Açık Gazete: 10 Şubat 2017

Açık Gazete: 10 Şubat 2017

10 Şubat 2017
Reuters

Günün Sözü: "Anayasal demokrasimizin temel yapısına aykırı olan kararın gözden geçirilemeyeceği tezinin bir emsali yok."

ABD Federal Temyiz Mahkemesi, Başkan Donald Trump'ın seyahat yasağının askıya alınmasını yasalara neden uygun bulduğunu açıklıyor ve dolaylı yoldan kuvvetler ayrılığının önemini vurguluyor.

(BBCTürkçe)

Suriye'de Rus savaş uçakları IŞİD hedefleri yerine yanlışlıkla Türk askerlerinin olduğu bir binayı vurdu. Saldırıda 3 Türk askeri hayatını kaybetti, 11 asker yaralandı.
http://www.dw.com/tr/rus-jetleri-kazayla-t%C3%BCrk-askerini-vurdu/a-3747...
http://www.bbc.com/turkce/haberler-turkiye-38918491

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye’de yürüttüğü Fırat Kalkanı Harekâtı kapsamında iki günde 10 Türk askeri hayatını kaybetti.
http://www.dw.com/tr/el-babda-iki-g%C3%BCnde-10-asker-hayat%C4%B1n%C4%B1...

Romanya'da yolsuzluk ve görevi kötüye kullanmayı suç kapsamından çıkaran kanuna karşı düzenlenen protestolar yeni bir istifa getirdi. Adalet Bakanı Florin Iordache istifa etti.
http://www.dw.com/tr/romanyada-protestolar-istifa-getirdi/a-37475659
http://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-38922228

Kenya'da Yüksek Mahkeme, hükümetin 260 bin Somalili mültecinin kaldığı Dadaab kampının kapatılmasına yönelik kararını iptal etti. Kenya hükümeti, Eş Şebab örgütünün saldırılarını bu kampta planladığını iddia etmişti.
http://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-38918024

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve AKP'yi kuran çekirdek kadronun içinde yetiştiği Milli Görüş'ün lideri Necmettin Erbakan'ın başbakanlığındaki REFAH YOL koalisyonunu askerler tarafından iktidardan uzaklaştırmaya çalışıldığı 28 Şubat sürecinde yaratılan mağduriyetler üzerine İslami hassasiyetlerle kurulan Özgür-Der de, olağanüstü hal kararnameleriyle kamuda ve üniversitelerde yapılan tasfiyelere tepki gösterdi.
http://t24.com.tr/haber/28-subata-karsi-kurulan-ozgur-der-de-isyan-etti-...

Gözaltı, tutuklama ve ihraçlar; 12 Eylül'de tablo neydi, 15 Temmuz'dan sonra son durum ne?
http://t24.com.tr/haber/gozalti-tutuklama-ve-ihraclar-12-eylulde-tablo-n...

Bitlis'in Hizan ilçesinde 'terör örgütü' propagandası yaptıkları iddiasıyla 19 muhtar ve 40 korucu görevden uzaklaştırıldı.
http://t24.com.tr/haber/19-muhtar-gorevinden-uzaklastirildi,387923

Marmara Üniversitesi'nden ihraç edilen Prof. Dr. Yüksel Taşkın, akademinin niteliksiz ve özgür olma problemlerine rağmen farklı öğrencilerin zenginleşebildikleri adacıklar olduğunu, ihraçların bu adacıkları tahrip ettiğini söyledi.
http://bianet.org/bianet/ifade-ozgurlugu/183463-prof-yuksel-taskin-ihrac...

Eğitim-Sen, Ankara Üniversitesi’nde, kanun hükmünde kararnameyle ihraç edilen 72 akademisyenin okullarını terk etmeyeceğini duyurarak, herkesi birlikte mücadele etmeye çağırdı.
http://www.diken.com.tr/egitim-senden-mucadele-cagrisi-hayir-gitmiyoruz/

Dekovil Hattı projesi havadan görüntülendi: Belgrad Ormanı’nı ‘delip geçecek’
http://www.diken.com.tr/dekovil-hatti-projesi-havadan-goruntulendi-belgr...

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, AKP’nin iktidarda olduğu son 14 yılda en zayıf halkanın eğitim ve kültür olduğunu söyledi.
http://www.diken.com.tr/erdogandan-ozelestiri-son-14-yilda-en-zayif-halk...