Fotoğraflı Çizgili Geziler - Dört Göz

Fotoğraflı Çizgili Geziler - Dört Göz

21 Mart 2017
Sergi alanında Tan Cemal Genç / Seçil Türkkan

Dört Göz sergisinde, fotoğrafçı Linda Herzog ve çizer Tan Cemal Genç izleyiciyi şehirler ve ülkeler arası bir  acayip yolda tura çıkarırken, dünyayı bir sanatçı gözüyle kayıt altına almanın alternatif ve aynı zamanda kolektif bir yolunu öneriyor. Tan Cemal'le güneşli bir Mart günü sergiyi gezdik. 

21 Mart 2017 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.
Açık Dergi podcast servisi: iTunes / RSS

Uzun yıllardır, güncel sanat cenahının Beyaz Küpleri arasında, sunduğu yeni alternatif sergileme biçimleriyle her daim alternatif önermelere kaynak olan Karşı Sanat bugünlerde "deneysel" bir sergiye ev sahipliği yapıyor.

Fotoğraf ve çizimi bir araya getiren Dört Göz sergisinde, dostlukları Hafriyat'ın kolektif günlerine dayanan fotoğrafçı Linda Herzog ve çizer Tan Cemal Genç izleyiciyi şehirler ve ülkeler arası bir  acayip yolda tura çıkarırken, dünyayı bir sanatçı gözüyle kayıt altına almanın alternatif ve aynı zamanda kolektif bir yolunu öneriyor.

Bu "Fotoğraflı Çizgili Geziler"e katılmak, eşlik etmek, birlikte düşünmeye tanık olmanın yanı sıra, çizgi-fotoğrafın olağın dışı birlikteliğinde izleyeni algılama hatları boyunca  alternatif yollara başvurmaya yol açan bir mahiyette. Kimi zaman hayatı ayrıştırmadan, bütünüyle bakmaya, kimi zaman da tekilliklerin ve özelliklerin hakkını teslim etmeye zorlayan yollar bunlar.

Sergi iki sanatçının işlerinin kümeler halinde birlikte sergilendiği bir tür "meydanla" başlayıp, Herzog ve Genç'in ayrı ayrı ama yine birbirine bakan sokaklarıyla devam ederken, bir yanda Herzog'un underground Avrupa enstantenelerini ve Tan Cemal'in bir başka faaliyet alanına işaret eden animasyon işlerini (Tor Tor Productions) de barındırıyor.

Tan Cemal'le güneşli bir Mart günü sergiyi geziyoruz. Yukarıdaki linkte. Sergi ise 8 Nisan'a kadar Karşı Sanat Çalışmaları'nda izlenebilir. Üstelik Hafriyat zamanında efemeralar ve sergi hakkında zihin açıcı yorumlar barındıran katalog da sizleri bekliyor.

Kaçırmayın.