7 Mart 2016

7 Mart 2016

07 Mart 2016
/ AFP
07 Mart 2016 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.
Açık Gazete podcast servisi: iTunes / RSS

Günün Sözü: "Siz gidin de, erkekleriniz gelsin."
İstanbul Kadıköy'de yapılmak istenen 8 Mart Kadın Mitingi için bir araya gelen binlerce kadının miting alanına girmesini engelleyen, plastik mermi ve gözyaşartıcı gaz ile saldıran polis kendisine sinirlenen kadına sesleniyor.
(T24)

Günün bazı haberleri:

Zaman'a İstanbul 6. Sulh Ceza Hâkimliği'nce kayyum atanarak el kondu. Gazete önüne destek için gelen kalabalığa polis, gaz ile müdahalede bulundu. Kalabalık gazlı müdahale sonrası ara sokaklara kaçtı. Müdahale sırasında yaralananlar oldu.
detaylar: T24 - Radikal

Zaman gazetesinin kayyum yönetimindeki ilk sayısı yayımlandı. Bir diğer tarafta ise, gazete ekibi yeni bir gazete çıkardı. Gazete 'Yarına Bakış' adıyla ilk sayısını yayımladı.
detaylar: BBCTürkçe - T24

Kayseri'de 'Paralel Yapı' soruşturmasında gözaltına alınan ve mahkemeye sevk edilen Boydak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Boydak ve holding CEO'su Memduh Boydak, tutuklandı. Holdingin yönetim kurulu üyesi Murat Bozdağ ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.
detaylar: Cumhuriyet

Ahmet Altan yazısı: "Hamle et ya kâfir!"
detaylar: P24

Chris Hedges yazısı: "The Revenge of the Lower Classes and the Rise of American Fascism"
detaylar: TruthDig

Aralarında birçok aydın, yazar ve gazetecinin olduğu Ankara Düşünceye Özgürlük Platformu, son günlerde özgür medyaya yönelik baskıları ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Anayasa'yı tanımayan açıklamalarına bir bildiri yayımlayarak tepki gösterdi. , “Zulmün Artsın ki Tez Zeval Bulasın” başlığıyla yayımlanan bildiride, Zaman Gazetesi'ne kayyum atanması, CNN Türk'teki bazı programların kaldırılması ve Güneydoğu'da yaşanan olaylara değinildi.
detaylar: Özgür Bugün

Sabah gazetesi, sosyal medyadaki paylaşımları nedeniyle dış haberler muhabiri Enise Aşkın’ın işine son verdi.
detaylar: T24

Irak'ın başkenti, Bağdat’ın 100 kilometre güneyindeki, Hilla kentinde, bomba yüklü bir araç, güvenlik kontrolünün yapıldığı noktaya daldı. Reuters haber ajansı ölü sayısını 60 olarak duyurdu. 70 yaralının 11’inin durumunun ağır olduğu bildiriliyor.
detaylar: Amerika'nın Sesi

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, ülkede ateşkes anlaşmasının başladığı 27 Şubat’tan bu yana anlaşma kapsamındaki bölgelerde en sakin günün yaşandığını belirtti.
detaylar: Aljazeera

Aydın'ın Didim ilçesi açıklarında sığınmacıları taşıyan teknenin batması sonucu 25 kişi öldü, 15 kişi kurtarıldı. Kayıp olduğu değerlendirilen kişiler için arama kurtarma çalışması başlatıldı. Türk Tabipler Birliği tarafından hazırlanan 'Savaş, Göç ve Sağlık' bağlıklı rapor, Suriyeli sığınmacıların psikolojik sorunlarının çözümüne ilişkin yeterli adımların atılmadığını ortaya çıkardı.İngiliz The Independent gazetesi, Fransa'nın Calais kentideki sığınmacı kampında 7 çocuğun tecavüze uğradığını iddia etti.
detaylar: Dünya - Haberdar - Cumhuriyet

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nde düzenlenen törenin ardından gazetecilere köprü şeklinde yapılmış kol böreği ikram etti.
detaylar: Posta

Kadıköy’de 8 Mart için biraraya gelen kadınlara polis müdahale etti. Kadınların Kadıköy İskelesi’nde buluşmasına izin verilmezken, açıklama Bahariye Caddesi’nde yapıldı. Engeller karşısında da Kadıköy’ün dört bir yanı eylem alanına çevrildi.
detaylar: İMC

Programda bahsi geçen filmler ve kitaplar:

Kitap: Sözcüklerin Bilinci (Das Gewissen der Worte)
Yazar: Elias Canneti

Kitap: Savaş : Bizi Anlamdıran Güç (War Is a Force that Gives Us Meaning)
Yazar: Chris Hedges

Film: Çöküş (Der Untergang)
Yönetmen: Oliver Hirschbiegel

 

Playlist:
Şarkıcı / YorumcuParça AdıAlbüm Adı
Toto
Africa
Africa: The Best of Toto
Wes Montgomery
Insensatez
Insensatez (How Insensitive) (Album Version)
Eddy Grant
Gimme Hope Jo'Anna
The Very Best Of Eddy Grant - Road To Reparation (US Version)
Patsy Cline
Lonely Street
Lonely Street