Açık Gazete: 13 Nisan 2018

Açık Gazete: 13 Nisan 2018

13 Nisan 2018

Haftanın son Açık Gazetesi'nde ülkeyi ve dünyayı sarmış olan savaş tehlikesine dair havadisleri vermeye devam ettik. 

13 Nisan 2018 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.
Açık Gazete podcast servisi: iTunes / RSS

Geçtiğimiz gün verdiğimiz, Cezayir ve Sırbistan'a ait savaş uçaklarının içindeki insanlarla beraber düşmesi haberlerinin ardında, Yunanistan Hava Kuvvetleri'ne ait Mirage 2000 tipi savaş uçağı Ege Denizi'ndeki Skyros (İskiri) Adası açıklarında düşmesini duyurduk.

Olay sonrası Başbakan Binali Yıldırım, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras'ı telefonla arayıp ölen pilot için taziyelerini iletmiş ve bu acı olayın ardından iki ülke başbakanın Türkiye-Yunanistan ilişkilerinin pekiştirilmesi içinkanalların açık tutulmasında mutabık kaldıkları açıklanmıştı. 

Suriye cephesinde ise, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü, kimyasal saldırı iddasının olduğu Duma bölgesinde incelemeler yapacak olan heyetin yola çıktığını duyurdu. Trump attığı tweetler'de daha muğlak bir dil tutturmuş, Rusya’nın BM daimi temsilcisi Vasiliy Nebenzya, “En acil önceliğimiz, savaş tehlikesini ortadan kaldırmak” ifadeleri ile "barışçıl" bir dil kullanmaya başlamıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çarşamba günü ABD Başkanı Donald Trump ile, Perşembe günü de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefonda görüşmüş, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Almanya'nın Suriye'ye karşı düzenlenecek herhangi bir askeri operasyona katılmayacaklarını açıklamış, Hollanda Başbakanı Rutte ise ABD'nin olası bir saldırısını anlayışla karşıladıklarını söylemişti. 

Diplomatik planda bu gelişmeler olurken, rejime bağlı güçler Duma kasabasını tamamen ele geçiriyor, BBCTürkçe'nin aktardığı üzere, bu durum Rus haber ajansları tarafından "Devlet Başkanı Beşar Esad'ın büyük başarısının taçlanması" olarak sunuluyordu. Tartışmalar da, çatışmalar da devam ediyordu.

Gündemdeki diğer konular arasında ise, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) tarafından, Azerbaycan'da Çarşamba günü yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde "ciddi usulsüzlükler” tespit edildiğini dair yapılan açıklama, ‘Paradise Papers’ olarak adlandırılan belgeleri haberleştiren Evrensel'e Berat ve Serhat Albayrak’ın şikayeti üzerine ‘hakaret’ ve ‘iftira’ suçlamalarıyla dava açılması, Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) önceki dönem eş genel başkanı ve İstanbul milletvekili Selahattin Demirtaş'ın savunması ve dün verdiğimiz Damien Carrington imzalı "Körfez Akıntısı 16 Asrın En Düşük Seviyesinde" başlık The Guardian haberinin Bianet.org tarafından Türkçe'ye çevrilmesi vardı.

"Sezin Öney ile Seyyare" köşemizde, Macaristan seçimlerinin ardından son durumu yer yer Türkiye karşılaştırmaları üzerinden okuduk. "Alp Ulagay ile Spor" köşemizde ise, geçtiğimiz hafta konuştuğumuz kadınlar voleybol müsabakalarındaki son durumu, basketbolda Darüşafaka'nın Eurocup final serisi ikinci maçında Rusya temsilcisi Lokomotiv Kuban'ı konuk edişini ve UEFA Şampiyonlar Liginde son müsabakları konuştuk.

Playlist:
Şarkıcı / YorumcuParça Adı
Pink Floyd
Welcome To The Machine
Jefferson Airplane
Somebody to love