Açık Gazete: 12 Mart 2018

Açık Gazete: 12 Mart 2018

12 Mart 2018

BİRİ KANADA’DAN, BİRİ TÜRKİYE’DEN İKİ CEVAPSIZ SOR

12 Mart 2018 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.
Açık Gazete podcast servisi: iTunes / RSS

Kanada’nın Inlet bölgesi yerlileri, Birincil uluslar, Tsleil-Waututh kabilesi ve onların ortakları başka yerliler, aktivistler, kendilerine karşı protesto yasağı koyan mahkeme kararına rağmen bir Teksas petrol şirketi olan Kinder Morgan’ın şahmaran gibi kıvrım kıvrım kıvrılacak kumul petrolü boru hattına karşı British Columbia eyaletinde sokakları, caddelerı ve meydanları doldurdu, hatta buraları dolup taşırdı.

Genç kızların rüyalarını süsleyen yakışıklı ve karizmatik genç başbakan Justin Trudeau’nun pek çevre korumacısı olmadığı inancındaydılar. “Trudeau’nun petrol şirketi hizmetinde kıyıları, iklimi ve toplulukları, özellikle de yerlileri büyük tehlikeye soktuğunu ve tarihin yanlış tarafında yer aldığını” söylüyorlardı. (Jon Queally, Common Dreams, 10 Mart 2018)

Baktık: Gerçekten de, karizmatik genç lider, Paris İklim Anlaşmasının başını Kanadalı liderlerin ve diplomatların çektiği yolundaki kesintisiz söylemine rağmen, geçen sene bugünlerde Teksaslı petrolcü işadamlarının çılgın tezahüratı altında şöyle dememiş mi size: “Dünyanın hiçbir ülkesi yerin altında 173 milyar varil petrol bulup bunu oracıkta bırakmaz!”

(Bill McKibben, Guardian, 17 Nisan 2017)

Soru: Genç ve karizmatik siyasi lider iklim koruyucusu bir çevreci lider mi, yoksa dev petrol şirketlerinin kâr ihtiraslarının hizmetinde bir riyakârlık anıtı mı?

***

Türkiye: Başakşehirsporlu futbolcu Arda Turan İstanbul Çubuklu'daki evinde 2.5 yıllık sevgilisi Aslıhan Doğan ile aile arasında yapılan sade bir törenle evlendi. İkili, geçen hafta aile arasında yapılan yine sade bir törenle nişan yüzüklerini takmıştı. Turan'ın nikâh şahitliğini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan üstlendi ve akşam saatlerindeki bu sade nikâh törenine Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan da katıldı. Erdoğan, nikâhın yapıldığı konaklara sivil plakalı araçlarla giriş yaptı.

Bu sürpriz bir gelişme sayılabilirdi. Zira, NTV'nin haberine göre eski Barcelona’lı, şimdi Başakşehirli karizmatik futbolcu Turan, daha birkaç gün önce arkadaşı Cemal Sarıhan ve kardeşi Okan Turan'la Zorlu Center'da görüntülenmiş, takım elbise giymesi dikkat çeken Turan'a muhabirler, "Damat gibisiniz. Nikâh tarihi belli oldu mu?" diye sormuşlardı. Karizmatik futbolcu bu sorunun üzerine Afrin harekatında yaşamını yitiren askerlere çok üzüldüğünü belirtmiş ve şöyle demişti:

"Ülkemiz ve askerlerimiz şu an bir mücadele veriyor, can veriyor. Bu durumda eğlence yapamayız. Savaş varken düğün olmaz. Zamanı gelince her şey olur"

(NTV, 8 Mart 2018)

Soru: Genç olmasa da olgun ve karizmatik futbolcu, daha önce stadlarda asker selamı verirken çektirdiği fotoğraflarla da bilinirken, savaş daha bitmemişken, hatta Cumhurbaşkanı’nın "Afrin'de de şöyle öğlen civarı rakamları aldım. 3300 terörist etkisiz hale getirilmişti. Elhamdülillah iyi gidiyoruz. Daha iyi olacak. Şu anda 4-5 kilometre kaldı, Afrin'e giriyoruz" sözleriyle ivme kazanırken neden “eğlence ve düğün” yapmaya karar vermişti? Artık askerlere üzülmüyor muydu? Yoksa “her şeyin olması” için “zamanı mı gel”mişti?

(NTV, 11 Mart 2018)

Zor yerden sorduk; bilenlere ödül veremiyoruz. Eh, ne yapalım? Bu da 3.cevapsız soru işte.

 

Vakanüvis ÖM

Playlist:
Şarkıcı / YorumcuParça Adı
The Rolling Stones
Street Fighting Man
James Taylor
Soldiers
James Taylor
You've got a Friend