Açık Gazete: 10 Eylül 2018

Açık Gazete: 10 Eylül 2018

10 Eylül 2018

Haftanın ilk Açık Gazetesinde gündemimizde Cumhuriyet Gazetesi'nde yönetimin değişimi ile yaşananlar, "İklim için ses ver" çağrısı ile Türkiye'de ve Dünyanın bir çok köşesinde yapılan eylemler ile İdlib'te ufukta bekleyen savaş ve insani kriz haberleri vardı

Açık Gazete podcast servisi: iTunes / RSS

Yer verdiğimiz bazı haber, yorum ve yazılar şu şekilde:

Cumhuriyet gazetesinin sahibi konumundaki Cumhuriyet Vakfı’nda yönetim değişikliğinin ardından gazetedeki istifalar sürüyor. Gazeteden ayrılanların sayısı 23'e ulaştı.
http://t24.com.tr/haber/cumhuriyet-gazetesinde-istifalar-devam-ediyor-ayrilanlarin-sayisi-23e-ulasti,696119

Yalçın Doğan: AKP'nin içten fethi: “Cumhuriyet”
https://t24.com.tr/yazarlar/yalcin-dogan/akpnin-icten-fethi-cumhuriyet,20397

Aydın Engin'den veda: Cumhuriyet de benim için buraya kadarmış
http://t24.com.tr/haber/aydin-enginden-veda-cumhuriyet-de-benim-icin-buraya-kadarmis,696111

Prof. Ahmet İnsel'den yazısını basmayan Cumhuriyet'e: İçinde boğulduğumuz medeniyet kaybı sadece bir kesime özgü değil maalesef
http://t24.com.tr/haber/prof-ahmet-inselden-yazisini-basmayan-cumhuriyete-icinde-boguldugumuz-medeniyet-kaybi-sadece-bir-kesime-ozgu-degil-maalesef,696551

Çiğdem Toker'den Cumhuriyet'e veda yazısı: Üzüntümün nedenlerinden biri…
http://t24.com.tr/haber/cigdem-tokerden-cumhuriyete-veda-yazisi-uzuntumun-nedenlerinden-biri,696113

Cumhuriyet'in eski muhabirlerinden HDP İstanbul milletvekili Ahmet Şık, gazetenin sahibi olan Cumhuriyet Vakfı’ndaki değişikliklerin ardından “Yalancı muhbirliği ve tanıklığını yapanlar Cumhuriyet gazetesini işgalden kurtarmışlar” dedi.
http://t24.com.tr/haber/ahmet-siktan-cumhuriyet-tepkisi-yalanci-muhbirlik-ve-taniklik-yapanlar,696207

Cumhuriyet gazetesindeki yönetim değişikliğine tepkiler sürerken AP Türkiye Raportörü Kati Piri Twitter'dan yaptıı açıklamada "Son bağımsız gazete de Erdoğan ile aynı hizadaki aşırı milliyetçilerin eline geçti" dedi.
http://bianet.org/bianet/medya/200613-ap-raportoru-piri-den-cumhuriyet-aciklamasi-basin-ozgurlugune-final-darbesi-mi

-

Adana’da iklim değişikliği ve yaşanan tahribata dikkat çekmek isteyenler belediyelere dilekçe ile ‘Eylem planınız var mı?’ diye sordu.
https://www.evrensel.net/haber/360916/adana-iklim-degisikligine-karsi-ses-verdi

Küresel iklim değişikliğine dikkat çekmek amacıyla tüm dünyayla eş zamanlı gerçekleştirilen 'İklim İçin Ses Ver' etkinlikleri Antalya'nın Kaş ve Kumluca ilçesinde yapıldı.
http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/cevre/1077571/Antalya_da__iklim_icin_Ses_Ver__etkinligi.html

​İsveç bugün genel ve yerel seçimler için sandık başında. Anketlerde göçmen karşıtı politikalarıyla öne çıkan milliyetçi İsveç Demokratları (SD) yüzde 20'ye yükseldi. Kampanya sürecine ise 15 yaşındaki Greta'nın iklim mücadelesi damga vurdu.
http://bianet.org/bianet/dunya/200616-isvec-sandik-basinda-gocmen-karsiti-parti-yukseliste

