Açık Gazete: 10 Ekim 2017

Açık Gazete: 10 Ekim 2017

10 Ekim 2017

Açıl Gazete'de bugün ilk yarım saatte üzerimize karabasan gibi çöken büyük tehditler ele alındı: Öncelikle, 2. yıldönümünde Ankara Garı katliamının anılması ve sorumlulardan, ihmalcilerden hesap sorulmaması ele alındı. 

10 Ekim 2017 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.
Açık Gazete podcast servisi: iTunes / RSS

10 Ekim Ankara Garı Katliamı ile ilgili Cumhuriyet gazetesinde yayımlanan Şeyma Paşayiğit'in yazı dizisini okumak isterseniz tıklayın.

Dünyada Trump'ın ABD'yi "III. Dünya Savaşı"na sürüklemekte olduğu uyarısı Trump'ın kendisinin mensubu olduğu sağcı Cumhuriyetçi Parti'nin senatöründen geldi.

California bağlar bölgesinde misli benzeri görülmemiş yangınlar ölümlere, kitle tahliyelerine, muazzam maddi zarara yol açarken, Trump'ın "Çevre Bakanlığı"nın (EPA) başına getirdiği Pruitt "kömürle savaş"ı sona erdiriyor, rüzgâr ve güneş enerjilerine "savaş açıyor"du." İklim yıkımı konusunda Trump eli yükseltmekteydi.

İkinci yarım saatte  ABD ile TC arasında derinleşen "vize krizi", yarım yüzyılı aşan tarihî boyutları, mağdurları, potansiyel mağdurları, ülkelere getirebileceği insani, diplomatik, siyasal, sosyal, kültürel, ekonomik zararların boyutları üzerine analizler ele alındı. Avro, altın ve dolarda rekorlar, sert yükselişler. Ayrıca, savaş rüzgârlarının esmeye devam etmesi, İdlib ve Afrin bölgelerine TSK keşifleri ve bu müdahalelerin potansiyel sonuçları konuşuldu.

Ahmet İnsel ile "Ufuk Turu"nda:

Ankara Garı katliamından başlayarak 2 yıldan beri, Ankara 'da TSK mensuplarına saldırısında, Karkamış saldırısında, Cumhuriyet iddianamesinde ve insan hakları savunucuları davasının iddianamesinde kullanılan "kokteyl terör" kavramının amaç ve anlamı sorgulandı (Bkz. Günün Sözü); Katalunya bağımsızlık referandumunun ardından İspanya'nın gergin durumu, Afrika'da en büyük şiddet ortamlarından geçtikten sonra şimdi gerginliğin olmadığı ortamda seçime giden Liberya'nın huzurlu durumu konuşuldu.

Güven Güzeldere ile "Açık Bilinç"te:

Bilgisayar bilimci Chris Stephenson ile bilgisayarların kuramsal tarihçesi, evrensel hesaplama nitelikleri, yazılım-kapitalizm ilişkisi, özgür yazılım hareketi ve gelecek üzerine konuşuldu.

 

Playlist:
Şarkıcı / YorumcuParça Adı
Ensemble Melpomen
Pyr
Hümeyra
Yaşamaya Dair