Açık Gazete: 11 Eylül 2017

Açık Gazete: 11 Eylül 2017

11 Eylül 2017

Bugün Açık Gazete'nin ilk yarım saatinde şunları konuştuk: Savaş, iklim, çevre: Dünya savaşı eşiğinde gerilimli bir dünyaya baktık: Kuzey Kore'ye ambargo (denizde, petrolde, ticarette) konması için BM'ye Trump'tan talep, NATO'dan K. Kore'ye küresel yanıt talebi, K. Kore'den ABD'ye tehdit, Suriye'de Rus hava saldırısında 34 sivil ölümü, Myanmar'da etnik temizlik sürerken Arakan'lı isyancılardan 1 aylık tek taraflı ateşkes ilanı. 

11 Eylül 2017 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.
Açık Gazete podcast servisi: iTunes / RSS

İlk yarım saatte: Savaş, iklim, çevre: Dünya savaşı eşiğinde gerilimli bir dünyaya baktık: K. Kore'ye ambargo (denizde, petrolde, ticarette) konması için BM'ye Trump'tan talep, NATO'dan K. Kore'ye küresel yanıt talebi, K. Kore'den ABD'ye tehdit, Suriye'de Rus hava saldırısında 34 sivil ölümü, Myanmar'da etnik temizlik sürerken Arakan'lı isyancılardan 1 aylık tek taraflı ateşkes ilanı.

Fırtınalarda savrulan yangınlarla kavrulan, tufanlarda boğulan dünya manzaraları: İrma fırtınası ABD'yi vurdu, Bayrağı ortasından yırttı, Florida eyaletinde 6 milyona yakın insana tahliye uyarısı yapıldı, zenginler gitti, yoksullar kaldı. Memlekette ise hafriyat ekonomisi dolu dizgin dümdüz gitti ve dolgunun kırkı çıktı: İstanbul kıyılarına son 17 yılda 2.55 km kare, son 40 yılda 6 km kare dolgu alan eklendi; böylece 40. ilçe "Dolguköy" oldu.

İkinci yarım saatte büyük davalar ele alındı: Cumhuriyet gazetesi davasının 2.duruşması ve "hepsini alıp dönelim" sloganıyla yapılan dayanışma eylemleri, Zarrab davasında eski ekonomi bakanına ABD yargısından tutuklama kararı çıkmasının olası sonuçları, Türkiye Cumhurbaşkanı'nın "Türk dünyasının aksakalı" olarak teşekkür ettiği Kazakistan'ın "tek adamı" Nazarbayev hakkında yolsuzluk, "klan" kayırmacılığı, işkence ve özgürlük kısıtlama konusunda uluslararası kuruluşların raporları, Türkiye'nin seyahat uyarısına Alman siyasetçilerden tepki, Alman şansölyesinin "Her TC vatandaşı bize gelebilir, bizde gazeteci tutuklanmıyor" tepkisi ve ülkede silahlı İHA tartışmaları üzerinde konuşuldu.

Ali Bilge ile "Ekonomi Politik"te: İki büyük dava daha kapsamlı olarak analiz edildi, Cumhuriyet davasının hukuki temelden yoksun görünmesi, "Vakıf  senedine aykırılık" gibi bir suçlamanın hukuk dışılığı ele alındı. İkinci dava ise ABD'deki Rıza Zarrab davası idi: Konuyu ana muhalefet partisi genel başkanının "Cumhuriyet tarihimizin en büyük yolsuzluk olayı" olarak tanımladığı 17-25 Aralık soruşturmasına bağlamasının önemi ve TC'nin bir bakanı hakkında ABD mahkemelerinden birinde tutuklama kararı çıkarılmasının dünya diplomasi tarihindeki enderliği konuşuldu. Son olarak, Türk Hava Kuvvetleri'nin Pakistan'dan eğitim pilotu talebi haberinin tuhaflığına değinildi.

Son yarım saatte ise yüzümüzü iklim yıkımının ikinci karanlık yüzüne çevirdik: Orman yangınlarının yeni dünyasında küçük bir dehşet turu attık: ABD Pasifik yakası Kuzeybatı yangınlarının dumanı Doğu kıyısından görülebiliyor, Doğu Washington, Montana, Oregon dumanaltı durumda, Los Angeles'de 2,800 hektar ormanın kül olmasıyla kırılan rekor, Kanada'nın British Columbia eyaletinde bini aşkın yangın, ve insan kaynaklı aşırı sıcak olaylarında gezegenin yüzde 80'inde artış! Memleketteyse Batı'dan Doğu'ya birbiri peşi sıra yangınlar: Muğla Zeytinköy, Manisa Turgutlu, İzmir Dikili, Kütahya Çukurca, Antalya Konyaaltı, Hatay Erzin, Suriye sınırı, Sarıkamış İznos... 2017 orman yangınları bilançosu: Şu ana kadar 1,694 yangında 8,400 hektar yandı gitti kül oldu (Orman Genel Müdürlüğü açıklaması).

Playlist:
Şarkıcı / YorumcuParça Adı
The Kinks
Victoria
Don Williams
Lord I Hope This Day is Good
Don Williams
Tulsa Time
Don Williams
Sing Me Back Home