvan telefatı, büyük maddi zarar...Birleşik Krallık'ta Ophelia kasırgası, G. Afrika'da fırtınalarda 8 ölü, Çin'de fırtına ve sellerde 23 ölü, birçok kayıp, yıkılan 5 bin ev...Antarktika'da 40 bin bireylik penguen kolonisinden yalnızca 2 (yazıyla iki) civcivin sağ çıkmasının sebepleri araştırılıyor, dünyada kömür yakılmasında ciddi bir yavaşlama varken, kömür lobisi bunun tersi bir dezenformasyon yayıyor. Topkapı sarayı, Okluk koyu, İzmir Körfezi, İstanbul Karaköy, Adalar, Validebağ, Efes harabeleri, Artvin, Trakya'da ve akla gelebilecek neredeyse her yerde rant için doğaya saldırı halinde imar, santral, baraj, maden çıkarma, inşaat projelerinin yaygınlığı üzerinde konuşuldu.

İkinci yarım saatte şiddet, terör, savaş, iç savaş, dünya savaşı, tehditler, krizler ve siyaset kaosu konuşuldu: Somali'nin başkenti Mogadişu'de kamyon bombası, yakın tarihin en büyük terör saldırısı oldu: 276 ölü, yüzlerce yaralı ile 500 kişilik "zayiat" oldu. Irak, Kerkük'e operasyon başlattı, IKYB Irak'ın "referandumu iptal edin" talebini reddetti, Ankara, Washington'dan gelecek heyetle vize krizini görüşmek istedi, ABD reddetti. İran Dışişleri Bakanı, Trump'ı yerle bir eden demeçler verdi, Trump S. Arabistan kralı ile görüştü, dünyanın önde gelen entelektüellerinden psikiyatr Robert Jay Lifton, "uyarma sorumluluğundan bahsetti: "Trump'ın gerçeklik ile olan ilişkisi yeryüzündeki herkes için büyük tehlike." (Bkz.: Günün Sözü)

Ali Bilge ile "Ekonomi Politik"te:TSK'nın Idlib'e müdahalesi ile TC - Suriye savaşı çıkması ihtimali, medya'nın militarist desteği, dış politikada "yönsüzlük", OHAL'in sürekli uzatılmasıyla koşulların normal rejim haline gelmesi, cezaevlerinden hak ihlali, kötü muamele haberlerinin giderek artması, bir kitabın "şifreli haberleşme" sağladığı gerekçesiyle cezaevine sokulmaması gibi uygulamalarla demokrasi kaynaklarının giderek tüketilmesine karşılık Meclis başkanının demokrasi kahramanı sayılarak  ödül alması, ve ülkede bütçe disiplininin ortadan kalkması sorunları konuşuldu.

Son yarım saatte ise ABD - Türkiye ilişkileri hakkında NYT gazetesinde eleştirel kaygılı yazılardan alıntılar, Avusturya'da seçimi genç sağcı popülist adayın kazanması ve bunun potansiyel sonuçları, Hong Kong'da demokratik protestocuların tutuklanması ile ülkede hukukun üstünlüğünün elden gitmesi ile yükselen kaygılar, dünyanın "en ulaşılamaz adası" St Helena'da yeni yapılan "dünyanın en gereksiz havaalanı" ile adaya ticari uçuş seferlerinin başlaması, ve Yeni Zelanda'da patates kıtlığı ile başlayan "Patakıyamet" ("Chipocalypse") krizi ele alındı.

 

Playlist:
Şarkıcı / YorumcuParça Adı
Fiesta de San Benito
Inti İllimani
On a Slow Boat to China
Emile Ford & the Checkmates
Eulogy to Lenny Bruce
Nico
Hello San Francisco
Sugar Pie Desanto