Açık Gazete: 1 Aralık 2017

Açık Gazete: 1 Aralık 2017

01 Aralık 2017
01 Aralık 2017 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.
Açık Gazete podcast servisi: iTunes / RSS

Girişte 1 iyi, 1 de kötü haber: Arjantin'de bir federal mahkeme 1970-1980 yıllarında binlerce aktivist ve muhalifi havadan denize atarak ve başka yollarla "kaybeden"  kanlı askerî cuntanın emrindeki 29 eski cunta üyesini müebbet hapse mahkûm etti ve gecikmiş de olsa adalet yolunda 1 adım attı. Siirt'te aşırı yağış nedeniyle 1 ev çöktü, 8 kişilik aileden baba ile 2 oğlu öldü, anne ve 4 çocuğu yaralı olarak kurtarıldı.

Programda 2 ana konu ve 2 baba soru süreci devam etti:

Ana Konu 1: Zarrab/Sarraf davası. Zarrab/Sarraf mahkemede: "Erdoğan ve Babacan, İran ile altın ticaretinin başlatılması konusunda Vakıfbank ve Ziraat Bankası için talimat verdi" dedi. NYTimes, ABD'deki davada ilk kez Erdoğan'ın ismi geçti diye yazdı. Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Davadan ne çıkarsa çıksın, biz doğru olanı yaptık" dedi. Hükümet Sözcüsü Bozdağ, Zarrab'ın baskıyla itirafçı da değil, iftiracı olduğunu söyledi. AKP sözcüsü Ünal, ABD'nin Zarrab'ı rehin aldığını söyledi. Akşam, "Tankla olmadı, Bank'la hiç olmaz!" diye manşet attı, Halkbank'dan Zarrab açıklaması geldi: yanıltıcı haber, Aktif Bank'tan Zarrab açıklaması geldi: mesnetsiz iddialar, Ziraat Bankası'ndan Zarrab açıklaması geldi: iddiaları reddediyoruz, Denizbank'tan Zarrab açıklaması geldi: yurtdışına hiç döviz işlemi gerçekleştirmedik.

Baba Soru 1: (Dünden devam) Zarrab/Sarraf'ın ifadeleri doğru mu, yalan mı?

Ana konu 2: Man Adası Belgeleri: Dekont ve swift belgelerini TBMM'de gösteren CHP Genel Başkanı: "Bir adım kaldı, bugün-yarın gerçekleştireceğiz" dedi. Dekontları ülkesini seven milyonlarca bürokrattan birinin verdiğini söyledi. Cumhurbaşkanı, CHP Genel Başkanının bu hamlesinin bedelini ödeyeceğini söyledi. CHP'li Yarkadaş "Neden bir savcı resen soruşturma başlatmıyor?" diye sordu. Man Adası belgelerinde başrolde adı geçen Bellway şirketi, belgeler sahte dedi, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Bellway şirket yetkilisi belgeler sahte dedi dedi ve Kılıçdaroğlu'ndan Man Adası belgelerini eksiksiz vermesini istedi.

Baba soru 2: (Dünden devam) Man Adası Belgeleri gerçek mi, sahte mi?

Sezin Öney ile "Seyyare"de: Kızıltepe' Jitem davasının faili meçhulleri, Arjantin'deki "kaybedilenler"i katledenlere verilen cezalarla gecikmiş de olsa gelen adaleti, 94 yaşındaki Nazi celladına verilen hapis cezası ile gecikmiş de olsa gelen adaleti,  kuyudan çıkan kemikleri ve onlar hakkında haber yapmış ve şimdi tutuklu olan gazetecileri konuştuk.

Spor'da futbolcu Deniz Naki ve hakem İbrahim Tokmak hakkında TFF kurullarından çıkan ağır ceza kararlarına karşı yapılan başvuruları AİHM'in kabul edilir bulması ve bunun "ihlal" karırı getirip getirmeyeceği üzerinde konuştuk. Eski futbol direktörü Terim'in TFF'ye tazminat davasını ve Terim'in spor, futbol, para, genel ahlak vb konularındaki ders niteliği taşıyan felsefî değerlendirmelerini ele aldık.
 

Playlist:
Şarkıcı / YorumcuParça Adı
Simon and Garfunkel
America
Traffic
40.00 Headman
Red Hot Chilli Peppers
Parallel Universe