Açık Gazete: 1 Kasım 2017

Açık Gazete: 1 Kasım 2017

01 Kasım 2017

Programa gezegende yükselen kriz raporlarıyla başladık: Saygın Lancet sağlık dergisinin yıllık Geriye Sayma (Countdown) raporuna göre derhal harekete geçilmezse en geç 33 yıl içinde (205'ye kalmadan) küresel sağlık krizi, en az bir milyar iklim mültecisi, küresel kıtlık tehlikesi, bilumum hastalıklar ve şiddetli çatışmalarla savaşlar bizi bekliyordu. 

01 Kasım 2017 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.
Açık Gazete podcast servisi: iTunes / RSS

Haber ajansları, K. Kore Nükleer tesisinde peş peşe iki kerede 200 kişinin ölümüne yol açan tünel çöküşünden sonra radyasyon gazlarının bölgeye sızması ve uluslararası "olaylar" çıkması tehlikesinden bahsediyorlardı. BM, Suriye'de 13 milyon vatandaşın gıda, içme suyu, ilaç ve barınma gibi 4 en temel ihtiyaç konusunda âcil yardıma muhtaç olduğunu açıklıyordu. Avustralya geçici başbakanı Julie Bishop, Manus Adası'nda kapatılan mülteci kampını terketmeyi reddeden 600 Papua Yeni Ginesi erkeğinin elektriğinin kesilmesinin doğru ve yerinde bir tedbir olduğunu savunuyordu."Cadılar Bayramı" kutlamalarına başlayan New York şehrinde bisiklet yoluna kamyonetle giren, 8 kişiyi ezerek öldüren ve 11 kişiyi de hastanelik ettikten sonra vurularak ele geçirilen gencin 29 yaşındaki bir Özbekistan göçmeni olduğu açıklanıyordu.

İkinci yarım saatte Türkiye'den hukuk ve hukuksuzluk meselelerine ilişkin haberler ele alındı: Cumhuriyet gazetesi davasının 1. yıl dönümünde dünyadan ve ülkeden çok sayıda gazeteci ve meslek örgütü temsilcisinin izlediği duruşmada tahliye kararı çıkmadı. Mahkeme 2si 1 yılı aşkın, biri 306 gün, biri de 210 gün süredir tutuklu olan gazeteci ve yöneticilerin tutukluluklarına devam kararını oy çokluğu (bir muhalefet şerhi) ile verdi. Karar, mahkeme salonunda alkışlar ve "hak, hukuk, adalet" sloganlarıyla protesto edildi. Tutuksuz "sanık"lardan Aydın Engin'in, gazete yazarlarından Ahmet İnsel ve Anadolu Kültür YK Başkanı Osman Kavala ile yazışmaları son anda dosyaya dahil edildi. Avukatlar bununla savcılığın gizliliği ihlal edip etmediğini sordu ve suç duyurusunda bulunulmasını istedi. Avrupa'nın 11 ülkesinden 20 önde gelen üniversiteye mensup 35 yazar ve akademisyen Türkiye Cumhurbaşkanı'na yazdıkları açık mektupta Osman Kavala'nın bir "kültür ve barış insanı" olduğunu, polis hatasının yargı hatasına dönmesini engellemek üzere "vaka"yı gözden geçirmesini ve Kavala'nın bir an önce serbest bırakılmasını istediler. Bu mektubun okunduğu sırada Kavala'nın tutuklandığı haberi geldi.

Birinci saatin sonunda kısa kısa 3 habere yer verdik: Adalet bakanlığı Parlamentodaki 3. büyük partinin eş başkanı için "silahlı terör örgütüne üye militan" ifadesini kullandı, nüfusun %43'ünü seçilmiş belediye başkanlarının yönetmediği ortaya çıktı, Greenpeace Çerkesköy-Silivri arasına kurulması planlanan kömürlü termik santral projesinin yeni yerinin meşe ormanlarını tehdit ettiğini, 250 bin ağaç kesilmesine, yeraltı sularının yılda 500 milyon metreküp azalmasına yol açacağını bildirdi.

Cengiz Aktar'la "Nereye Doğru"da gazetecilerin hapsedilmesi furyasıyla Türkiye'nin "Batısızlaştırılma" yolunda "ilerlediği", AİHM ve AİHS'in çeşitli ülkelerdeki totaliter eğilimleri önleme konusundaki "yapısal yetersizliği", İspanya'daki Katalunya krizinin "karşılanmamış anayasal taahhütler"in çiğnenmesinden kaynaklandığı, gidişâtın kaygı verici olduğu konuşuldu.

Son yarım saatte mimar, çizer, AR programcısı Beysun Gökçin ile, kendisinin çizim serüvenini dünden bugüne izleyen ve yeni yayımlanan "karikatür" kitabı "Çizik" üzerinden dünya ve memleket ahvalini konuştuk.

Playlist:
Şarkıcı / YorumcuParça Adı
Bulutsuzluk Özlemi
Yüzünde yaşam izleri vardı
Fats Domino
Alive and kickin
Manel
Benvolgut