Kent Takvimi, Birinci Levanten Senfoni ve Orienteering

Kent Takvimi, Birinci Levanten Senfoni ve Orienteering

17 Eylül 2018
17 Eylül 2018 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.

Haftanın ilk yayını, ilk bir saat Kent Takvimi var: yaz boyunca etkinliklerin sürdüğü Burgazada Cennet Bahçesi'nde Yaza Veda buluşması var; Adalar Demokrasi Meclisi, Arka Güverte, Dünya Mirasi Adalar ve Heybeliada Gönüllüler Derneği katılımcılar. Güncel Sanat sahnesinde ilk perde sürüyor: geçen hafta açılan Mektep Meydan sergisinde bu hafta performans ve buluşmalar var; yanı sıra sanat fuarı Contemporary ve bu sene dördüncüsü gerçekleşecek İstanbul Tasarım Bienali de bu hafta açılacak. Geçtiğimiz günler başlayan Salt Perşembe Sineması'nın yanı sıra, Pera Müzesi'nde "Oyun Bahçesi Nerede?" ve İstanbul Modern'de "Yakın Temas" dizileri vizyon alternatifi olabilir. Bu hafta ayrıca San Francisco'dan Lumerians yanı sıra Erlend Øye konserleri de izlenebilir. Ayrıntılar Kent Takvimi'nde olacak.

Lübnanlı trompetçi Nassim Maalouf'un oğlu Ibrahim Maalouf son on yılda isminden çok söz ettirdi. Füzyona yakın ilk albümleriyle, caz dinleyenlerin lügatına adını yazdırmış olan trompetçi, son yıllarda Akdeniz Coğrafyası'nın kültürel mirasına yönelik çalışmalara imza atıp, müzikal hedeflerini büyük oranda geliştirmiş oldu, örnekse Ümmü Gülsüm anısında yayınladığı 2015 tarihli Kalthoum. Şimdi ise karşımızıa ilk senfonisi ile çıkıyor: Levantine Symphony No. 1.  New Levant Initiative'in desteğiyle, kendisinin yönettiği Paris Senfoni Orkestrası eşliğinde kaydettiği bu ilk senfoniyi bu hafta Dergi'de duyabileceksiniz. Haftanın albümünde ilk parçalar bu akşam 19:00'da yayında.

Heme ardından onbeş günde bir yayınlanan spor bölümümüz Yeter Ki İste'de Alper Dalkılıç  İstanbul Orienteering Grubu’nu ağırlayacaklar. ("Oryantiring" harita yardımı ile yön bulmayı içeren, zamana karşı yapılan bir spor; farklı arazi koşullarında yapılabilse de, genellikle ormanlık arazide yapılması tercih edilmekte.)

 

Radyonuz açık kalsın