Açık Gazete: 12 Şubat 2018

Açık Gazete: 12 Şubat 2018

12 Şubat 2018
12 Şubat 2018 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.
Açık Gazete podcast servisi: iTunes / RSS

Paraya Pula, Havaya Suya, Savaşa Barışa, Ölüme Kalıma dair Açıklamalar

Borsalar ve Para piyasaları: Geçen hafta dünya hisse senedi piyasalarında 4 trilyon dolarlık rekor değer kaybı yaşandıktan sonra dünyanın en büyük serbest yatırım fonu (hedge fund) baş yatırım yöneticilerinden biri ünlü finans dergisi FT’ye küçük bir kriz uyarısı açıklaması yaptı: “Hisse senetlerinde muhtemelen çok daha büyük bir silkelenme/fiyat düşüşü (shakeout) gelecek!” (Guardian)  Türkiye’de açılışta sabah BİST 100 yükselişteydi. (Hürriyet)

İklim ve Havalar: Meteoroloji Genel Müdürlüğü Marmara Bölgesi’nde kar ve karla karışık yağmur beklendiğini açıkladı. Ormancılık ve Su İşleri Bakanı Türkiye’nin İstanbul, İzmir ve Ankara dahil hiçbir yerinde 2071’e kadar su sıkıntısı yaşanmayacağını açıkladı. (CNN Türk) Uluslararası uzmanlar, aralarında İstanbul'un da bulunduğu 11 büyük kentte su kıtlığı olacağı uyarısı ve açıklaması yaptı. (BBC Türkçe) ABD Çevre Koruma Kuruluşu EPA Başkanı Küresel Isınmanın Gerçek olduğunu nihayet itiraf ederken şu açıklamayı da yaptı: “Dünya ısınıyor olabilir belki, ama insanlık küresel ısınmayı durdurmaya çalışsın demek küstahlıktır.” (Common Dreams)

Savaş ve Barış: Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile düzenlediği Zeytin Dalı Harekatı kapsamında, Suriye’nin kuzeybatısındaki Afrin bölgesine düzenlediği operasyonda 9 - 11 Şubat 2018 tarihlerinde toplam 12 askerin hayatını kaybettiği TSK tarafından açıklandı. (Gazeteler) Milli Savunma Bakanı, TSK içindeki cunta yapılanması tarafından düzenlenen darbe girişimi sırasında kaybolan silahların TSMKÇGE ve KİHBEİ sistemlerine girişleri yapılarak tüm yurtta arandığını açıkladı. Canikli, kaybolan silahların sayısını ise açıklamadı. (T24) Manisa Akhisar’da çocuklar için düzenlenecek “Çevreci Afacanlar” adlı oyunun duyurusuna, “savaş karşıtlığı gibi siyasal söylemleri nedeniyle” izin verilmedi. Akhisar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü şöyle açıklama yaptı: “Ülkemizin içinden geçtiği bu hassas dönemde savaş karşıtlığı gibi siyasal söylemlerin çocuklarımıza sunulmasının sakıncalı olduğuna karar verildiğinden...” (Hürriyet) HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş parti lideri olarak gönderdiği son mesajında şunu açıkladı: “Anne babalara karşı henüz onurlu bir barışı armağan edememiş olmamızın mahcubiyetini de yaşıyoruz.” (Cumhuriyet)

Para-Pul-Ölüm-Kalım: Doğal Yaşamı Koruma Derneği Fauna & Flora International (FFI), 2011'den beri Mozambik'teki fillerin yüzde 90'ının kaçak avcılar tarafından öldürüldüğünü,  bu süreçte fillerin sayısının 12 binden bine düştüğünü, geriye kalan bin filin de gerekli önlemler alınmaması durumunda kısa süre içinde öldürülebileceğini açıkladı. FFI verileri, Afrika çapında kaçak avcıların son 10 yılda kıtadaki fillerin üçte birini öldürdüğünü gösteriyor. Bu, 144 bin filin, yılda 2 bine yakın, ayda 150, günde 5 filin öldürüldüğü anlamına geliyor. (BBC Türkçe)

Vakanüvis ÖM

Playlist:
Şarkıcı / YorumcuParça Adı
Antoine Ciosi
Ay Carmela
Gene McDaniels
A Hundred Pounds of Clay
The Doors
People Are Strange
Josh White
Black And Evil Blues