Açık Gazete: 11 Ekim 2017

Açık Gazete: 11 Ekim 2017

11 Ekim 2017

Bugün Açık Gazete'de ilk yarım saatte ABD'nin California eyaletinde aynı anda patlak veren 14 cehennemî yangını ele aldık: Çok sayıda can kaybı, kayıp insanlar, yok olan 2 binden fazla yapı, mahvolan bağlar ve mahsul -- iklim yıkımının "şimdi ve burada!" olduğunun en somut göstergelerinden biriydi. 

11 Ekim 2017 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.
Açık Gazete podcast servisi: iTunes / RSS

İlk yarım saatte ABD'nin California eyaletinde aynı anda patlak veren 14 cehennemî yangını ele aldık: çok sayıda can kaybı, kayıp insanlar, yok olan 2 binden fazla yapı, mahvolan bağlar ve mahsul -- iklim yıkımının "şimdi ve burada!" olduğunun en somut göstergelerinden biriydi.

İkinci olarak, ABD Başkanı Trump'ın Kore'de yakında yapmayı planladığı Askersizleştirilmiş Bölge (DMZ) gezisinin insanlık için son derece tehlikeli bir fikir olduğu yolunda uzman görüşlerine yer verdik: III. Dünya savaşı riskinin çok arttığına işaret eden göstergelerden biriydi.

İkinci yarım saatte Türkiye ile ABD arasında yakın tarihin en büyük diplomatik ve siyasi krizi olmaya doğru hızla evrilen gelişmelere değindik: Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD elçisini ABD'nin temsilcisi olarak tanımayı reddederek, Kadim Mısır - Hitit savaşından sonraki Kadeş anlaşmasından bu yana geliştiği söylenebilecek 3300 yıllık diplomasi tarihini sarstı. ABD yetkilileri de Büyükelçi bizim temsilcimiz, vize askı kararı da Bakanlık ve Başkanlık kararı diyerek yakın ilişkiler tarihini sarstı. Antakya Medeniyetler Korosu eksiksiz ABD'ye gidemedi, Türkiye yasaklayınca Rus takımı oyuncuları ABD'li kadın basketçiler Türkiye'ye gelemedi.Ayrıca, Ankara katliamı 2. yılı anması için yürümek isteyenlere Ankara'da polis saldırısını, İstanbul'da 10 Ekim anmasında ise polis saldırısını ve 67 gözaltı vakası ele alındı.

Cengiz Aktar ile "Nereye Doğru"da Katalunya'da bağımsızlık referandumunun İspanya'da gelecekteki yankıları, TC - ABD krizine ilaveten Ukrayna'da Kırım ilhakına karşı haklı bir itiraz dile getiren Cumhurbaşkanı'nın bu itirazı ile TC-Rusya arasında bir gerilime sebep olup olmayacağı, bir de bu savaş riski ortamında Nobel barış ödülünün ICAN kuruluşuna verilmesinin anlam ve önemi konuşuldu.

Son yarım saatte Ankara katliamı 2. yılında İHD basın açıkklamasında Emniyetin ihmalleri, sayısız istihbaratın gözardı edilmesi, istihbarat gizlenmesi, suç duyurularının savcılıkla işleme konmaması durumları konuşuldu. İlaveten HDP'li Sancar'ın, saldırının tüm boyutları ile araştırılması için verdiği Meclis Araştırma önergesi üzerinde duruldu.

Playlist:
Şarkıcı / YorumcuParça Adı
Taz-Mania animasyon dizisi açılış teması
Art Ensemble of Chicago & Lester Bowie's Brass Fantasy
Great Pretender
Anthrax
Madhouse
Einstürzende Neubauten
Ich Gehe Jetzt