Açık Gazete: 12 Eylül 2018

Açık Gazete: 12 Eylül 2018

14 Eylül 2018

Ömer Madra’nın yokluğunda devam ettiğimiz haftanın üçüncü Açık Gazetesinde, önce Birleşmiş Milletler’in iklim değişikliğinden ötürü dünya genelinde açlık çekenlerin sayısının son üç yılda yükselerek, 821 milyon kişiye, bir başka deyişle her dokuz kişiden birinin yetersiz beslendiğine dair açıklamasına yer verdik.

Ardından Libya açıklarında göçmenleri taşıyan iki lastik botun batması sonucu 100’den fazla kişinin ölmesi haberine değinerek (sağ kalanlar köle olarak satılıyor), yine bu konu ekseninde Avrupa genelinde artan sağ-popülist politikaya dair analizleri aktardık.

Cengiz Aktar ile Suriye’de çalan savaş tamtamlarına ve Türkiye’nin çökmekte olan dış politikasına değinip, devam etmekte olan “Barış için Akademisyenler” davalarını konuşmak üzere iki konuk ağırladık.

Akademisyenler Aslı Odman ve Can Candan ile “Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisini imzaladıkları için yargınlanan akademisyenlere ve dava sürecine dair yarım saatlik bir söyleşi gerçekleştirdik.

Aramızdan ayrılışının 15. yılı dolayısıyla da bol bol Johnny Cash çaldık.

Eduardo Galeano’nun girişte aktardığı hikaye, Uruguaylı oduncu, çoban ve tarım işçisi Canuto’nun kendisinin nasıl dedesi olduğuna dairdi...

12 Eylül 2018 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.
Açık Gazete podcast servisi: iTunes / RSS