Özgür Müzik Geceleri, Tarantella, Damdaki Kemancı ve Monokord

Özgür Müzik Geceleri, Tarantella, Damdaki Kemancı ve Monokord

03 Ekim 2018
03 Ekim 2018 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.

Açık Dergi, Kent Takvimi'nden notlarla başladı. O notlardan birini öne çıkarırsak; genelde Mitanni'de yapılmasına alışık olduğumuz "Özgür Müzik" geceleri, Mitanni'nin kapanmasında sonra yer değiştiriyor ve İstiklal Caddesi Bova'ya geçiyor. Take The AID Train, Şevket Akıncı, Hande Şahin ve A.I.D (Art Is Dead)'in ortak  düzenlediği gecenin geliri bu kez hayvan koruma derneği Çak Bi Pati'ye gitti.

Ekip özgür müzik gecelerini şöyle anlatıyor "Bu gecelerde ana akım dışında var olan her müziğe yer veriyoruz. Geçmişte Take the AID Train gecelerinde özgür doğaçlama, özgür caz, noise, deep listening, ambient elektronik, elektronik ambient, fluxus, dada, ma..gibi müzik türleri çalındığı gibi disiplinler arası happeningler de oldu: sahnede yemek pişerken çalınan doğaçlamalardan tutun, rap müziği eşliğinde duvara yapılan resimlere kadar bir çok performans da. Bu çizgiyi Bova'da devam ettirmek istiyoruz"

Takvim'in ardından İskender Savaşır'ın ölümüyle 10 yıl sonra tekrar yayınlamaya başladığımız Kelimelerin Anayurdu ve Tarihi başlıyor. Savaşır, bu kez kelimeler değil, bir müzikal biçim olan tarantella hakkında konuşuyor.

Yüzünü Türkiye ve dünyadaki müzikal tiyatroya dönen, Sevil Tufan ve Barış Arman'ın hazırlayıp sunduğu Kazan Dairesi ise bu kez Damdaki Kemancı’yı dinletecekler. Sevil Tufan "Damdaki Kemancı'nın özelliği müziklerinin bize tanıdık olması" diyor. 

Çıplak Ayakla Dans'ta ise Duygu Güngör ve Mihran Tomasyan'ın konuğu Aslı Bostancı canlı yayında. Çıplak Ayaklar Kumpanyası'nda verdiği Ses Beden Atölyesi ve araştırmaları üzerine bir söyleşiyi duyacaksınız. Programın bonusu Bostancı'nın yanındaki "monokord" isimli müzik aleti, olacak.