Açık Gazete: 10 Nisan 2018

Açık Gazete: 10 Nisan 2018

10 Nisan 2018
Açık Gazete podcast servisi: iTunes / RSS

O Parmak Bize Neyi Gösteriyor?

Hepimizin atası olan Homo Sapiens’in Afrikalı (yani kara derili ya da zenci) olduğunu biliyorduk.  Bilmediğimiz, bizim buralara ne zaman intikal ettiği idi. Tarihini de biliyoruz zannediyorduk, yani Avrasya’ya göç ettiği tarihi 60 bin yıl olarak biliyorduk; hepsini yanlış biliyormuşuz.

Nature Ecology & Evolution adlı saygın bilim dergisinde yeni yayımlanan bir araştırma, Kuzey Arabistan’da bir çölde bulunan bir insan parmağı ile birlikte, “büyük göç”ün başlangıç tarihini 30 bin yıl geriye itti! Ecdadımızın Asya’da “arz-ı endam” etmesinin neredeyse 90 bin yıl önce olduğu konusunda artık tereddüdümüz kalmamış gibi. Ama başka tereddütlerimiz “baki”.
(https://www.theguardian.com/science/2018/apr/09/finger-fossil-shows-humans-went-east-of-africa-earlier-than-thought

Dünyanın iyiden iyiye çivisinin çıktığını ve nükleer dahil olmak üzere her türlü silahın kullanılabileceği korkunç bir küresel savaşın içine doğru savrulmakta olduğunu gösteren çokça kıyamet alametinin belirdiği şu günlerde bizim 90 bin yıllık tarihimize ilişkin yeni sorularımız şunlar oluyor:

Modern insan Afrika’daki anavatanını (Afrika’yı) neden, nasıl (yani hangi araçla/rla) terketti, ve ulu atamızın Akdeniz’e ve Avrupa’ya ulaşması neden bu kadar uzun zaman aldı?

Kâğıt-kalemlerimiz hazırsa başlayabiliriz: Ecdadımızla ilgili bu canalıcı 3 sorunun cevabını önümüzde 3 gün içinde filan çözmeyi başarırsak, gelecek kuşaklarımız için barış içinde, mutlu ve umutlu bir geleceğin müjdesini de verebiliriz.

Herşey bu sınava bağlı dostlar. Araştırmada hangisi olduğu belirtilmiyor ama, biz o 89 bin yıllık fosilin bir işaret parmağı olduğundan eminiz. Ve gözlerimiz o parmakta.

 

Vakanüvis ÖM
10 Nisan 2018

 

Playlist:
Şarkıcı / YorumcuParça Adı
The Beatles
Drive My Car
Sheb Wooley
The Purple People Eater