Açık Gazete: 14 Kasım 2017

Açık Gazete: 14 Kasım 2017

14 Kasım 2017

Programı "2. Uyarı" ile açtık. Dünyanın hemen hemen bütün ülkelerinden 15 binden fazla sayıda bilim insanı, 25 yıl aradan sonra "İnsanlığa İkinci Uyarı" yayınladı ve çeşitli tehditlerin  yerde ve gökte yaşam alanını uçuruma doğru götürdüğünü, önlemek için zamanın da çok az kaldığını söyledi. 

14 Kasım 2017 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.
Açık Gazete podcast servisi: iTunes / RSS

En kaygı verici trendler: Sera gazları artışı, ormansızlaşma, tarımsal üretimde düşüş ve 6. kitlesel yok oluş sürecinin ilerlemesi. Alınması gereken tedbirler: 1)Bitki temelli beslenme, 2) Servet eşitsizliğini giderme, 3) Ormanların ve otlak alanların kaybını durdurma, 4) Kaçakçılık ve avcılık yüzünden azalan biyolojik çeşitliliği durmak için hükümet müdahalesi ve 5) Yenilenebilir enerjiye derhal geçiş seferberliği.

Programa iklim uzmanlarından gelen ürkütücü yeni uyarı ile devam ettik: Kömür, petrol, gaz yakmada artış 2017'de dünya rekoru kıracak, bu da karbon salımlarını sıçratacak. Bu da insanlık için dev geriye sıçrayış uyarısı oluyor ve fakat ABD Yönetimi COP23 iklim zirvesinde kömür ve gaz gibi fosil yakıtların promosyonunu yaparak dünyanın "yüzüne tükürüyor". Ancak, dünyanın dört bir yanından başta adaların ve ormanların yerli halkları olmak üzere çok sayıda aktivist fosil yakıtlara son, iklim konusunda yeni liderlik talebiyle fosil yakıtçı yönetimlere karşı isyan ederek harekete geçmiş durumda. Fosil yakıtçı liderlere "İklim değişikliğinden kimse kaçamaz!" diyen siyasetçiler de var. (Bkz.: Günün Sözü)

Son çeyrekte hukuk meseleleri ele alındı.Türkiye'de Anayasa Mahkemesi'nin "OHAL Suskunluğu" ile olağanüstü halin olağanlaşması tehlikesi artarken, 17 sanıklı davanın 3. duruşmasında Altan kardeşlerin 4 avukatı sırayla tek tek duruşmadan atıldı, dava tahliye kararı çıkmadan 11 Aralık'a ertelendi, yazar Ahmet Altan "böyle hukuk olmaz, böyle mahkeme olmaz" dedi ve sözlerini bitirdi. Soma davasının avukatı Kozağaçlı'ya "Soma civarında görülmüşsün, neden?" diye soruldu ve avukat tutuklandı. Suruç katliamı davasında tek tutuklu sanık yine mahkemeye getirilmedi, aileler duruşma heyetinin hiçbir taleplerini kabul etmemesi üzerine salonu terk etti, dışarıda konuşma yapmalarına izin verilmedi ve  dava 8 Şubat 2018'e ertelendi. HDP'nin soru ve araştırmalarının TBMM Başkanlığınca sürekli reddedilmesinin gerekçelerinin araştırılması talebiyle Meclis'e sunulan araştırma önergesi de reddedildi.

Ahmet İnsel ile "Ufuk Turu"nda İspanya'da Katalan bakanların tutuklanmasına karşı dev kitle gösterilerinden, ülkede içinden çıkılmaz siyasi-hukuki kargaşadan ve belirsiz gelecekten bahsettik. Suudi Arabistan'ın içteki iktidar kavgasını, dışta Yemen'i abluka ile boğmasını ve Lübnan başbakanının S. Arabistan'dan istifasını açıklayıp, sonra gene o ülkeden kendi ülkesine ve görevine döneceğini açıklaması şeklindeki --uluslararası ilişkiler tarihinde pek görülmemiş-- garabeti konuştuk.

Güven Güzeldere ile "Açık Bilinç"te 6 hafta sürecek yeni ve kapsamlı bir seriye başladık: Bilimsel veriler ışığında "Geleneksel, Alternatif, ve Tamamlayıcı Tıp". Giriş programında, "Ana Akım Tıp" ve  "Geleneksel, Alternatif, ve Tamamlayıcı Tıp" kavramları üzerinden genel bir çerçeve çizerek, "plasebo" etkisinin işlevine değindik ve seri boyunca ele alacağımız ana soruları özetledik.

Playlist:
Şarkıcı / YorumcuParça Adı
Erika Valero Leyva
Canto a Tezcatlipoca
Orhan Veli
Bedava Yaşıyoruz (Müşfik Kenter)