Açık Gazete: 14 Haziran 2018

Açık Gazete: 14 Haziran 2018

14 Haziran 2018

Kolaj - 4: Baraj Aşılmalı mı Aşılmamalı mı, Aday Olmalı mı, Olmamalı mı, OHAL Kalkmalı mı Kalkmamalı mı, CB Taraflı mı, Tarafsız mı?

14 Haziran 2018 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.
Açık Gazete podcast servisi: iTunes / RSS

Erdoğan: “HDP barajı aşmamalı!”: AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın gizli videoları ortaya çıktı: “Bunu dışarıda konuşmam” uyarı notuyla yaptığı ve “HDP barajı aşmamalı!” dediği açıklamaları sosyal medyada ve medyada gündem oldu.

Erdoğan’ın 9 Haziran’da İstanbul’da AKP’nin Mahalle Başkanları toplantısında ve “Mahalle Başkanları Toplantısı”  yazılı afiş önünde kürsüde yaptığı konuşmanın videoları tartışma yarattı. Basına kapalı toplantıya katılanların çektiği anlaşılan videolarda Erdoğan “HDP üzerinde parti teşkilatımızın çok farklı çalışma yapması lazım. Bunu dışarda konuşmam. Markaja alacaksınız. Onların baraj altı kalması demek, bizim daha iyi bir noktaya gelmemiz demek” diyor.

(http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/997161/Erdogan_in_gizli_videolari_ortaya_cikti__iste_skandal_ifadeler.html)

Erdoğan: “Başlamadan bitiririz!”: AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan aynı toplantıda yaptığı konuşmanın başka bir kaydında da şöyle diyor. “Önemsiyorum. Zira kale içeriden fethedilir. ‘Efendim işte kapılardan falan geri döndürüyorlar’ falan filan. Döndürenler onların, döndürmeyenler de bizimdir. ... Bu bir hırs meselesi. Bu mücadeleden Allah’ın izniyle galip çıkmamız lazım. Öyleyse koşturacağız.

Bu mahallelerde hangi ailenin konumu, durumu nedir? Bunları kim tespit edecek? Mahalle yönetimi tespit edecek. Dolayısıyla da bunları sandık seçmen listesinden çıkaracağız. Ve sonra da burada onların üzerinde bire bir ayrıca çalışma yapmamız lazım. ‘7 Haziran yaşamamalıyız’... Kalan süre 13 gün. Fazla bir süre yok. Bire bir yapacağımız çalışmayla da inşallah bunları markaja alacağız. ...”

(http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/996966/Sosyal_medyayi_karistiran_Erdogan_videosunun_ikincisi_cikti_.html)

Erdoğan: “Yani iş çantada keklik değil!”: AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan aynı toplantıda yaptığı konuşmada şöyle diyor: “Arkadaşlar, sandık kurulu üyesi arkadaşlarım, bir defa seçim günü diğer siyasi partilerden önce sandık mahallinde yerini almalıdır. Yani bizim arkadaşlarımızdan önce onlar gelmemeli. İki; sandık müşahitlerimiz. Müşahitler noktasında sandık kurulu üyelerinin dışında sandık müşahitleriyle bizim oraları takviye etmemiz lazım. Olur ya diğerinden gelmeyen olursa bu defa sandık kurulu başkanı kimse oradan kimi alacak? Müşahitlerden kim varsa önce gelen kimse, o onun hakkıdır. O sandık kurulunun ikinci veya üçüncü üyesi olabilir. Burda bir defa neyi kazanırız? Sandık kurulundaki hâkimiyeti biz elde etmiş oluruz. Eğer bunu sağlama alırsak, İstanbul’da başlamadan işi bitirmiş oluruz.

Yani iş çantada keklik değil, onu da söyleyeyim. Şu anda kamuoyu araştırmalarında filan öyle iş bitmiş havada değil. Bu neyi gösteriyor. Son seçimlerde yaşağıdımız olay 7 Haziran, Kasım. Bakın bir 7 Haziran yaşamamalıyız. Aynı şekilde bir Kasım yaşamamalıyız. Yani iş bıçak sırtı olmamalıdır. Buradan (İstanbul) çıkacak netice Türkiye’nin neticesidir. İstanbul bu işin termometresidir...”

