Açık Gazete: 1 Şubat 2017

Açık Gazete: 1 Şubat 2017

01 Şubat 2017
Ted Soqui / Reuters
Açık Gazete podcast servisi: iTunes / RSS

Diyarbakır'da savcının itirazı üzerine hakkında tutuklamaya dönük yakalama kararı çıkarılan ve dün yeniden gözaltına alınan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü ve Kars Milletvekili Ayhan Bilgen dün mahkeme tarafından tutuklandı.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında hazırlanan iddianame kabul edildi. İddianamede Demirtaş için 43 yıldan 142 yıla kadar hapis istendi.
http://t24.com.tr/haber/selahattin-demirtas-hakkindaki-iddianame-kabul-e...

CHP PM Üyesi Sera Kadıgil, başka bir davadan dolayı ifade vermek için geldiği Çağlayan Adliyesi'nde gözaltına alındı. Saliha Sera Kadıgil, "Halkı kin ve düşmanlığa tahrik" suçundan tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi.
http://www.birgun.net/haber-detay/chp-pm-uyesi-sera-kadigil-e-tutuklama-...

83 yaşında, torunuyla aynı koğuşta kalıyor!Siirt’te evine yapılan baskın sonrası gözaltına alınan 83 yaşındaki Hacı İsa Sezek, 25 gün emniyette tutulduktan sonra 4 Ocak tarihinde tutuklanmıştı
http://t24.com.tr/haber/83-yasinda-torunuyla-ayni-kogusta-kaliyor,386258

FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında İstanbul'da sahte kimlikle yakalanan eski Danıştay üyesi Ertuğrul Arslanoğlu, Ankara'da tutuklandı.
http://www.ntv.com.tr/turkiye/eski-danistay-uyesi-arslanoglu-tutuklandi,...

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) yönelik soruşturma kapsamında gözaltına alınan eski asker 3 şüpheliden 2'si tutuklandı.
http://aa.com.tr/tr/turkiye/ankaradaki-feto-sorusturmasinda-eski-asker-2...

Kırklareli merkezli 8 ilde, darbe girişimine yönelik soruşturma kapsamında gözaltına alınan 19 emniyet mensubundan 17'si tutuklandı.
http://haber.sol.org.tr/toplum/17-emniyet-personeli-bylocktan-tutuklandi...

İstanbul Ortaköy'deki terör saldırısıyla ilgili gözaltına alınan 14 şüpheli, tutuklanmaları istemiyle nöbetçi hakimliğe sevk edildi.
http://aa.com.tr/tr/gunun-basliklari/ortakoy-saldirisiyla-ilgili-14-suph...

Uluslararası Ceza Mahkemeleri Mekanizması (MICT) adlı BM kurumu, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından tutuklanan hâkim Aydın Sefa Akay'ın serbest bırakılmasını talep etti. 
http://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-38812010

ABD vatandaşı olan İran kökenli 5 yaşındaki bir çocuk havalimanında 5 saat boyunca kelepçeli tutuldu. Skandalı savunan Trump'ın sözcüsü Spicer, "Yaş ve cinsiyetinden dolayı birinin ABD'ye tehdit oluşturmayacağını varsaymak yanıltıcı ve yanlış" dedi.
http://www.hurriyet.com.tr/5-yasindaki-musluman-cocuga-havalimaninda-kel...

Avrupa Konseyi Başkanı Tusk, Trump'ın ''endişe verici açıklamalarının'' AB’nin geleceğini tehlikeye attığını söyledi. Euro Grubu Başkanı da AB’nin ABD’ye alternatif ticari ortaklıklar kurması gerektiğini savundu. 
http://www.dw.com/tr/tusk-trump-abnin-geleceğini-tehdit-ediyor/a-37359241

Suriyeli mültecilerin ve nüfuslarının çoğu Müslüman 7 ülkenin vatandaşının ABD'ye girişini yasaklayan Başkan Donald Trump, bu emri mahkemede savunmayı reddeden Adalet Bakanı Vekili Sally Yates'i görevinden aldı. Beyaz Saray, aynı emri uygulamaya karşı çıkan 100'den fazla Dışişleri Bakanlığı çalışanının görevlerinden ayrılmasını istedi.
http://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-38808075