Açık Gazete: 10 Ekim 2018

Açık Gazete: 10 Ekim 2018

10 Ekim 2018
Açık Gazete podcast servisi: iTunes / RSS

 

Sendikalar, emek örgütleri ve 10 Ekim-Der, Ankara Katliamını anma etkinlikleri için çağrı yaptı: Karanlıktan kurtulmanın yolu katliamla hesaplaşmak.
https://www.evrensel.net/haber/363216/10-ekim-katliaminin-ucuncu-yil-donumu-anmalari-icin-cagri

10 Ekim Katliamı'nın üçüncü yıldönümünde, katliamda hayatını kaybedenlerin yakınları, yaralılar, avukatlar ve kitle örgütü temsilcileri bir araya geldi. Katliamda kızı Başak Sidar Çevik ve kardeşi Nilgün Çevik'i kaybeden İzzettin Çevik, " Hepimiz kendi yokumuzu yaşıyoruz. Babamız yok, annemiz yok, çocuğumuz yok, bacımız yok. O mahkeme salonlarına biz gitmesek bu mücadele de yok" diye konuştu.
https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2018/10/09/10-ekimde-kizini-ve-kardesini-kaybeden-cevik-hepimiz-kendi-yokumuzu-yasiyoruz/

OECD ve Avrupa Birliği’ne üye 41 ülke arasında yapılan bir araştırma, birçok sanayi toplumunda demokrasi ve hukuk devleti standartlarının kötüleştiğine dikkat çekiyor. Türkiye listenin son sırasında yer alıyor.
https://www.dw.com/tr/demokrasi-kalitesinde-türkiye-son-sırada/a-45812889

Gazeteciler Abdurrahman Gök, Esra Solin Dal, Kibriye Evren, Semiha Alankuş ile HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Mehmet Şerif Camcı'nın da aralarında olduğu 100'den fazla isim ev baskınlarıyla gözaltına alındı.
http://bianet.org/bianet/medya/201490-gazetecilere-ve-siyasetcilere-gozalti

Gazeteci Faruk Arhan, Cizre operasyonuyla ilgili yazdığı tweet’lerle ilgili açılan davada TCK’nın 301. maddesinden suçlu bulundu; verilen 6 ay 7 günlük ceza ertelendi.
http://bianet.org/bianet/ifade-ozgurlugu/201520-gazeteci-arhan-a-301-den-6-ay-ceza

Savcı, akademisyenler Esra Mungan, Meral Camcı, Muzaffer Kaya ve Kıvanç Ersoy'un tutuklanmalarından 30 ay sonra görülen sekizinci duruşmasında esas hakkındaki mütalaasını açıkladı, akademisyenler hakkında ceza istedi.
http://bianet.org/bianet/ifade-ozgurlugu/201509-savci-dort-akademisyen-hakkinda-30-ay-sonra-mutalaa-verdi

Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'na 2 Ekim'de girdiğinden bu yana kendisinden haber alınamayan Cemal Kaşıkçı'nın arkadaşları, Suudi gazetecinin Riyad'daki iktidar mücadelesinin ortasında kalmış olabileceğini söylüyor.
https://www.bbc.com/turkce/haberler-turkiye-45802903

ABD Başkanı Donald Trump, kayıp muhalif Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın kaybolmasıyla ile ilgili bir bilgisi olmadığını söyledi.
https://www.bbc.com/turkce/haberler-turkiye-45797751

ABD Başkanı Donald Trump, ABD’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Nikki Haley’in istifasını kabul ettiğini açıkladı. Haley yıl sonuna kadar görevine devam edecek.
https://www.dw.com/tr/abdnin-bm-daimi-temsilcisi-haley-istifa-etti/a-45818047

Albayrak, yüzde 10 indirim kampanyasına katılmanın mecburi olmadığını, katılacak firmaların camlarına kampanya logosu yapıştıracağını belirterek, vatandaşların bu firmaları tercih etmesini istedi.
http://bianet.org/bianet/ekonomi/201513-berat-albayrak-tum-firmalardan-yuzde-10-indirim-istedik

Can