Açık Gazete 11 Nisan 2018

Açık Gazete 11 Nisan 2018

11 Nisan 2018

Suriye, Savaş, Barış, Boğaziçi, Sistem, Facebook, Piri Reis...

11 Nisan 2018 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.
Açık Gazete podcast servisi: iTunes / RSS

Savaş tamtamlarının yaydığı son derece gürültülü ve ahenksiz kakofoni içerisinde icra etmeye çalıştığımız haftanın üçüncü Açık gazetesi hem niteliksel, hem de niceliksel açıdan oldukça yoğundu.

Suriye'de Başkent Şam'a bağlı olan ve isyancıların elinde bulunan Duma bölgesinde, henüz bağımsız makamlar tarafından incelenmemiş kimyasal saldırı tartışmalarının gölgesinde şekillenen 3. Dünya savaşı korkusu alevleniyor, Birleşmiş Milletler caydırıcı konumunu yitirerek tabir caiz ise kitleniyordu. Rusya, kimyasal silah kullanımı soruşturmasına ve sorumluların belirlenmesi için BM mekanizması kurulması için verilen ABD tasarısını veto etmiş, ardından kendi soruşturma talebini içeren tasarısını sunmuş, o da ABD tarafından reddedilmişti.
Unutanlar için oyunun kuralını hatırlatmak gerekirse:

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde (BMGK) bir tasarının kabul edilmesi için 15 üyeden en az 9'unun lehte oy vermesi ve daimi üyeler ABD, Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa'dan herhangi birinin veto yetkisini kullanmaması gerekiyor.

100'den fazla insanın hayatını kaybettiği söylenen kimyasal silahlı saldırı sonrasında karşılıklı kınama ve tehditlerin gölgesinde Avrupa Seyrüsefer Güvenliği Örgütü (eurocontrol), hava yolu şirketlerine Doğu Akdeniz'den Suriye'ye karşı yapılabilecek olası saldırılara ilişkin uyarıda bulunuyordu. Füze tehlikesi baş gösterebilir, hava trafiğinde aralıklı sinyal kesintileri yaşanabilirdi.

Bir diğer tarafta da Facebook'da 2 milyar kullanıcının büyük çoğunluğunun kişisel bilgilerini, seçimler de dahil olmak üzere çeşitli amaçlarla Cambridge Analytica adlı şirkete izinsiz bir şekilde sattığı için ABD kongresi önünde özür dileyen dolar milyarderi genç patron Mark Zuckerberg şecaat arzediyordu. . Ama soykırımlarla da bağlantılı olan bu konu ne özürle geçiştirilecek kadar hafif, ne de sadece ABD'de soruşturulacak kadar yerel bir meseleye benziyordu.

İkinci yarım saatte ise, Boğaziçi Üniversitesi’nde Afrin operasyonu için lokum dağıtanları protesto etmelerinin ardından tutuklanan öğrencilerin ailelerinin ve hocalarının İstanbul Tabip Odası’nda (İTO) basın toplantısında yaptıkları Adalet ve özür çağrılarına kulak verdik. Tutuklu öğrencilerden Deniz Yılmaz’ın babası Bülent Yılmaz, "Çocuklarımız hedef gösterilmiştir” diyor, Yaren Tuncer’in annesi Özgür Tuncer kızının evlerinin karşısında bir defne ağacı için ağladığını anlatıyor ve “Ağaçlar için de şehitler için de gözyaşı dökebilen bir çocuk o. İktidar için canlar yanmasın, analar ağlamasın istediler.” diyordu.

Ailelerden sonra söz alan, Boğaziçi Üniversite’nden Sosyoloji Profesörü Faruk Birtek ise yaptığı konuşmasında şunları diyordu; 

“İsmi geçen çocukların pırıl olduklarına eminim, onlardan terörist olamaz. Bütün çocukların suçsuz olduğu ortaya çıkacak fakat ben dayanamıyorum. Dershanede berabersek hapishanede de onlarla olmak istiyorum."

Son olarak, Boğaziçi öğrencileri adına konuşan ve kendisi de 22 Mart’ta gözaltına alınıp serbest bırakılan Tilbe Akan'ın “arkadaşlarımızla kendi seslerini zorbalığa karşı ifade edebildikleri için gurur duyuyoruz” dediği açıklamasına yer verdik.

Boğaziçi Üniversitesi’nden gelen haberlerden sonra 5 dakikalık kısa bir süre içerisinde, Nükleer Karşıtı Platform’un üyelerinden Volkan Atılgan Emek’le yaptığımız telefon bağlantısında Sinop’ta 22 Nisan’dan yapılacak olan Nükleer “sinop nükleer santral istemiyor” eyleminin duyurusunu yaptık.

“Cengiz Aktar’la Nereye Doğru?” programında, Suriye’de yaşananlar üzerinden uluslararası ilişkiler sisteminin toptan çöküşe doğru gidişi ve Türkiye’nin uluslararası sistemdeki yalıtılmışlığı üzerine kısa bir sohbet gerçekleştirdik.

Programın son yarım saatinde ise, Norveç'te yaşayan yazar Sercan Leylek ile “Piri Reis ve Nostradamus” ve diğer iki kitabı üzerinden, tarih, bilimkurgu ve Norveç’in enerji politikasını harmanladığımız bir söyleşi yaptık.

Playlist:
Şarkıcı / YorumcuParça Adı
Henry Mancini
Baby Elephant Walk
Donna Summer
All systems go
Pointer Sisters
Yes we can can