Dünyada her 1 dakikada 1 kamyon plastiğin denizlere karıştığına dikkat çeken Greenpeace, tek kullanımlık plastikleri hayatımızdan çıkarma çağrısı yaptı.
http://bianet.org/bianet/cevre/200609-greenpeace-kilyos-ta-plastik-kirliligine-dikkat-cekti

____

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Suriye’deki gelişmeleri değerlendirmek üzere Tahran’da bir araya geldi.
https://bianet.org/bianet/dunya/200579-erdogan-putin-ruhani-tahran-da-bir-araya-geldi

Türkiye, Suriye Ordusunun İdlib'e yapacağı operasyon nedeniyle göç edecek sivilleri Türkiye'ye almayacak, mültecileri Fırat Kalkanı bölgesine yönlendirecek. Bu kapsamda AFAD ve Kızılay Cerablus, Azez ve Afrin'de hazırlıklara başladı. TSK ise bugünde sınıra askeri sevkiyat yaptı.
https://tr.sputniknews.com/turkiye/201809091035115242-turkiye-idlib-goc-edecek-siginmacilari-firat-kalkani-bolgesine-yonlendirecek/

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "255 bin 300 Suriyeli kardeşimiz son iki yılda geri döndü. Bunun 160 bini Fırat Kalkanı bölgesinde devletimizin ortaya koymuş olduğu o huzur hattı oluştuğu anda geri döndü" açıklamasını yaptı.
http://t24.com.tr/haber/soylu-ulkesine-donen-suriyeli-sayisini-acikladi,696356

Fransa Savunma Bakanı Florence Parly, İdlib'de insani bir felaketten endişe ettiklerini ve bu katliamı önlemek için her şeyi yaptıklarını belirtti.
http://t24.com.tr/haber/fransa-idlibde-insani-bir-felaketten-endise-ediyoruz,696595

İran Devrim Muhafızları, Kuzey Irak’ta İran Kürdistanı Demokrat Partisi’ni hedef alan hava saldırısı düzenlediklerini doğruladı. İran'ın, İran Kürdistanı Demokrat Partisi'nin Kuzey Irak'taki karargahını hedef alan saldırısında en az 11 kişinin öldüğü, 30 kişinin de yaralandığı bildirildi.
http://t24.com.tr/haber/iran-kuzey-iraka-hava-saldirisini-dogruladi,696449

Yemen'de barış görüşmelerinin sonuç vermemesi sonucu yaşanan çatışmalarda 84 kişi yaşamını yitirdi.
http://haber.sol.org.tr/dunya/yemende-baris-gorusmeleri-sonuc-vermedi-84-olu-247198

Yemen'in doğusundaki Hadramevt kentinde 'yerel para biriminin döviz karşısında değer kaybetmesi ve mevcut hayat pahalılığı nedeniyle maaşlarında iyileştirme yapılmasını' isteyen binlerce öğretmen, kısmi grev başlattı.
https://tr.sputniknews.com/ekonomi/201809091035114906-yemen-ogretmen-para-birimi-deger-kaybi-greve-gitti/

İran’da Kürt aktivist Penahi’nin yanı sıra Lokman Muradi ve Zanyar Muradi de bu sabaha karşı aynı cezaevinde idam edildiler.
http://bianet.org/bianet/insan-haklari/200608-iran-da-penahi-nin-yani-sira-muradi-kuzenler-de-idam-edildi

HDP'nin önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve eski milletvekili Sırrı Süreyya Önder'in "örgüt propagandası yapmak" iddiasıyla yargılandığı davanın duruşmasında karar çıktı.
http://bianet.org/bianet/siyaset/200586-selahattin-demirtas-ve-sureyya-onder-e-hapis-cezasi

-

Yahudilerin Yeni Yılı "Roş Aşana" Kutlu Olsun
http://bianet.org/bianet/azinliklar/200615-yahudilerin-yeni-yili-ros-asa...