Açık Gazete: 12 Haziran 2018

Açık Gazete: 12 Haziran 2018

12 Haziran 2018

Kolaj Dizisi – Varan 3: Otokrasi, Otomobil, Operasyon Vesaire...

 

12 Haziran 2018 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.
Açık Gazete podcast servisi: iTunes / RSS

Dizinin ilk bölümünde FETÖ, OHAL, Öğretmenler, Komünistler, Astronotlar Vesaireden; İkinci bölümünde Faiz, Uber, AKM, Sarayda Oda, 53 Kürt kardeşimiz, Ödemiş, Vesaireden dem vurmuştuk. Üçüncü bölümde aynı minvalde gidiyoruz:

Otokrasi, elhamdülillah:  Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Almanya’da yayın yapan Der Spiegel dergisinin kendisini “otokrat lider” olarak kapağı taşımasını, “Dünyayı şekillendiren lider” olarak anladı...Der Spiegel dergisi, Tayyip Erdoğan’ı Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD Başkanı Donald Trump ve Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile birlikte kapağa taşımış, üste Hitler’in “Ich bin das volk” (Ben halkım) sözünü koyarak altta ise “Das zeitalter der autokraten" (Otokratlar çağı) başlığını kullanmıştı.Erdoğan ise 10 Haziran 2018 tarihinde Kocaeli'de düzenlediği mitingde derginin kapağıyla ilgili şunları söyledi: “Almanların bir dergisi var, kapağa 4 resim koymuş bir tanesi de benim. 'Dünyayı şekillendiren liderler' demiş. Elhamdülillah. Bu milletin evladı olarak bu hizmeti son nefesimize kadar devam ettireceğiz."

AKP’ye ve Erdoğan’a yakınlığıyla bilinen Takvim gazetesi, 10 Haziran Pazar günü, konuyu aynı şekilde yanlış anlayarak manşetine taşımıştı. Der Spiegel’in kapağa Merkel’i değil, Erdoğan’ı taşıması için “Kapak oldu” ifadesini kullanan Takvim, “Almanya’nın etkili dergisi Der Spiegel, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı yeni dünya düzeninin dört lideri arasında gösterdi” demişti. (http://bianet.org/bianet/diger/198052-erdogan-dan-kendisine-otokrat-diyen-der-spiegel-e-elhamdulillah;

Otokrat kelimesinin etimolojisi sözlüklerde şöyle tarif ediliyor: Kadim Yunan dilinde auto (tek, kendi, yalnız) + kratos (güç, kudret, iktidar) kelimelerinin bileşiminden oluşuyor ve tek bir adamın (bireyin) sınırsız güçle yönetimini ifade ediyor. Zorba, despot, müstebit (istibdatçı), diktatör, tiran, derebeyi, Sezar, Hitler, Faşist, totaliter gibi eşanlamları da var.

Elhamdüllah kelimesi de Arapça kökenli olup, Allah’a hamd olsun, şükürler olsun anlamına gelen memnuniyet, gurur, şükran ifadesi (Sesli sözlük, TDK Sözlüğü vb bilumum internet sözlükleri)

Operasyon, Otomobil, Taycan: Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan Niğde'deki seçim turunda "Kuzey Irak, Kandil, Sincar demiştim ya hatırlayın. Oraya da operasyonlarımızı başlattık" dedi. ... “20 uçağımızla 14 hedefi yok ettik. 20 uçak gittiler, vurdular, döndüler” diye devam etti. “Şu ana kadar Afrin'de 4500'ün üzerine çıktık,” diyerek öldürülen insanların adedini, detaya inmeden toparlak hesap olarak verdi.

Ardından Erdoğan, “otokrat”taki “oto” (eskiden dil otoritelerince arı türkçede “kendi gider” terimi uygun görülmüştü kelimesinden esinlenmiş olsa gerek) otomobil konusuna geçti: “Otomobil, Erdoğan 20 yıl geriden takip ediyor diyor. Sen ne diyosun ya. Tesla diye bir firma var. Sahibi Elon beni ziyaret etti. Bizi benzinli araba üreteceğiz sanıyor, biz akülü, elektrikli arabalarla uğraşıyoruz. Ama bu anlamaz, anlayana kadar da 24 Haziran gelir. Vaktim olursa 24'ünden sonra sana bir ders veririm" diyerek sürücülükte usta olduğunu da ima etti. (http://bianet.org/bianet/siyaset/198062-erdogan-kandil-e-sincar-a-operasyonlarimizi-baslattik)

Ne var ki, elon Musk’un iflas halinde olduğu söylenen Tesla şirketine rakip olarak Porsche, yerli ve milli bir isimle ortaya atılmakta gecikmedi: Porsche’nin 6 milyar Euro yatırımla geliştirme kararı aldığı elektrikli ulaşım atağının en önemli üyesi, konsept ismi Mission E’nin, yola Türkçe bir isimle çıkacağı resmen açıklandı.

Spor otomobillerinin 70. yılı vesilesiyle Porsche Müzesi’nde gerçekleşen toplantıda konuşan CEO yeni otomobilin adının Türkçe, genç bir atın canlılık ve hareketliliğini anlatan TAYCAN olacağını açıkladı. Böylelikle Volkswagen Grubu’nda Touran’dan sonra ikinci bir otomobil de Türkçe isimle ticarileşmiş oldu... Ne var ki, bu konuda üzücü bir küçük pürüz de yok değil. Grubun isimle ilgili yeni pürüzü (krizi demeyelim!), yine bir Türk ailesi ile ama Almanya’da değil, Gaziantep’te yaşayan Hanifi Sinan Taycan’ın sahibi olduğu, özellikle Avrupa’ya ihraç etmek üzere büyük çuvallar üreten Taycan Plastik’le yaşaması ihtimali yüksek. Çünkü Taycan tescilli ve yıllardır dünyaya bu isim altında ürünler satıyor. (http://www.haberturk.com/porsche-elektrikli-aracini-turkce-isimle-piyasaya-cikaracak-2010037-ekonomi#)

Böylece dizimizin üçüncü bölümünü de hayırlısıyla tamamlamış bulunuyoruz. Nice yeni bölümlere inşallah!

Vakanüvis ÖM

Playlist:
Şarkıcı / YorumcuParça Adı
Ricky Martin
La Copa de la Vida
Atlanta Rhytm Section
Hitch-Hikers' Hero