Açık Gazete: 12 Eylül 2017

Açık Gazete: 12 Eylül 2017

12 Eylül 2017

Bugün Açık Gazete'nin ilk yarım saatinde darbe, iklim yıkımı, savaş konularını ele aldık: 37. yıldönümünde 12 Eylül darbesini hatırlayıp kafa salladık ve askeri cuntanın başından darbe deklarasyonunu dinledik. O zamanki OHAL'de idam edilenleri, öldürülenleri, işten atılanları, darbenin sosyal ve kültürel hayata etkilerini, günümüze kalan izlerini konuştuk. İrma fırtınasının ABD'de büyük yıkımını ele aldık. Başgösteren yiyecek-içecek kıtlığı ve geciken yardım çabaları arasında ayakta kalmaya çalışan yoksul insanların medyada "yağmacılar" die sunulmasındaki tuhaflığa değindik. 

12 Eylül 2017 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.
Açık Gazete podcast servisi: iTunes / RSS

Kuzey Kore'ye yaptırım kararlarının kabulu, Kuzey Kore'nin karşı "uyarı"ları, BM'nin Myanmar'da Etnik temizlik yaşandığını ilan etmesi, ayrıca TC hükümetine bir başka çağrısı: "Arakan'a Gösterdiğiniz hassasiyeti ülkenize de gösterin; OHAL uzamasın!" Arakanlı isyancılardan tek taraflı ateşkes ilanı ve Myanmar hükümetinin bunu reddetmesi.

İkinci yarım saatte: Cumhuriyet davasının 2. Duruşması: 5 gazeteci ve yöneticinin tutukluluğuna devam kararı, gazetecilere basın açıklaması yasağı, izlemeye giden yüzlerce kişiye kısıtlamalar, izleyicilerin kapıda kalması, davanın "Adalet göçüğü" diye tanımlanması. Ayrıca, Almanya'nın Türkiye'ye silah satışının büyük ölçüde dondurması, AB komisyonunun Türkiye'ye mali yardımları kısması, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 silahları alımına geçip kaparoyu yatırması.

Ahmet İnsel'le "Ufuk Turu"nda: 25 Eylül'de yapılacak Irak Kürdistan'ı bağımsızlık referandumu: Irak'ta ve uluslararası alanda değerlendirmeleri. 1 Ekim'de yapılacak Katalunya bağımsızlık referandumunun Katalunya'da, İspanya'da ve uluslararası alemde nasıl karşılandığı konusunda değerlendirmeler. 23 Eylül'de yapılacak Yeni Zelanda seçimlerinde İşçi Partisi yeni başkanı Jacinda'nın toplumda ve dünyada ilericiler âleminde yarattığı yeni heyecan dalgasına değindik.

Güven Güzeldere ile "Açık Bilinç"te: yeni bir Yapay Zekâ serisine başladık. Makinalar insanlara karşı - satranç, GO, yaratıcılık, ve Yapay Zekâ'nın geleceğini önümüzdeki 4 program boyunca ele alacağız. İlk programda Yapay Zekâ ve insanlığın geleceğine dair şu soru irdelendi: Yaratıcılık programlanabilir mi, geleceğin bestecileri insanlar değil de Yapay Zekâ sistemleri mi olacak?

Playlist:
Şarkıcı / YorumcuParça Adı
Milk & Sugar feat. Maria Marquez
Canto Del Pilon
Merle Haggard & Johnny Cash
Sing Me Back Home