Ölümünün 2. Yıldönümünde Gazeteci Olarak Yaşar Kemal

Ölümünün 2. Yıldönümünde Gazeteci Olarak Yaşar Kemal

28 Şubat 2017

Açık Radyo programcılarından ve editör Sevengül Sönmez'le ölümünün ikinci yılında Yaşar Kemal'i konuştuk. Sevengül Sönmez uzunca bir süredir Yaşar Kemal arşivi üzerine çalışıyor ve bugünlerde faaliyete geçen Yaşar Kemal Vakfı'nın da kurucularından.

28 Şubat 2017 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.
Açık Dergi podcast servisi: iTunes / RSS

 

Açık Dergi'de geçtiğimiz yıllarda Röportaj Yazıları'nı seslendirerek andığımız ustanın edebiyat mesaisine atılmadan önceki uğraşı olan gazeteciliğini, hem Türkiye basının oluşumuna hem de edebi menzilinin belirginleşmesine katkısı bakımından değerlendirdiğimiz bu söyleşide, Sevengül Sönmez bize yeni kurulan ve Yaşar Kemal'in eserlerini biraraya toplamayı, edebiyat dünyamızdaki ve toplumsal yaşamımızdaki etkisini ortaya koymayı hedefleyen Yaşar Kemal Vakfı hakkında da bilgi verdi.

"Yurttan Haberler" tabirinin, Yaşar Kemal'in -gündelik tabirle- "alandan" tanıklıklarını kendi kalemine özgü o hayat dolu üslüpla aktardığı röportaj ve muhtelif haber yazılarına verilen başlıktan alınma olduğunu biliyor muydunuz? Yanan Ormanlarda Elli Gün, Kaçakçılarla 25 Gün, Görülmemiş Lüfer Akını, İl-il 1956 Seçimleri ve daha niceleri, kuru haber dilini geride bırakıp, parçası olduğu toprakla, denizle ve bu toprağın ve denizin insanıyla benzer bir temasın izleri. İletişim üzerine düşünen herkesin başucunda (hatta üstünde) tutması gereken yapıtlar.

Post-truthun ve oto-sansürün egemenliğinde, Yaşar Kemal'i hatırlamak ve hatırlatmak boynumuzun borcu idi.

Sevengül Sönmez'in de söyleşinin sonunda belirttiği gibi "Yaşar Kemal hakkında konuşmak, onu hep çok özlemek demek". 

Her manada, "toprağı bol olsun".