Mavi Bisiklet: "Adalet Herkese Lazım"

Mavi Bisiklet: "Adalet Herkese Lazım"

01 Aralık 2016
Mavi Bisiklet

Mavi Bisiklet'in yönetmeni Ümit Köreken'i ve yapımcısı Nusret Çetin Köreken'i film vizyona girmeden bir gün önce Açık Dergi'de ağırladık.

01 Aralık 2016 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.
Açık Dergi podcast servisi: iTunes / RSS

http://www.mavibisikletfilm.com/

Mavi Bisiklet pek çok festivali dolaştıktan sonra, Türkiye'de 2 Aralık'tan itibaren Başka Sinema kapsamında vizyona giriyor. 

Filmde aynı anda akan dört farklı hikâyeyi izlemek mümkün, fakat en çok göze çarpan ve merkeze oturan Ali'nin adalet arayışı ve adalet anlayışı. Hangi adalet geçerli "gerçek hayatta" bilmek mümkün değil. Filmde her karakterin kendi adalet vurgusu ön planda. 

Konya Akşehir'de geçen filmde, oyuncular amatör, fakat yönetmen oyuncularla 2 yıl boyunca çalışmış. Çalışmalar boyunca 400 çocuğa ulaşıp bir çeşit eğitim verilmiş. Son 3 güne kadar ise başrolü kimin/hangi çocuğun oynayacağı açıklanmamış. Bu yüzden film, oyunculuğun anlamını da büküyor. 

Filmin hikâyelerinden biri olan Başkanlık ve Demokrasi vurgusu dikkat çekici. Belki  de konunun Türkiye'deki güncelliği nedeniyle de biraz kafa karıştırıyor ama tam da bu yüzden kendisine bağladığı kesin. Ümit Köreken filmiin ortaokul seviyesindeki okullarda gösterilmesi için bakanlıklarla görüşmeler yaptıklarını belirtiyor ve ekliyor; "Adalet herkese lazım."