Açık Gazete: 1 Şubat 2018

Açık Gazete: 1 Şubat 2018

01 Şubat 2018

Olağanüstü Zamanlarda Hepsi Aynı Anda Yazılmış Aşk, Sadakat, Hürmet, Empati ve Dayanışma Mektuplarından Birkaç Örnek

01 Şubat 2018 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.
Açık Gazete podcast servisi: iTunes / RSS

"Sevgili eşim Raşit Tükel 20 yıldır hayatımda çok iyi bir baba, çok iyi bir eş, çok iyi bir evlattır; çok iyi bir hekim, akademisyen, demokrat, insancıl, barış yanlısı biridir; bir gün bile ona hayranlığım azalmadı; ben Raşit'e, sevdiğim adama kefilim ve hep yanındayım."

 

Türk Tabipleri Birliği "Savaş bir halk sağlığı sorunudur" başlıklı açıklamayı yayınladıktan hemen sonra gözaltına alınanlardan TBB Başkanı Raşit Tükel'in eşi psikiyatrist doktor Aytül Gürbüz Tükel, twitter hesabından, bu benzersiz aşk mektubunu yayınladı. (Cumhuriyet)

 

***

“Raşit Tükel ile hekimlik hayatında her gün birlikte çalışan ve ondan yeni bir şey öğrenen asistanları olarak hocamıza yaşatılanların üzerimizdeki sarsıcı etkilerini derinden hissediyoruz. Hocamız öğrettikleriyle olduğu gibi yaptıklarıyla da etik, adalet, eşitlik, özgürlük, demokrasi ve barışın ne kadar önemli olduğunu bizlere göstermiştir. Kendisinden hem psikiyatrist hem de insan olarak öğreneceğimiz daha çok şey olduğunu biliyor, bir an önce serbest bırakılmasını ve yeniden aramıza dönmesini istiyoruz.”

 

Prof. Raşit Tükel’in bugün asistanı olan 23 psikiyatrist doktor, hocalarının bir şafak operasyonu ile gözaltına alınmasının ardından “Bu hikâye biz öğrencileri için ülkenin geri kalanından daha farklı bir anlam taşıyor,” diyerek Sokrates’in öğrencisi Platon’un izinden gidiyor, ve sevgili hocalarına kefil oluyorlar. (T 24)

***

 “Çok şey yazdık, çok şey paylaşmak, söylemek istedik, durduk. Sonuçta ne kadar yazsak, söylesek üzüntümüzü, tepkimizi, öfkemizi, özlemimizi anlatmaya, aktarmaya yetmeyecekti.

Bizler bir dönem birlikte Raşit Hocanın asistanlarıydık. Bugün Hoca’nın haberini aldığımızda hepimiz başka yerlerde, başka çatılar altında ondan insanlığa ve hekimliğe; hassasiyet ve özene; insana ve emeğe saygıya; etiğe, bilime ve adalete; incelik ve nezakete; sorumluluk, çalışkanlık, ilkelilik ve adanmışlığa; paylaşmaya, dostluğa ve bağlanmaya dair ne kadar çok şey öğrendiğimizi, aldığımızı hatırladık, hissettik... Tüm bu süreçte, olanlar karşısında içimiz acıdı.

Bugünler geçecek, hakikat kalacak. Raşit Hoca da olduğu gibi, hep hoca gibi Hoca, insan gibi insan kalacak. Bizimle kalacak, bizimle olacak. Hoca, öğretmeye, paylaşmaya, dayanışmaya devam edecek.

Minnettarız.”

İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı'nda 1991’den bugüne görev yapan Tükel’in bu 27 yıla yakın süre içinde yanında asistanlık yapan hekimlerden 29’u da yukarıdaki metni kaleme alarak binlerce yıl ötesinden Hipokrates’e, hakikate ve barışa bağlılık yeminini tekrar ediyorlar. (Bianet)

***

“Hayır, yaşanan büyük kötülüğe rağmen umutluyum. Çünkü biliyorum ki tarih, hemşehrimiz İstanköy'lü Hipokrat'tan bu yana yıkıma karşı yaşamdan yana olanları onurlandırdı.

Umutluyum. Çünkü mesleğe ilk adımını atarken ettiği hekimlik yemininin gereğini layıkıyla yapmaya çalışan binlerce hekim var bu ülkede.

Gururluyum. Çünkü bu zor zamanlarda yaşamdan, hayattan, sağlıktan yana taraf olup mesleğinin varoluş ilkesini herkese hatırlatan meslek örgütüm var.

Yazsın tarih: Tanığım ve parçasıyım ki, 2018 yılının Ocak ayının 30'unda yüzlerce hekim hep bir ağızdan haykırdı İstanbul Tabip Odası'nın önünde:

Kararlılıkla, özgürce ve onurum üzerine,

And içerim!"

TTB yönetimine yapılan şafak operasyonunun ardından  İstanbul Tabip Odası önünde yüzlerce hekimin hep birlikte hayata bağlılık andını tekrarlayanlardan Doktor Osman Elbek, “beyaz önlüklüler”in, “bu kalpsiz dünyanın kalbi” olduklarını ve onların “yaşamaya ve yaşatmaya and içmiş” olduklarını hatırlatan, tarihin hemşerimiz İstanköy’lü Hipokrat’tan yana, yıkıma karşı yaşamdan yana olanları onurlandırdığı” için umutlu olduğunu haykıran bu yazıyı kaleme aldı. (Bianet)

***

Ol Hikâyet, bundan ibaret.

Vakanüvis ÖM

 

 

Playlist:
Şarkıcı / YorumcuParça Adı
Rosa Balistreri
Mi votu e mi rivot
Kingston Trio
Where Have All the Flowers Gone
Barış Manço - Kurtalan Ekpres
Elveda - Ölüm
Barış Manço
Yeni Bir Gün