Açık Gazete: 12 Ekim 2017

Açık Gazete: 12 Ekim 2017

12 Ekim 2017

Bugün Açık Gazete'nin ilk yarım saatinde programa  iklim yıkımı, dünya savaşı riskleri, Türkiye-ABD "vize" krizi ve Türkiye'nin güneyde savaş operasyonuna girişmesi ihtimali üzerinde konuşarak başladık.. California'da küresel ısınmanın on yıllardır tetiklediği devasa orman yangınları kontrol altına alınamıyor, Porto Riko'da kasırga sonrasında sağlık, enerji ve açlık/susuzluk sorunları çözülemiyor...

12 Ekim 2017 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.
Açık Gazete podcast servisi: iTunes / RSS

ABD Başkanı, Kore yarımadası üzerinde Bombardıman uçakları uçurmakla savaşa ve milyonlarca kişinin ölümüne çanak tutmakla suçlanıyor, IŞİD'in yaklaşık 5 buçuk milyon kişinin yerini yurdunu terk etmesine sebep olduğu açıklanıyor, ABD Büyükelçisi, "konsoloslukta saklanan kimse olmadığını, diğer çalışanları riske atmamak için" vize yasağı koyduklarını açıklıyor, TC Başbakan yardımcısı vize krizinin kısa sürede aşılacağını düşündüğünü söylerken, ABD Dışişleri Bakanı ise ABD misyonlarında çalışanların gözaltına alınması konusunu "derin kaygı" ile karşıladığını belirtiyordu.

TSK'nın İdlib için sınır bölgesine askeri araç-gereç sevkiyatı sürerken, Türkiye üzerinden İdlib'e giren ÖSO kentte ilerlerken, çatışma bölgesinde büyük bir göç dalgası olmasından endişe edilirken, Sabah gazetesi, kaynak belirtmeden, TSK'nın İdlib, Afrin ve Menbiç'e dört aşamalı "Güney Fırat Operasyonu" başlatacağını bildiriyordu.

Seyfettin Gürsel ile "Ekonomik Gidişat"ta vize krizi dolar ve avronun yükselişini ne ölçüde etkiler, silahlanma-savaş harcamaları, sınırötesi harekâtlar ekonomiyi nasıl etkiler, maliye bakanının 37 milyar ek borç sözü, Sayıştay'ın vakıflar raporu ve ekonomide şeffaflık, Kanal İstanbul projesinin anlamı gibi konular ele alındı.

Son yarım saatte: Savaş ve askeri müdahale olasılıklarına ilişkin olarak ülkenin önde gelen yazar ve analistlerinden bazılarının sorduğu şu acil sorular okundu ve konuşuldu: "İdlib operasyonu bataklık mı, yoksa kurtuluş mu?" (Fehim Taştekin); "şehit cenazeleri gelmeye başlarsa sorumluluk kimin olacak?" (Oya Baydar); "Türkiye'de yarın ne olacak?" (Hasan Cemal)... Ayrıca, açlık grevini sürdüren Gülmen ve Özakça'nın son durumları hakkında yapılan basın açıklaması kaydı dinlendi.

Playlist:
Şarkıcı / YorumcuParça Adı
Salome & Raimon
S'en va anar
The Temptations
Ball of Confusion
The Temptations
Error of our Ways
Sam & Dave
Hold on, I'm Comin'