(http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/997161/Erdogan_in_gizli_videolari_ortaya_cikti__iste_skandal_ifadeler.html;http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/996966/Sosyal_medyayi_karistiran_Erdogan_videosunun_ikincisi_cikti_.html)

T.C. Anayasası: “Görevi tarafsızlıkla yerine getirmek.. için bütün gücümle çalışacağıma namusum ve şerefim üzerine andiçerim.”:

C. Andiçmesi/ Madde 103 – Cumhurbaşkanı, görevine başlarken Türkiye Büyük Millet Meclisi önünde aşağıdaki şekilde andiçer: ‘Cumhurbaşkanı sıfatıyla, Devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma, Anayasaya, hukukun üstünlüğüne, demokrasiye, Atatürk ilke ve inkılaplarına ve laik Cumhuriyet ilkesine bağlı kalacağıma, milletin huzur ve refahı, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerinden yararlanması ülküsünden ayrılmayacağıma, Türkiye Cumhuriyetinin şan ve şerefini korumak, yüceltmek ve üzerime aldığım görevi tarafsızlıkla yerine getirmek için bütün gücümle çalışacağıma Büyük Türk Milleti ve tarih huzurunda, namusum ve şerefim üzerine andiçerim.

(http://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/1.5.2709.pdf) (Vurgular: Vakanüvis)

Erdoğan, "Burada bir eksiklik, yanlışlık var. Bence tutuklu kişi aday olmamalı.”: 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rize'nin Güneysu İlçesindeki baba evinde 24 TV, 360 ve Anadolu Yayıncılar Birliği'nin ortak canlı yayınında konuştu: 1,5 yıldır tutuklu bulunan Halkların Demokratik Partisi (HDP) cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş'ın seçimlerde yarışmaması gerektiğini söyledi ve "Bir eksiklik, yanlışlık var. Burada illa mahkumiyeti adaylık şartları arasında saymamamız lazım. Tutuklu olan kişi aday olamaz, olmamalı” ifadelerini kullandı. Ve ekledi: “Aday olduğunda içerideydi...Yani biz burada illa mahkumiyeti adaylık şartları arasında saymamamız lazım. Tutuklu da olsa biz burada illa mahkumiyeti adaylık şartları arasında saymamamız lazım. bence tutuklu olan kişi de aday olamaz, olmamalı. Çünkü bu bir kaçamak yoldur. Buna niye böyle bir fırsatı biz verelim?”

(http://t24.com.tr/haber/secim-beyannamesinde-surdurecegiz-deniliyordu-erdogan-24-hazirandan-sonra-ilk-isimiz-ohali-kaldirmak,651020;https://www.bbc.com/turkce/haberler-turkiye-44478425)

T.C. Anayasası: “Milletvekili seçilme yeterliliğine sahip Türk vatandaşları arasından, doğrudan halk tarafından seçilir.”:

“1. Cumhurbaşkanı A. Adaylık ve seçimi (1) Madde 101 – (Değişik: 21/1/2017-6771/7 md.) Cumhurbaşkanı, kırk yaşını doldurmuş, yükseköğrenim yapmış, milletvekili seçilme yeterliliğine sahip Türk vatandaşları arasından, doğrudan halk tarafından seçilir... Cumhurbaşkanlığına, siyasi parti grupları, en son yapılan genel seçimlerde toplam geçerli oyların tek başına veya birlikte en az yüzde beşini almış olan siyasi partiler ile en az yüzbin seçmen aday gösterebilir.”

(http://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/1.5.2709.pdf)

Erdoğan: “24 Haziran'dan sonra ilk işimiz OHAL'i kaldırmak!”:

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rize'nin Güneysu İlçesindeki baba evinde, 24 TV, 360 ve Anadolu Yayıncılar Birliği'nin ortak canlı yayınında yaptığı konuşmada “24 Haziran'dan sonra bu göreve devamım halinde ilk işimiz inşallah OHAL'i kaldırmak olacaktır” dedi.

(http://t24.com.tr/haber/secim-beyannamesinde-surdurecegiz-deniliyordu-erdogan-24-hazirandan-sonra-ilk-isimiz-ohali-kaldirmak,651020)

AKP Seçim Beyannamesi: “OHAL 24 Haziran’dan sonra da sürdürülecek.”:

15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilan edilen ve AKP seçim beyannamesinde “Olağanüstü Hâl (OHAL) uygulamasının kaldırılmayacağı ve “vatandaşlarımızın temel hak ve özgürlüklerine zarar gelmeden milli güvenliğimizin ve vatandaşlarımızın huzuru tam olarak tesis edilene dek sürdüreceğiz" ifadeleriyle, devam ettirileceği duyurulmuştu.

((http://t24.com.tr/haber/secim-beyannamesinde-surdurecegiz-deniliyordu-erdogan-24-hazirandan-sonra-ilk-isimiz-ohali-kaldirmak,651020)

Vakanüvisiniz hakire kalırsa en iyisi sözü Bülent Ortaçgil’e bırakmalı.

Vakanüvis ÖM