Açık Gazete: 13 Eylül 2017

Açık Gazete: 13 Eylül 2017

13 Eylül 2017
13 Eylül 2017 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.
Açık Gazete podcast servisi: iTunes / RSS

İlk yarım saatte: İklim Yıkımı: Sadece Florida eyaletinde 13 milyon kişi elektriksiz (buzdolabı, mutfak ocakları, su kaynatma ve yıkanma vb. olanaklarından yoksun) , Teksas'ta da 1,75 milyon litre benzin dökülmüş, 2,3 bin ton kirletici havaya karışmış durumda, hastalıklar yaygınlaşıyor. Dünyada: BM açıklaması: Yeryüzü tarım arazilerinin 1/3'ü aşırı "aşınma"dan kullanılamaz halde; gıda güvenliği büyük tehlikede. Medyada ise dünya çapında "Sessizlik Fırtınası" esiyor: Fırtına, kasırga, yangın ve kuraklıklarlatarımda düşüş vb. ile iklim değişikliği arasında bağlantı kurmak şöyle dursun, iklim kavramına dahi yer veren gazete, dergi ve TV, radyo kanalları pek az. Belki yegâne iyi haber: Houston'da Harvey fırtınasından sonra büyük yükselişe geçen adem-i merkeziyetçi karşılıklı yardımlaşma ağları... bunları konuştuk.

İkinci yarım saatte: Savaş - barış raporu: Eski IŞİD militanları Suriye sınırında yığılıp Türkiye'ye sızma yollarını arıyor, Rusya Suriye'nin yüzde 85'inin hükümet kontroluna alındığını açıklıyor. Myanmar'dan kaçıp Bangladeş'e sığınan Arakanlıların sayısıa 370 bine ulaşıyor, BM Myanmar'da Rohingya (Arakan) halkına uygulanan muamelelerin etnik temizliğin ders kitabı halini aldığını ilan ediyor, Katar Arakan ahalisine 100 bin dolar (yani,futbolcu Neymar'ın bonservisi için ödediği 266 milyon dolarlık bonservis ücretinin onbinde 3 kadarını) yardım olarak gönderiyor, BM de "Türkiye hükümetine Arakan'a gösterdiğiniz hassasiyeti ülkenize de gösterin: OHAL uzamasın!" diye uyarıda bulunuyor.

Cengiz Aktar'la "Nereye Doğru" da Almanya ile Türkiye arasında yükselen gerilimin AB çapında etkili olup müzakereleri durdurma, hatta bitirme noktasına getirip getirmeyeceği, Türkiye'ye silah satışının büyük kısmını dondurmasının Türkiye'deki özel birlikleri ne ölçüde etkileyebileceği, AB Komisyonu'nun Türkiye mali yardımı kısıtlamaya gitmesi uyarısının nasıl etkileri olacağı konuşuldu.

Dördüncü yarım saatte: Türkiye-Rusya S-400 füze savar füzeleri anlaşması imzalarının atılması, bu sistemlerin işe yavrayıp yaramadığı, TBMM'de "Güvenlik Planı", elektronik çipli kart, İHA ve SİHA kapasitesinde drone alımı projesinin TBMM'de kabulü, Gülmen ve Özakça'nın ilk duruşmasından hemen önce 10 avukatlarının gözaltına alınması, BM ve AGİT'ten Türkiye'deki gazeteci tutuklamaları konusunda uluslararası yükümlülüklere aykırılık uyarısı, ODTÜ'de ağaç kesimi ve 9 saatte rekor yıkım, Bozcaada'da orman yangını, Fransa'da da Emekçi Karşıtı "Reform"lara karşı çıkan 10 binlerin soklarda ve alanlarda heybetli protesto yürüyüşü ele alındı.
 

Playlist:
Şarkıcı / YorumcuParça Adı
Pink Martini
Amado Mio
Will Glahe bandosu
Liechtensteiner Polka
Don Williams
I Believe in You